Blog Twarz

Znaczenie mikrobiomu skóry i bariery hydrolipidowej

Hebe
Hebe

Celem świadomej pielęgnacji jest przede wszystkim: odbudowa bariery hydrolipidowej, zachowanie równowagi flory bakteryjnej. Są to tematy dosyć nowe w świecie nauki i pielęgnacji, a jakże niezbędne do posiadania zdrowej i pięknej skóry! Dowiedz się więcej i odkryj, jak prawidłowo dbać o mikrobiom i barierę hydrolipidową!  

Znaczenie mikrobiomu skóry i bariery hydrolipidowej

Czym jest mikrobiom?

Mikrobiom to naturalna tarcza ochronna skóry, który tworzą wszystkie drobnoustroje, czyli bakterie (w tym szczególnie te “dobre” i “złe”), grzyby i wirusy, zasiedlające powierzchnie naszej skóry. Odpowiedni stan mikrobiomu to podstawowy krok do posiadania pięknej, a przede wszystkim zdrowej skóry. 

Dlaczego?  

Mimo że niewidoczne gołym okiem, mikroorganizmy zwane mikrobiomem pełnią nieopisanie ważną rolę: 

  • Zamieszkując na powierzchni skóry, chronią przed drobnoustrojami chorobotwórczymi przez produkcję enzymów oraz bakteriocyn;  
  • Pomagają zachować odpowiednie pH skóry, co hamuje rozwój chorobotwórczych patogenów i jest ważne dla prawidłowego procesu złuszczania naskórka. 
  • Bakterie, rozkładając sebum do substancji nawilżających, utrzymują równowagę hydrolipidową skóry. 

Czy wiesz, że...?

Zaburzenie równowagi mikrobiomu zwany dysbiozą, powoduje osłabienie bariery oraz narażenie skóry na stany zapalne, a nawet choroby ogólnoustrojowe. Wiąże się to z pewnymi schorzeniami: 

  • egzema (atopowe zapalenie skóry),
  • łuszczyca,
  •  łupież,
  • trądzik,
  •  trądzik różowaty,
  •  problematyczne rany. 

Preparaty z linii marki NUUNI to idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na odbudowie czy wsparciu odpowiedniego stanu mikrobiomu skóry i bariery hydrolipidowej. Każdy z produktów posiada silnie skoncentrowany skład w przystępnej cenie, który oprócz innych dobrotliwych właściwości odpowiednio zadba o naszych “niewidocznych pomocników”. Wszystkie produkty posiadają fizjologiczne pH, nie zawierają szeregu substancji, takich jak kompozycje zapachowe, barwniki i wszelkie inne składniki, które nie wpływają na integralność produktów. Jednocześnie każdy z nich posiada w składzie kompleks prebiotyczny, który redukuje zaczerwienienia i wypryski oraz sprawia, że skóra nabiera jednolitości i staje się znacznie zdrowsza.  

Dla przykładu:

DODANO

Hushy, Kojąca esencja pielęgnacyjna

Unikalny kompleks prebiotyczny – przywraca i wspiera odpowiednią bioróżnorodność oraz homeostaze mikrobioty skóry. Redukuje zaczerwienienia oraz wypryski. Sprawia, że skóra nabiera jednolitości i staje się zdrowsza.

Składniki, które dodatkowo wsierają mikrobiom i barierę hydrolipidową: 

Kwas hialuronowy – silnie nawilża i wspiera mikrobiom 

Pantenol - wiąże wodę w naskórku, koi, łagodzi i nawilża skórę 

Sok z aloesu - regeneruje skórę, stanowi skuteczny lek na rany i uszkodzenia skóry. Oprócz tego przyspiesza krążenie krwi w miejscu uszkodzenia, dzięki czemu tkanka szybciej się odbudowuje.  

Ekstrakt z rumianku - Koi podrażnienia, swędzenie i pieczenie skóry. Przyspiesza gojenie i regenerację, działa uspokajająco i regulująco. 

DODANO

Balancy, Odżywczy krem nawilżający


Unikalny kompleks prebiotyczny – przywraca i wspiera odpowiednią bioróżnorodność oraz homeostaze mikrobioty skóry. Redukuje zaczerwienienia oraz wypryski. Sprawia, że skóra nabiera jednolitości i staje się zdrowsza.

Skwalan - Ujędrnia, zmiękcza, nawilża i natłuszcza skórę

Witamina C - rozjaśnia koloryt skóry oraz wpływa na syntezę melaniny poprzez hamowanie aktywności tyrozynazy

Witamina E - hamuje rodnikowe utlenianie lipidów w naskórku i skórze właściwej. Wykazuje zdolność integrowania się w struktury lipidowe błon komórkowych oraz cement międzykomórkowy warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu wzmacnia barierę naskórkową.

Betaina – silnie wiąże wodę w naskórku, nawilża, uelastycznia i zmiękcza skórę, przyspiesza regenerację naskórka,