Włosy

Peeling do skóry głowy – fanaberia czy niezbędnik w pielęgnacji włosów? PORADNIK PEELINGOWANIA GŁOWY

Hebe
Hebe
Jeszcze kilka lat temu w obiegowej opinii nie istniało pojęcie peelingu do skóry głowy. Dziś mówi się, że peeling trychologiczny to – obok dobrego szamponu i stosowanej przy każdym myciu odżywki – podstawa świadomej pielęgnacji włosów. Jakie są rodzaje peelingów głowy, który wybrać dla siebie i jak go stosować? Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się najważniejszego o mechanicznym i chemicznym złuszczaniu skóry głowy.
Peeling do skóry głowy – fanaberia czy niezbędnik w pielęgnacji włosów? PORADNIK PEELINGOWANIA GŁOWY

Jeszcze kilka lat temu w obiegowej opinii nie istniało pojęcie peelingu do skóry głowy. Dziś mówi się, że peeling trychologiczny to – obok dobrego szamponu i stosowanej przy każdym myciu odżywki – podstawa świadomej pielęgnacji włosów. Jakie są rodzaje peelingów głowy, który wybrać dla siebie i jak go stosować? Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się najważniejszego o mechanicznym i chemicznym złuszczaniu skóry głowy.

Co to jest peeling trychologiczny i po co go robić

usuwania martwych komórek z warstwy rogowej naskóra. Ma szereg zalet:

  • reguluje proces keratynizacji i działa normalizująco – sprawia, że złuszczanie i odnawianie naskórka jest na stałym zrównoważonym poziomie, dlatego rola peelingu np. przy zwalczaniu łupieżu jest niebagatelna;
  • dokładnie oczyszcza głowę i włosy z kurzu, nadmiaru sebum, cząsteczek osiadających ze smogu i miejskich zanieczyszczeń;
  • usuwa tzw. nadbudowę, czyli resztki stosowanych kosmetyków stylizujących, takich jak pianki, żele, aktywatory loków, suche szampony czy lakiery, które mogą wysuszać skórę głowy;
  • oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, więc reguluje wydzielanie sebum i może mieć działanie przeciwłojotokowe. Jest wskazany m.in. przy problemie szybkiego przetłuszczania się włosów – peeling przedłuża ich świeżość;
  • odblokowuje ujścia mieszków włosowych, czyli pomaga przebić się włosom przez skórę i przyspiesza ich wzrost, przez co pośrednio wpływa na zagęszczenie fryzury;
  • usuwa uczucie swędzenia/ściągnięcia skóry głowy i potrzebę jej drapania;
  • sprawia, że włosy są ładnie odbite od nasady – wydają się gęściejsze, a fryzura zyskuje lekkość;
  • delikatne masowanie głowy poprawia mikrokrążenie i dotlenia cebulki.

Wpływając na stan skóry głowy, a tym samym na kondycję mieszków włosowych i cebulek, peeling poprawia ogólny stan włosów – pasma stają się mocniejsze, mniej podatne na wypadanie, po prostu zdrowsze.

Dla kogo polecany jest peeling głowy?

Regularne złuszczanie martwego naskórka przynosi dobre efekty dla każdego bez względu na rodzaj włosów. Peeling trychologiczny wskazany jest szczególnie dla osób łupieżem, z suchą skórą głowy i z przetłuszczającymi się włosami. Przynosi ukojenie, gdy głowa swędzi z powodu odwodnienia skóry i zaburzonej bariery wodno-lipidowej.

Rodzaje peelingów trychologicznych

Kosmetyki do pielęgnacji włosów należy dobierać indywidualnie – coś, co komuś przynosi świetne rezultaty, dla Ciebie może być nietrafione. I odwrotnie. Dlatego warto wypróbować różne rodzaje peelingów – oparte na chemicznych składnikach rozpuszczających martwy naskórek lub na drobinkach mechanicznie go ścierających – i zdecydować, który jest lepszy.

1. Peelingi do skóry głowy mechaniczne

Kosmetyki zawierające drobinki ścierające nazywane są też scrubami. Substancjami ściernymi w peelingach głowy mogą być pestki moreli, winogron, łupiny orzecha włoskiego lub inne ścierniwa pochodzenia naturalnego. Nieraz używa się glinek, węgla aktywnego lub korundu. Do grupy peelingów mechanicznych zalicza się również peelingi ziołowe – np. suszony łopian, jałowiec czy tymianek.

Peelingi mechaniczne są zwykle bardziej intensywne od peelingów opartych na enzymach, ponieważ wymagają tarcia. Dlatego osoby borykające się z trądzikiem powinny unikać złuszczania skóry z ich pomocą, ponieważ pocieranie może zaognić istniejące stany zapalne i roznosić bakterie.

DODANO
DODANO
DODANO

2. Peelingi do skóry głowy chemiczne (enzymatyczne i kwasowe)

W przeciwieństwie do scrubów peelingi chemiczne nie zawierają drobinek, lecz składniki, które rozpuszczają martwe komórki. Zalicza się do nich:

  • peelingi kwasowe (np. popularny kwas glikolowy, mlekowy lub salicylowy) – intensywnie złuszczają i polecane są przy łojotoku, łupieżu i innych problemach skórnych. Kwasy w peelingach trychologicznych mają różną intensywność – od mocnych (BHA) po niezwykle łagodne (PHA). Wiele zależy też od ich stężenia;
  • peelingi enzymatyczne (np. z papainą) – delikatna eksfoliacja pobudza tworzenie się nowych komórek. Enzymy mogą być używane przed większość;
  • peelingi z mocznikiem również działają keratolitycznie – pobudzają skórę do regeneracji poprzez usuwanie zrogowaciałego naskórka.

Więcej o peelingach chemicznych rozpisujemy się tutaj.

DODANO
DODANO
DODANO

3. Peelingi mieszane

Wiele produktów łączy działanie enzymów, kwasów i drobinek ścierających. Na przykład winogronowy peeling Biolaven zawiera ksylitol, zmielone pestki winogron i kwas salicylowy. Peeling do głowy Vianek ma w składzie kwas salicylowy i granulki cukru. Naturalne peelingi Organic Hair by Stara Mydlarnia łączą działanie ziół i ścierających drobinek z łupin orzechów. Natomiast peeling trychologiczny Pharmaceris H H-Stimupeel wykorzystuje złuszczające działanie enzymów wzmocnione mechanicznym ścieraniem łupin z pestek moreli.

Oczywiście do produktów dodaje się też inne składniki o celowym działaniu, np.:

  • przeciwłupieżowym (piroktonian olaminy, olejek z drzewa herbacianego),
  • kojącym (pantenol, alantoina, aloes),
  • stymulującym wzrost (bazylia, peptydy miedziowe),
  • zmniejszającym przetłuszczanie się włosów (ekstrakt z mięty pieprzowej)
  • odżywczym (olejek kokosowy, makadamia, arganowy).
DODANO
DODANO
DODANO

4. Peelingujące szampony

Kolejnym wariantem produktu do złuszczania skóry głowy jest połączenie peelingu i szamponu. Na przykład odświeżający szampon Mint It Up od Anwen zawiera drobinki z pestek moreli, enzymy oraz mocznik – wszystkie te składniki działają złuszczająco lub ścierająco, a także wspomagają wchłanianie składników aktywnych, które nakładasz po umyciu głowy wraz z odżywką lub maską.

Szamponów peelingujących również nie zaleca się stosować przy każdym myciu – wystarczy użyć raz w tygodniu, by działanie było właściwe.

DODANO
DODANO
DODANO

Jak używać peelingu do włosów

W zależności od produktu peeling nakłada się na suche lub mokre włosy – zawsze powinno być to zaznaczone na opakowaniu. Zwykle peeling należy równomiernie nałożyć na całą skórę głowy przed rozpoczęciem etapu mycia głowy szamponem, a są też kosmetyki, które stosuje się już po umyciu włosów. Opuszkami palców wykonaj delikatny 2-3 minutowy masaż. Następnie spłucz obficie głowę letnią wodą. W dalszej kolejności umyj włosy jak zwykle szamponem i nałóż odżywkę, chyba że w instrukcji wskazano inaczej.

Jak często stosować peeling do skóry głowy

Wszystko zależy od potrzeb włosów i wrażliwości skóry. Po pierwszym zabiegu lepiej odczekać 2 tygodnie, by mieć czas na regenerację. Jeśli po ponownym złuszczaniu stan skóry będzie się poprawiał i wszystko będzie w porządku, możesz częstotliwość zwiększyć do 1 razu w tygodniu.

Częściej nie zaleca się peelingu, ponieważ zbyt intensywne złuszczanie może naruszyć naturalną barierę ochronną naskórka i przynieść więcej szkody niż pożytku. Oczywiście zawsze obserwuj skórę i włosy – jeśli kosmetyk z jakiś względów Ci nie służy, nie katuj nim głowy, lecz rozważ przetestowanie innego produktu z tej kategorii peelingów trychologicznych.

DODANO
DODANO
DODANO

O czym należy pamiętać? Na co trzeba uważać?

Ważne jest zachowanie umiaru i wsłuchanie się w potrzeby włosów.

1. Peeling do włosów powinien przynosić ukojenie, dlatego zwróć uwagę na poziom wrażliwości skóry. Przykładowo: jeśli zabieg z wykorzystaniem peelingu z kwasem glikolowym jest nieprzyjemny, a skóra po nim „cierpi”, być może należy rozważyć zmianę produktu na delikatniejszy, enzymatyczny.

DODANO
DODANO
DODANO

Uwaga!

Niektóre składniki peelingów do włosów mogą podrażniać lub uczulać, np. mocne kwasy, olejek herbaciany lub mentol. Zawsze warto zrobić próbę uczuleniową, np. za uchem i przestrzegać zaleceń producenta danego preparatu.

2. Nie przesadzaj z intensywnością zabiegu – delikatniej masuj głowę, zamiast mocno pocierać.

3. Skóra powinna mieć czas na regenerację, dlatego zachowaj umiar również z częstotliwością peelingowania włosów.

4. Obserwuj, jak reaguje Twoja skóra na dany peeling po użyciu innych kosmetyków, takich jak oleje czy wcierki – chodzi nie tylko o właściwe skoordynowanie czasu stosowania, ale też o dobieranie łagodnych produktów po peelingu, które nie podrażniają skóry głowy i nie wprowadzają naddatkowej eksfoliacji. Stosuj w dniu peelingu delikatne szampony, a następnie odżywki nawilżające lub łagodzące, np. z aloesem czy pantenolem.

Ważne!

Kluczem przy peelingu skóry głowy jest to, by nie robić tego zbyt często i zbyt intensywnie. Dla innych w zupełności wystarczą delikatne peelingi chemiczne, innym ulgę przyniesie mocniejsze, mechaniczne starcie martwego naskórka. Ważne, by skóra głowy pozostała zdrowa – tylko w dobrej kondycji będzie źródłem zdrowych i pięknych włosów!

Po jednorazowym peelingu nie zaobserwujesz spektakularnych efektów zwiększenia gęstości włosów (choć wiele osób ucieszy fakt natychmiastowej ulgi z ustąpienia swędzenia głowy, podniesienia włosów u nasady i ich „doczyszczenia”). Po kilku tygodniach, czasem miesiącach regularnego złuszczania skóry głowy produktem o dopasowanej „mocy” zauważysz długofalowe rezultaty – poprawi się nawilżenie włosów i zmniejszy łojotok. Fryzura może się zagęścić, a pasma stać się mocniejsze.

Oczywiście peeling skóry głowy to tylko jeden z trzech podstawowych kroków świadomej pielęgnacji – jeśli szukasz pewnego źródła wiedzy zajrzyj do naszego poradnika PEH, w którym podpowiadamy jak zachować równowagę w dostarczaniu włosom potrzebnych składników nawilżających, odżywczych i ochronnych. Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w kondycji skóry lub włosów, nie zwlekaj, lecz umów się na konsultację z lekarzem dermatologiem lub trychologiem.