Włosy

Profesjonalna koloryzacja i pielęgnacja włosów blond – jak farbować i pielęgnować jasne pasma?

Hebe
Hebe
Jasne włosy od lat nie wychodzą z mody i stanowią obiekt pożądania brunetek czy rudowłosych kobiet. Rozjaśnianie pasm może być bardzo dobrym pomysłem, który odświeży Twój image, jednak musisz mieć świadomość, że koloryzacja na blond to nie lada wyzwanie. Co warto wiedzieć na jej temat? Jak pielęgnować jasną czuprynę po zabiegu? Oto wszystkie odpowiedzi, których szukasz.
Profesjonalna koloryzacja i pielęgnacja włosów blond – jak farbować i pielęgnować jasne pasma?

Jasne włosy od lat nie wychodzą z mody i stanowią obiekt pożądania brunetek czy rudowłosych kobiet. Rozjaśnianie pasm może być bardzo dobrym pomysłem, który odświeży Twój image, jednak musisz mieć świadomość, że koloryzacja na blond to nie lada wyzwanie. Co warto wiedzieć na jej temat? Jak pielęgnować jasną czuprynę po zabiegu? Oto wszystkie odpowiedzi, których szukasz.

Koloryzacja blond – dlaczego jest nie lada wyzwaniem, również dla profesjonalnych fryzjerów?

Włosy blond niezmiennie należą do obiektów pożądania wielu kobiet, również tych, które przez naturę zostały obdarzone ciemnymi czy rudymi odcieniami pasm. Rozwiązaniem jest koloryzacja rozjaśniająca, jednak warto zadawać sobie sprawę z tego, że bywa ona obarczona wieloma trudnościami. Farbowanie włosów na blond bywa problematyczne nawet w profesjonalnym salonie. Na ostateczny efekt, czyli uzyskany odcień, a także finalna kondycja pasm zależy od wielu czynników. Co warto wiedzieć i na co uważać?

  • Uzyskany drogą rozjaśniania blond, w zależności od pierwotnego koloru włosów może mieć odcień żółty czy miedziany, dlatego ważny jest dobór odpowiednich produktów do koloryzacji, a także pielęgnacja której celem będzie schładzanie odcienia.
  • Jeśli włosy były wcześniej farbowane lub są bardzo zniszczone, efektem może być zielonkawy odcień czy doprowadzenie do dramatycznego stanu pasm. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym blondem, zadbaj o kondycję włosów, zanim zdecydujesz się je rozjaśnić.
  • W przypadku ciemnych włosów nie należy przeprowadzać zabiegu rozjaśniania na blond za jednym razem w domowych warunkach. Możesz to robić stopniowo bądź oddać się w ręce eksperta-kolorysty. Eksperci są zdania, że nawet w salonie lepiej rozjaśniać włosy stopniowo, pozwalając im się wypłukać i zregenerować niż w trakcie jednego, wielogodzinnego zabiegu.
  • Naturalny efekt osiągniesz, rozjaśniając włosy o nie więcej niż 2 tony. W przypadku przejścia z brązu na platynę, musisz być świadoma ryzyka – nie tylko zniszczenia włosów, ale też rezultatu, który nie będzie Ci odpowiadał.

Czy warto się podjąć tego ryzyka? Jak najbardziej, w końcu żyje się raz, a większość kobiet pragnie chociaż przetestować, jak się będzie czuła w blondzie. Nasza wskazówka? Rozjaśnianie włosów to świetny punkt wyjścia dla modnej, zmywalnej koloryzacji w odcieniach pastelowych czy neonowych. Na uzyskanym drogą depigmentacji blondzie farby w odcieniu truskawkowego różu czy jasnego błękitu będą się prezentować najlepiej.

Jak rozjaśniać włosy blond w salonie? O tym warto wiedzieć

Rozjaśnianie włosów blond zasadniczo polega na pozbawieniu ich ciemniejszego pigmentu. W procesie tym można osiągnąć efekt nawet o 9 poziomów jaśniejszy od wyjściowego, jednak (jak już wiesz) zabieg takie nie pozostaje bez wpływu na strukturę pasm. Do wyboru jest jednak coraz więcej nowoczesnych metod farbowania włosów na blond, które zmniejszają ryzyko związane z tym zabiegiem.

Włosy możesz rozjaśniać u profesjonalnego kolorysty, który zastosuje specjalne preparaty zabezpieczające pasma i zadba o ich wygląd już na etapie farbowania. Nie znosi to jednak z Ciebie obowiązku dbania o blond w domu – stosuj profesjonalne kosmetyki (na przykład marki Wella Professionals), które zregenerują włosy, zabezpieczą je przed uszkodzeniami i nadadzą im chłodny odcień. Dobry fryzjer-kolorysta już w trakcie zabiegu wykorzysta specjalne preparaty, które odbudowują wiązania siarczkowe i od środka reperują pasma.

Wybranie się do salonu to najlepszy wybór, jeśli chcesz rozjaśnić włosy o więcej niż 2 tony, masz wymagające (na przykład wysokoporowate) pasma lub nie czujesz się na siłach, żeby przeprowadzić tak ryzykowną koloryzację samodzielne.

Najlepsze produkty do koloryzacji blond w domowych warunkach

Rozjaśnianie włosów we własnej łazience jest coraz łatwiejsze dzięki rosnącemu wyborowi kosmetyków od profesjonalnych marek, przeznaczonych właśnie do domowego użytku. Nowoczesne farby, które minimalizują ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek i skutków ubocznych znajdziesz w ofercie L’Oreal Professionnel czy Matrix. Kiedyś dostępne wyłącznie w salonach, dziś są do kupienia w Hebe – wystarczy sięgnąć po wymarzony odcień i postępować zgodnie z instrukcją podaną przez producenta na opakowaniu. Zwróć uwagę na właściwości i funkcje konkretnych produktów: niektóre służą schładzaniu naturalnego blondu, inne nadają się do procesu depigmentacji, inne – są stworzone z myślą o farbowaniu włosów siwych. Wszystkie z eksperckich gam znanych marek zawierają starannie opracowany skład, jak na przykład w przypadku farby Majirel High Lift od L’Oreal Professionel, która wzbogacona została o specjalne składniki pielęgnujące Ionene G oraz Incell.

Rozjaśnianie włosów w domu polega na połączeniu farby w wybranym odcieniu z oxydantem (czyli wodą utlenioną) o stężeniu 9% lub 12% – w zależności od tego, o ile tonów chcemy rozjaśnić pasma.

Jak pielęgnować włosy rozjaśniane?

Włosy poddane koloryzacji na blond, czyli po prostu rozjaśnione, mają naruszoną naturalną strukturę i zazwyczaj szeroko otwarte łuski. W związku z tym mogą mieć większą skłonność do elektryzowania się, łamania i wypadania, a przecież nie po to farbujesz włosy na modny kolor. Jeśli chcesz cieszyć się najlepszym efektem, stosuj sumienną pielęgnację kosmetykami, które opracowane zostały dla posiadaczek jasnych, farbowanych włosów. Przykładem idealnego duetu produktów może być chociażby bezsiarczarnowy szampon Total Results Keep Me Vivid marki Matrix i odżywka wzmacniająca rozjaśniane włosy Total Results Unbreak My Blonde tej samej marki.

Ważnym aspektem jest zadbanie o to, żeby Twój wymarzony, chłodny blond nie nabierał ciepłych tonów. W tym kontekście sprawdzi się stosowanie szamponów, odżywek i płukanek, które minimalizują zażółcenia i nadają pasmom platynowych tonów. Kosmetyki tego typu najczęściej bazują na fioletowych pigmentach, ale jak najbardziej mogą mieć też pielęgnacyjne właściwości. Dobry przykład to odżywka do blond włosów Colour Care marki Marc Anthony, która w składzie posiada między innymi komosę ryżową, olej rycynowy i kopolimery.

O pielęgnacji rozjaśnianych włosów warto myśleć kompleksowo. Dobrym pomysłem jest wdrożenie idealnie uzupełniających się produktów z tej samej gamy jednej marki. Przykładem może być na przykład Revox Plex – w linii tej znajdziesz nie tylko szampon do włosów blond, ale też krem wygładzający czy kurację odbudowującą.

Jeśli włosy to Twoje “oczko w głowie” i masz świadomość, że piękna fryzura zawsze sprawi, że będziesz wyglądać świetnie, bez względu na stylizację czy makijaż, zajrzyj do drogerii Hebe po wybór najnowocześniejszych kosmetyków do profesjonalnej pielęgnacji pasm w zaciszu własnej łazienki. Dzięki nim osiągniesz efekt jak z gabinetu, jednocześnie oszczędzając krocie!