Włosy

Diagnostyka włosów – sprawdź, jaki masz rodzaj, jak o nie dbać i jakich kosmetyków używać

Hebe
Hebe
Pierwszy krok na drodze do pięknych włosów? Określenie ich typu. Sprawdź w naszym kompleksowym poradniku, jak to zrobić, a następnie dobierze produkty i metody pielęgnacji, które najlepiej się sprawdzą przy Twoim rodzaju pasm.
Diagnostyka włosów – sprawdź, jaki masz rodzaj, jak o nie dbać i jakich kosmetyków używać

Pierwszy krok na drodze do pięknych włosów? Określenie ich typu. Sprawdź w naszym kompleksowym poradniku, jak to zrobić, a następnie dobierze produkty i metody pielęgnacji, które najlepiej się sprawdzą przy Twoim rodzaju pasm.

Diagnostyka włosów, czyli jak ocenić jaki masz typ pasm i dobrać właściwą pielęgnację?

Chcesz mieć piękne, zdrowe i mocne włosy, będące prawdziwą oprawą Twojej urody? Zacznij od określenia ich rodzaju – tylko to pozwoli Ci wybrać właściwą pielęgnację i określić, w jaki sposób skutecznie o nie zadbać. Celując w ciemno z zakupami szamponów, odżywek, masek czy ampułek możesz nie tylko nie uzyskać pożądanego efektu, ale nawet więcej – negatywnie wpłynąć na wygląd pasm.

Jak w ogóle przeprowadzić diagnostykę włosów? Możesz umówić się na spotkanie z trychologiem lub zapytać o poradę fryzjera z dobrymi opiniami, ale równie dobrze oszacujesz typ włosów samodzielnie. Jak? Po prostu obserwując ich wygląd. Zastanów się, jakie są w dotyku, co stanowi największe wyzwanie w ich pielęgnacji, w jakim stanie są końcówki, jak często się przetłuszczają, czy elektryzują się łatwo lub puszą od wilgoci. Przy okazji określania ogólnego rodzaju włosów, możesz też ocenić typ ich porowatości:

  • włosy niskoporowate są śliskie, gładkie, błyszczą – ich łuski są szczelnie zamknięte;
  • włosy średnioporowate mają lekko rozchylone łuski, skłonność do falowania się, ale też łamania i puszenia pod wpływem wilgoci;
  • włosy wysokoporowate mają mocno rozchylone łuski, często są kręcone lub wyglądają na zniszczone.

Kiedy już jesteś w stanie ocenić rodzaj włosów i typ ich porowatości, postaw na profesjonalną pielęgnację włosów – w kolekcjach eksperckich marek (dostępnych także w Hebe!) bez trudu znajdziesz kosmetyki opracowane z myślą o dokładnie Twoich potrzebach.

Włosy zniszczone – cechy charakterystyczne, metody pielęgnacji i najlepsze kosmetyki

Włosy zniszczone rozpoznasz po tym, że nie mają jednolitej struktury, są połamane i pozbawione blasku, szorstkie w dotyku. Bardzo często mają rozdwojone końcówki, mogą też wypadać. Zazwyczaj skłonność do takiej kondycji pasm jest związana z wysoką porowatością, stosowaniem agresywnych zabiegów (na przykład koloryzacją rozjaśniającą) czy niewłaściwą pielęgnacją.

Jak dbać o włosy zniszczone? Włosy zniszczone trzeba jak najszybciej odbudować i nawilżyć, zamykając ich łuski. Must havem w Twojej kosmetyczce będą przede wszystkim silnie regenerujące kosmetyki profesjonalnych marek, takich jak Wella Professionals czy Revox. Już na etapie mycia włosów stosuj szampony ze składnikami odbudowującymi, a oprócz odżywek i masek do spłukiwania, aplikuj też wygładzające i nawilżające odżywki bez spłukiwania czy olejki zabezpieczające końcówki.

Włosy suche i łamliwe – sprawdź, czy też je masz i dobierz odpowiednią pielęgnację

Suchość i łamliwość to bardzo często objaw zniszczenia włosów, jednak nie zawsze. Czasem cechy te mogą określać włosy cienkie, pozbawione nawilżenia, ale zasadniczo wyglądające bardzo dobrze. Jednym z objawów takiego stanu rzeczy może być elektryzowanie się pasm czy ich higroskopijność (skłonność do pochłaniania wilgoci z powietrza).

Jak dbać o włosy suche i łamliwe? Zauważyłaś, że Twoje włosy są suche i łamliwe? Natychmiast zareaguj, przywracając im właściwy poziom nawilżenia, na przykład regularnie stosując maskę Kallos Keratin z proteinami mleka czy maskę intensywnie odbudowującą Wella Professionals. Zwróć uwagę na skład: w Twoim przypadku ważna będzie tak zwana równowaga PEH, czyli odpowiedni balans protein, humektantów i emolientów.

Włosy tłuste – jak je rozpoznać i w jaki sposób pielęgnować?

Rozpoznanie włosów tłustych nie jest specjalnie trudne – to typ, który charakteryzuje się bardzo szybkich przetłuszczaniem i koniecznością częstego mycia pasm, żeby przywrócić im świeży wygląd. Niekiedy włosy mogą przetłuszczać się u nasady, a mieć bardzo suche, łamliwe końcówki. Przyczyn może być wiele, od genów po stosowanie niewłaściwych kosmetyków, które albo obciążają pasma, albo nadmiernie przesuszają skórę głowy, która reaguje wydzielaniem nadmiernej ilości sebum.

Jak dbać o włosy tłuste? W przypadku włosów tłustych bardzo ważne będzie przywrócenie skórze głowy równowagi. Za punkt wyjścia możesz potraktować peeling do skalpu Bandi, Stosuj odświeżające szampony i lekkie odżywki do spłukiwania, które najlepiej jest nakładać mniej więce od połowy długości pasm. Unikaj przegrzewania skalpu suszarką z ciepłym nawiewem i ciężkich kosmetyków do stylizacji na bazie olejów mineralnych czy silikonów. Przydadzą Ci się też ziołowe wcierki z pokrzywą czy szałwią azjatycką.

Włosy rozjaśniane i farbowane – jakie produkty i techniki pielęgnacji będą najlepsze?

Włosy poddane koloryzacji to typ, który wymaga specjalnej troski, bo bardzo często zamienia się po prostu we włosy suche czy wręcz zniszczone. Najczęściej dotyczy to pasm po rozjaśnianiu – ten zabieg jest zdecydowanie agresywniejszy i ma większy wpływ na strukturę włosa. Nieodpowiednia pielęgnacja może sprawić, że pasma prezentują się pięknie przez dwa tygodnie po zabiegu, a następnie powoli tracą blask czy pierwotny odcień.

Jak dbać o włosy farbowane? Najlepszym rozwiązaniem jest pielęgnowanie ich analogicznie jak w przypadku włosów zniszczonych. Sprawdzi się stosowanie całym linii profesjonalnych produktów, które zostały opracowane z myślą o pasmach poddanych koloryzacji. Jeśli farbujesz włosy w domu, przy okazji sprawdź wybór farb wysokiej jakości, które polecane są przez kolorystów, a które znaleźć można w Hebe (jak te marki Matrix, Wella Professionals, Kallos).

Włosy wypadające – upewnij się, czy to Twój problem i zadbaj o ten wymagający typ

Jeśli wyraźnie widzisz, że Twoje włosy zostają na szczotce, w odpływie czy na poduszce i na pewno jest to ilość większa niż 50-100 dziennie (związana z naturalnym cyklem wzrostu) można założyć, że Twoje włosy są wypadające. Warto natychmiast zareagować, bo to niepokojący objaw, który może wynikać nie tylko z niewłaściwej pielęgnacji, ale też z problemów zdrowotnych.

Jak dbać o włosy wypadające? W przypadku tego typu włosów obligatoryjne będzie wzmocnienie cebulek. Należy odstawić produkty do pielęgnacji i stylizacji, które mogą obciążać włosy, a także zrezygnować z suszarki czy prostownicy. Jeśli Twoje włosy wypadają, sprawdź stan zdrowia całego organizmu, zadbaj o zbilansowaną dietę, wprowadź do niej mikro- i makroelementy, stosuj odżywcze i regenerujące szampony i odżywki o lekkiej konsystencji. Możesz też wdrożyć pielęgnację specjalistyczną.

Jeśli interesuje Cię zagadnienie kompleksowej, skrojonej na miarę Twoich potrzeb pielęgnacji włosów, koniecznie zajrzyj do drogerii Hebe – w ofercie znajdziesz więcej wyspecjalizowanych produktów takich marek, jak Wella Proffesionals, Loreal Professionel, Matrix, Marc Anthony, Revox, które pomogą Ci profesjonalnie, choć w domowych warunkach, zadbać o swoje pasma.