Włosy

Skuteczne olejowanie włosów – co powinnaś wiedzieć?

Hebe
Hebe
Olejowanie to metoda domowej pielęgnacji włosów, do której stosuje się różnego rodzaju oleje. Na czym polega? Podpowiadamy!
Skuteczne olejowanie włosów – co powinnaś wiedzieć?

Przeglądając strony z poradami kosmetycznymi lub czytając o nowościach drogeryjnych, nie sposób pominąć tematu produktów do olejowania włosów. Można śmiało stwierdzić, że ten temat już od jakiegoś czasu jest na topie, a sekrety działania olejów odkrywa coraz więcej włosomaniaczek.

Zastanawiasz się, w jaki sposób i za pomocą jakich produktów skutecznie wypielęgnować swoje długie lub krótsze włosy? Wypróbuj naturalnych metod pielęgnacji, w których bardzo dobrze radzą sobie oleje. Czy ta metoda jest dla każdego i kiedy można się spodziewać pierwszych widocznych rezultatów? Poniżej znajdziesz kompendium wiedzy dotyczące olejowania.

Olejowanie – co to jest i co daje włosom?

Olejowanie to jedna ze skuteczniejszych metod domowej pielęgnacji włosów, do której stosuje się różnego rodzaju oleje. Olej, jako emolient zatrzymuje nawilżenie włosa, ale uwaga sam w sobie nie ma właściwości nawilżających. Warto o tym pamiętać, bo to właśnie tutaj wiele kobiet popełnia kluczowy błąd w pielęgnacji.

Jeśli będziemy systematycznie olejować włosy to po jakimś czasie staną się przyjemniejsze w dotyku: mięsiste i sypkie, ale również dużo bardziej elastyczne i lśniące. Włosy pielęgnowane olejami będą także znacznie lepiej zabezpieczone przed warunkami zewnętrznymi, ich struktura będzie wyrównana i mniej porowata.

Uwaga!

To nieprawda, że oleje wysuszają włosy. Jeśli zauważasz, że po zabiegu olejowania, Twoje włosy są szorstkie to wina może leżeć po stronie źle dopasowanego produktu, nie samego zabiegu.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Olejowanie – dobierz produkt do rodzaju włosa

Jeśli olejujesz włosy od dłuższego czasu, a mimo to nie widzisz żadnych efektów to prawdopodobnie dobrałaś olej nieodpowiedni do swoich włosów. Bo cała sztuka pielęgnowania włosów tą metodą polega na dobraniu produktu do porowatości włosa.

Do włosów wysokoporowatych zaleca się chociażby olej lniany, olej z czarnuszki, czy pestek winogron. Do włosów średnioporowatych najlepsze będą oleje jednonienasycone, czyli chociażby olej makadamia. Natomiast do niskoporowatych powinno się zastosować oleje bogate w kwasy nasycone, a zatem odpowiedni będzie tu olej kokosowy.

To ważne, by właśnie w taki sposób rozróżniać dobierane produkty, ale jeśli po zastosowaniu wskazanego oleju, nie widzisz efektu lub nie jesteś zadowolona z tego, jak prezentują się włosy, to przeprowadź własne doświadczenia. Metodą prób i błędów z pewnością odnajdziesz najlepszy olej dla siebie.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Jak nakładać olej na włosy – popularne metody olejowania

Efektów olejowania włosów nie dostrzeżesz od razu. Włosy staną się bardziej lśniące, jeśli postarasz się wykonywać zabiegi możliwie systematycznie – najlepiej przynajmniej raz w tygodniu oraz w prawidłowy sposób. Każdy polubi inną metodę olejowania, a trzeba przyznać, że jest ich kilka. Oto nasze propozycje:

Olejowanie na sucho

Wystarczy nałożyć dowolny olej w niedużej ilości (np. jedna łyżka stołowa) na końce włosów i wmasowywać go coraz wyżej. To metoda dla tych pań, które nie dysponują zbyt dużą ilością czasu, ale także wówczas, gdy wiemy, że wieczorem czeka nas mycie włosów, a do tego czasu pozostaniemy w domu.

Metoda na sucho jest nie tylko jednym z szybszych, ale również wygodnym sposobem na nałożenie oleju. Warto jednak pamiętać, że olej tak nałożony zabezpieczy włosy i nabłyszczy. Nie zatrzyma jednak nawilżenia, którego po prostu nie zastosowałyśmy równorzędnie z olejowaniem.

Jak długo trzymać taki olej na włosach? Na początek najlepiej nie przesadzać z czasem. Wystarczy, że olej pozostanie na włosach przez około 30 minut. Wprawione włosomaniaczki mogą z tak nałożonym olejem przetrwać całą noc, ale nie ma ku temu istotnych wskazań.

Uwaga: obawiasz się, że olej pobrudzi poduszkę? Nałóż na nią ręcznik i śpij wygodnie oraz w higienicznych warunkach.

Olejowanie na podkład

To rodzaj zabiegu, w którym bezpośrednio przed nałożeniem oleju, zastosujemy nawilżenie za pomocą toniku, papki otrzymanej z gotowanych nasion siemienia lnianego, kwasu hialuronowego lub wody zmieszanej z cukrem. Ten zabieg uważa się za dużo bardziej skuteczny, aniżeli olejowanie na sucho. Przede wszystkim sprawdza się lepiej dlatego, że włosy nie tylko otrzymują nawilżenie, ale również wszystkie właściwości olejowania. Dla kogo ta metoda będzie idealna? Dla pań, które są w stanie wymuskać kilka dodatkowych minut na pielęgnację włosów. Uwaga, zabieg warto powtarzać nie częściej niż 1 x w tygodniu. Częstsze olejowanie na podkład mogłoby doprowadzić do przenawilżenia włosów.

Olejowanie z maską

To kolejna metoda, która pozwala na jednoczesne nawilżenie włosów, a jednocześnie zachowanie wszystkich właściwości olejów. To metoda bardzo szybka i pozwalająca na połączenie dóbr kilku produktów jednocześnie.

Olejowanie skóry głowy

Oczywiście metodę olejowania nie wykorzystuje się wyłącznie w aspekcie pielęgnacji końcówek włosów, ale również ich nasady, ale także skóry głowy. Do olejowania skóry powinnyśmy podchodzić z pewną dozą ostrożności, aby nie wywołać stanów alergicznych lub niepożądanego wypadania włosów. Olej wklepujemy bardzo delikatnie w skalp, nie pocierając zbyt często i zbyt mocno samych włosów. Takie intensywne masowanie tylko zniszczy strukturę włosa. Olejowanie skóry głowy wykonuj zawsze na świeżych włosach i czystej skórze. Przy takich zabiegach dobrze jest zastosować oleje pobudzające wzrost włosa np. olej konopny, musztardowy, czy z czarnuszki.

DODANO
DODANO
DODANO

Jak zmywać olej z włosów?

Możemy bardzo dobrze poradzić sobie z zabiegiem samego olejowania, ale… jednocześnie zepsuć założone efekty zabiegu złym myciem włosów po nim. Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie szamponu do zmywania oleju. Włosy natłuszczone olejem powinno się myć najpierw samą wodą, a następnie maską emolientową lub odżywką. Maska nie powinna zawierać silikonu.

Emolienty występujące w produktach kosmetycznych, stosowanych do pielęgnacji włosów, działają jak pancerz, zapobiegając uszkodzeniom mechanicznym, a także działaniu czynników zewnętrznych, w tym wnikaniu toksyn i drobnoustrojów do wnętrza pojedynczego włosa. Po nałożeniu na włosy, sprawią, że te będą dużo bardziej elastyczne i sprężyste!

Niekiedy zmywanie będzie trzeba powtórzyć dwukrotnie, dlatego dobrze jest przeznaczyć do mycia włosów jakąś tańszą odżywkę, której po prostu nie będzie nam szkoda.

Olejowanie włosów w pigułce – o tym, pamiętaj:

  • Do olejowania stosuj taki produkt, który wpasuje się w rodzaj Twoich włosów (pamiętaj o zasadzie niskiej, wysokiej i średniej porowatości)
  • Olejuj włosy nie częściej niż 1 x w tygodniu, ale nie rzadziej niż 1 x na miesiąc; systematyczność i rozwaga to najważniejsze aspekty prawidłowej pielęgnacji włosa
  • Korzystaj z zasobów swojej kuchni – olejuj włosy olejem kokosowym, z pestek winogron, czy olejem słonecznikowym; testuj i badaj, a z czasem znajdziesz produkt idealny
  • Nigdy nie zmywaj włosów olejowanych szamponem; do zmywania stosuj odżywkę lub maskę
  • Olej nie nawilża włosów, ale podtrzymuje efekt nawilżenia, który uzyskasz odpowiednim podkładem, maską lub wcześniej nałożoną odżywką
  • Nie trzymaj oleju zbyt długo na włosach i nie przesadzaj z jego ilością; zacznij od olejowania przez około 30 minut na jedną sesję
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO