Mężczyźni

Jaki krem z filtrem dla mężczyzn wybrać?

Hebe
Hebe

Kremy z filtrem to produkty, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, powstawaniem przebarwień czy stanów zapalnych. Warto więc mieć świadomość tego, że każdy powinien uwzględnić je w swojej codziennej pielęgnacji i to niezależnie od płci. I choć dla wielu kobiet kremy z SPF stanowią najważniejszy element kosmetyczki, to wśród mężczyzn nie cieszą się one tak dużą popularnością. Najwyższa pora to zmienić! W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiedni krem z filtrem dla mężczyzn, aby skutecznie chronić skórę przed fotostarzeniem.

Jaki krem z filtrem dla mężczyzn wybrać?

Dlaczego warto uwzględnić kremy z filtrem w męskiej pielęgnacji?

Uwzględnienie kremów z filtrem w męskiej pielęgnacji jest ważne z kilku powodów:

  • Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników, który wpływa na starzenie się skóry. Ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do zmarszczek, plam pigmentacyjnych oraz innych oznak przedwczesnego starzenia się skóry. Kremy z filtrem dla mężczyzn chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, dzięki czemu skóra zachowuje swoją elastyczność i jędrność na dłużej.
  • Skóra mężczyzn jest podatna na uszkodzenia spowodowane codziennym goleniem. Stosowanie kremów z filtrem może pomóc zminimalizować podrażnienia skóry i zaczerwienienia, które często występują po usuwaniu owłosienia.
  • Kremy z filtrem mogą pomóc w zapobieganiu chorób skóry, takich jak: rogowacenie słoneczne, pokrzywka świetlna czy czerniak. Stosowanie kremów z filtrem może pomóc zminimalizować to ryzyko.

Kiedy stosować męskie kremy z filtrem?

Męskie kremy z filtrem powinny być stosowane przez mężczyzn przez cały rok, a zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy promieniowanie UVB i UVA jest najmocniejsze. Filtry w kremach pomagają chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, które może powodować zmarszczki, przebarwienia i inne problemy skórne. Kremy z filtrem są szczególnie ważne, jeśli spędzasz dużo czasu na zewnątrz, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia (od 10:00 do 16:00). Pamiętaj jednak, żeby stosować krem z filtrem nie tylko latem, ale również zimą, gdy słońce świeci równie mocno, a śnieg odbija jego promieniowanie, zwiększając ryzyko poparzeń słonecznych i uszkodzeń skóry.

Jaki filtr wybrać, aby zapewnić skórze skuteczną ochronę przed słońcem?

Aby zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, należy wybierać filtry z wysokim SPF (Sun Protection Factor) i spektrum ochronnym przeciwko promieniowaniu UVA i UVB. Najlepiej sięgać po krem z SPF 50 (pochłania około ok. 97% promieni UVB) lub SPF 30 (około 93% ochrony) oraz oznaczeniem „broad spectrum", co oznacza, że dany produkt chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Wśród kremów z SPF można wyszczególnić filtry chemiczne, które pochłaniają promieniowaniem UV, absorbując je i przekształcając w energię cieplną. Do najczęściej stosowanych składników chemicznych należą pochodne: benzofenonu, kamfory, kwasu p-aminobenzoesowego, benzotriazolu, salicylanów, benzimidazolu, czy kwasu cynamonowego. Filtry chemiczne są bardziej powszechne i łatwiej się rozprowadzają na skórze, ale mogą powodować podrażnienia i alergie.

Kolejną grupą są filtry mineralne, które tworzą na skórze warstwę ochronną odbijającą promieniowanie UV. Do najczęściej stosowanych składników zalicza się tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. To skuteczne i bezpieczne dla skóry substancje, będące dobrym wyborem dla osób o wrażliwej skórze. 

Pamiętaj, że aby zapewnić skuteczną ochronę, krem z filtrem należy stosować regularnie, co 2-3 godziny, a także po pływaniu lub poceniu się.

Jaki krem z filtrem dla mężczyzn wybrać? 

Krem do twarzy z filtrem dla mężczyzn powinien być dobrany do potrzeb danego typu cery. Bardzo jasna karnacja i wrażliwa skóra wymaga stosowania dermokosmetyków dedykowanych do cery atopowej lub ze skłonnością do alergii. Zastosowane w nich filtry są wysokie, a pozostałe składniki bezpieczne nawet dla alergików. Dzięki temu nakładanie kremu z SPF na twarz nie powoduje pojawiania się wysypek i innych problemów skórnych. W przypadku szczególnie wrażliwej skóry najlepiej sięgać po bezzapachowe i hipoalergiczne formuły. Kremy z filtrami są często wzbogacone o pantenol, który regeneruje podrażnioną skórę, a także witaminę E mającą za zadanie zredukować drobne uszkodzenia skóry i chroniącą przed działaniem wolnych rodników. 

Należy pamiętać, że głównym zadaniem kremu z SPF jest ochrona przed promieniowaniem, dlatego dobór odpowiedniego filtra ma tutaj ogromne znaczenie. Warto zwracać również uwagę na konsystencję kremów - najlepiej sięgać po lekkie i kremowo-żelowe formuły, które szybką się wchłoną i nie pozostawią lepkiej i tłustej warstwy na skórze. 

A jeśli zastanawiasz się, jak przeciwdziałać pierwszym zmarszczkom, to koniecznie zapoznaj się z artykułem na blogu Hebe!