Blog

Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy? 3 skuteczne sposoby

Hebe
Hebe

Przebarwienia na twarzy to problem, z którym boryka się wiele osób, bez względu na wiek czy płeć. To nic innego jak nieestetyczne plamy pojawiające się na skutek różnych czynników, takich jak działanie promieni słonecznych, starzenie się skóry czy nieprawidłowa pielęgnacja. Przebarwienia są szczególnie uciążliwe dla osób, które chcą zachować piękny i równomierny koloryt skóry. W tym artykule przedstawimy 3 skuteczne sposoby, które mogą zapobiec powstawaniu przebarwień na twarzy. Dzięki nim możesz cieszyć się piękną i zdrową skórą przez długi czas. Zapraszamy do lektury!

Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy? 3 skuteczne sposoby

Jakie są przyczyny powstawania przebarwień na skórze? 

  • Słońce - nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może powodować przebarwienia na skórze, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji.
  • Ciąża - niektóre kobiety doświadczają przebarwień na skórze w trakcie ciąży, zwłaszcza w okolicach twarzy i szyi.
  • Zaburzenia hormonalne - takie jak menopauza, mogą wpłynąć na poziom melaniny w skórze i powodować powstawanie przebarwień.
  • Stosowanie leków fotouczulających - niektóre leki mogą powodować zmiany barwnikowe na skórze. Z ryzykiem przebarwień, wiąże się przede wszystkim przyjmowanie takich leków, jak: leki hormonalne, przeciwmalaryczne, tertracykliny, niesteroidowe leki przeciwzapalne, czy przeciwgruźlicze. 
  • Stany zapalne skóry - przebarwienia pozapalne najczęściej są efektem różnych chorób zapalnych skóry, takich jak łuszczyca, liszaj płaski, egzema, atopowe zapalenie skóry (AZS), czy trądzik. 
  • Wiek - z wiekiem skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia, co może prowadzić do powstawania przebarwień.
  • Spożywanie wyciągów ziołowych - zwłaszcza rumianku, dziurawca czy nagietka. 

Jakie są rodzaje przebarwień na skórze? 

Do najczęściej występujących przebarwień na skórze można zaliczyć: 

  • Przebarwienia posłoneczne - wynikające z ekspozycji na promieniowanie UV, które prowadzi do nadprodukcji melaniny. Często występują na twarzy, dekolcie, ramionach i rękach.
  • Melazma - większe, symetryczne plamy o zabarwieniu żółto-brunatnym, które częściej występują u kobiet w ciąży lub po zastosowaniu hormonalnej antykoncepcji. Zwykle występują na twarzy, szczególnie w okolicach czoła, policzków i górnej wargi.
  • Piegi - drobne, jasnobrązowe plamki, które częściej pojawiają się u osób o jasnej karnacji i włosach. Wynikają z nadprodukcji melaniny na skutek ekspozycji na słońce.
  • Przebarwienia pozapalne - powstałe zazwyczaj na skutek trwającego stanu zapalnego na skórze przy jednoczesnym braku stosowania fotoprotekcji. Zazwyczaj przybierają brązowy kolor i dotykają osób z ciemniejszym fototypem skóry.
  • Plamy soczewicowate starcze - powstające w wyniku starzenia się skóry i utraty elastyczności, zwykle na dłoniach i twarzy. Najczęściej pojawiają się między 30. a 60. rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy mogą się powiększać i przybierać ciemniejsze zabarwienie, dlatego szczególne ważne jest to, aby regularnie sprawdzać je u dermatologa.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień na twarzy? 

Fotoprotekcja 

Silna ochrona UV to jeden z najważniejszych elementów w walce z przebarwieniami. Warto pamiętać więc o tym, aby wybierać kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które posiadają najwyższy wskaźnik SPF - szczególnie wiosną i latem. Należy być świadomym tego, że aplikacja kremów z filtrem jest konieczna również w pochmurne dni, a nawet zimą, kiedy wydaje nam się, że słońce nie jest tak intensywne. 

Dlaczego warto stosować filtry UV zimą? Więcej na ten temat znajdziesz na blogu Hebe.

Promieniowanie emitowane jest również przez smartfony czy ekrany monitorów, dlatego aplikacja kremów z filtrem w domu może chronić też przed działaniem światła niebieskiego. 

Warto pamiętać o tym, że jedna aplikacja kremu z filtrem UV przy porannym makijażu nie wystarczy. W miesiącach, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze, należy powtarzać tę czynność co 2-3 godziny. W przypadku makijażu dobrze sprawdzą się pudry czy spraye zawierające filtry. 

Pielęgnacja skóry

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest całoroczna pielęgnacja skóry mająca na celu jej rozjaśnienie. Warto więc sięgnąć po kosmetyki, których zadaniem jest ograniczenie powstawania pigmentu w skórze i hamowanie enzymów przyczyniających się do powstawania melaniny. Do tej grupy można zakwalifikować kremy z kwasem azelainowym działające rozjaśniajaco lub z kwasem kojowym pełniącym rolę środka depigmentacyjnego.  

Antyoksydacja  

Ostatnim, ale równie ważnym krokiem, jest antyoksydacja skóry. Kosmetyki z tej grupy powinny zabezpieczać skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Warto więc wdrożyć do swojej pielęgnacji kosmetyki z witaminą C

Witamina C to silny antyoksydant, który może pomóc w walce z przebarwieniami. Hamuje produkcję melaniny, dzięki czemu pomaga wyrównać koloryt skóry. Na tym nie koniec, bowiem poprawia elastyczność i jędrność skóry, zmniejsza stany zapalne, a także neutralizuje wolne rodniki i chroni skórę przed ich działaniem.

W swojej kosmetyczce warto mieć również kosmetyki na bazie kwasu ferulowego - przeciwutleniacza, który pobudza produkcję kolagenu, niweluje i rozjaśnia plamy pigmentacyjne 

Jak widzisz, profilaktykę przebarwień można zamknąć w trzech krokach. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, wdrożenie pielęgnacji mającej na celu rozjaśnienie cery i stosowanie kosmetyków wykazujących działanie antyoksydacyjne. Wdrożenie w życie wyżej wymienionych kroków pozwoli nam cieszyć się ze słonecznych dni, bez obaw o wygląd i zdrowie naszej skóry.