Łysienie telogenowe – co warto o nim wiedzieć
Każdego dnia tracimy około 100 włosów i jest to zjawisko fizjologiczne. Kiedy nagle zauważamy, że wypada nam więcej włosów, zostają na poduszce i pod prysznicem to jest to sytuacja alarmująca. Najwyższy czas na poradę specjalisty, bo prawdopodobnie mamy do czynienia z łysieniem telogenowym. Może ono sygnalizować nawet poważne choroby, dlatego nie należy go ignorować.

Jak długo żyje włos?
Na głowie mamy 100-140 tyś włosów, każdy z nich rośnie ok. 1 cm na miesiąc. Każdy mieszek włosowy przechodzi w ciągu życia kilka pełnych cykli złożonych z trzech faz. Mamy zatem:
- Anagen – trwający 2-8 lat i w tym czasie włos przyrasta na długość.
- Katagen – trwający 2-4 tygodni, w tym czasie mieszek ulega skurczeniu.
- Telogen – trwający 2-4 miesięcy, mieszek odpoczywa, a włosy wypadają.
Większość włosów na głowie znajduje się w pierwszej fazie. U zdrowej osoby w fazie wypadania jest naturalnie 13-15% włosów. Wypadający włos jest zastępowany przez nowy, dlatego mówimy o cyklu wzrostu włosa.
Jak rozpoznać łysienie telogenowe?
Zwykle zauważamy, że nasze włosy zostają dosłownie wszędzie. Najwięcej wypada ich w trakcie mycia głowy, ale również przy czesaniu czy innych zabiegach. Czasem to fryzjer zwraca nam uwagę na przerzedzenie. Łysienie telogenowe jest rozlane, co oznacza, że włosy wypadają z wszystkich obszarów i widzimy, że jest ich dużo mniej. W jego trakcie możemy tracić nawet kilkaset włosów dziennie. Dzieje się tak, bo z różnych przyczyn faza wzrostu zostaje skrócona i włos szybciej przechodzi w fazę wypadania.
Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?
Bardzo często przyczyny telogenowego wypadania włosów nakładają się na siebie. Ważna jest zatem wnikliwa diagnostyka w gabinecie trychologicznym czy u dermatologa. Łysienie telogenowe występuje zwykle po 2-4 miesiącach od zadziałania jakiegoś szkodliwego bodźca na organizm. Jego usunięcie powoduje, że po pewnym czasie włos zaczyna odrastać. Do najczęstszych powodów telogenowej utraty włosów należą:
- Wysoka gorączka
- Choroby przewlekłe
- Stres
- Bardzo restrykcyjne diety
- Zaburzenia wchłaniania (np. celiakia)
- Zaburzenia hormonalne
- Choroby autoimmunologiczne
- Niektóre leki (np. beta-blokery, retinoidy, leki przeciwpadaczkowe)
- Operacje
- Ciąża i poród
Jak leczyć łysienie telogenowe?
Po pierwsze trzeba wyeliminować przyczynę, jeśli to możliwe. Zwykle po jej ustaniu po 3-5 miesiącach włos zaczyna odrastać. Można też wspierać pracę mieszków włosowych odpowiednią terapią. Pobudzanie mikrokrążenia, łagodzenie ewentualnych stanów zapalnych i dbanie o kondycję mikrobiomu zawsze będzie pomocne. Dzięki temu włosy odrosną mocniejsze i zdrowsze.
Jeśli Twoim problemem jest łysienie telogenowe zacznij od oczyszczenia skóry głowy przy pomocy AROMASE 5α Juniper Scalp Purifying Liquid Shampoo z 2% stężeniem kompleksu kwasu glicyretynowego i stosuj go z częstotliwością zalecaną do Twojego typu skóry głowy. Następnie sięgnij po szampon przeciw wypadaniu włosów AROMASE Anti-Hair Loss Essential Shampoo z kwasem glicyretynowym i Herbal Scalp Care Spray – ziołowy spray do pielęgnacji skóry głowy. Połączenie tych dwóch preparatów w codziennej pielęgnacji wzmocni i odżywi cebulki i dostarczy składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosa.
Ten wpis powstał we współpracy z marką Aromase.