Włosy

Równowaga PEH – humektanty, emolienty i proteiny w pielęgnacji włosów

Hebe
Hebe
Równowaga PEH to balans dostarczanych składników regenerujących, ochronnych i nawilżających, który sprawia, że włosy są mocne i lśniące. Jak ją osiągnąć? Czego najbardziej potrzebują Twoje włosy – humektantów, emolientów czy protein – i w jakich proporcjach? Podpowiadamy, jak pielęgnować włosy w zgodzie z PEH i w których odżywkach szukać niezbędnych składników.
Równowaga PEH – humektanty, emolienty i proteiny w pielęgnacji włosów
Równowaga PEH to balans dostarczanych składników regenerujących, ochronnych i nawilżających, który sprawia, że włosy są mocne i lśniące. Jak ją osiągnąć? Czego najbardziej potrzebują Twoje włosy – humektantów, emolientów czy protein – i w jakich proporcjach? Podpowiadamy, jak pielęgnować włosy w zgodzie z PEH i w których odżywkach szukać niezbędnych składników.

Co to jest równowaga PEH?

Aby utrzymać piękny wygląd włosów, należy im dostarczać odpowiednich składników we właściwych proporcjach. Równowaga PEH to właściwy balans protein (P), emolientów (E) i humektantów (H), którego potrzebują włosy, by być mocne, nawilżone, gładkie i piękne. I nie chodzi tu o to, aby składniki były serwowane po równo z każdej z trzech grup. Ponieważ włosy każdej z nas różnią się porowatością (w tym artykule wyjaśniamy szczegółowo, czym jest porowatość włosów i jak ją ustalić: Kompedium wiedzy o porowatości włosów), każda z nas potrzebuje ich w nieco innych konfiguracjach.

Ważne!

Ilość dostarczanych w kosmetykach protein, emolientów i humektantów nie zależy jedynie od porowatości włosów, ale też od ich aktualnych potrzeb, a nawet pogody. Włosy mają inne zapotrzebowanie na składniki PEH np. podczas gorącego lata, a inne, gdy panuje chłodna, deszczowa aura.

Sygnały, że równowaga PEH jest zachwiana

Jak rozpoznać, że balans dostarczanych składników nie jest prawidłowy?

  • Zachwalana przez koleżankę odżywka PEH nie służy Twoim włosom – nie zawsze oznacza, że jest kiepska. Możliwe, że zawartość np. protein jest dla Twoich kosmyków zbyt obciążająca, a dla włosów koleżanki jest zbawienna.
  • Jeśli Twoja ulubiona maska, którą stosujesz od wielu miesięcy, nie działa tak jak dawniej, a nawet masz wrażenie, że pogarsza kondycję włosów – możliwe, że włosy są przeciążone składnikami z jednej grupy PEH, np. humektantami, a mają niedobór protein lub emolientów.
  • Stosujesz różne produkty, ale kondycja włosów się nie poprawia. W tej sytuacji są dwa wyjścia – możliwe, że musisz urozmaicić dietę, aby dostarczyć organizmowi składniki odżywcze „od środka” lub po prostu wybrane odżywki nie zapewniają omawianej równowagi PEH i należy wypróbować inne kosmetyki.

Proteiny i pielęgnacja PEH – regeneracja włosów

Proteiny są białkami, a ich główną rolą jest regeneracja i odbudowa uszkodzeń. Działają jak wypełniacze, które cementują ubytki w strukturze włosów. Wygładzają łuski i sprawiają, że włosy są mocniejsze od nasady po końce. Ich niedobór poznasz po oklapniętej fryzurze. Co ciekawe, włosy z niedoborem protein są „płaskie”, bez życia i bez objętości, a mimo to mają tendencję do puszenia się! Poza tym mogą się łamać, kruszyć, rozdwajać, plątać.

Proteiny uwielbiają włosy wysokoporowate, zniszczone, farbowane, kręcone, poddawane ondulacji lub częstej stylizacji. Wbrew pozorom na proteiny świetnie reagują również włosy cienkie, a także niskoporowate.

W kosmetykach stosuje się m.in. proteiny mleczne, roślinne (owsiane, sojowe, pszeniczne, ryżowe) i jedwabne. Często używane w produktach do pielęgnacji włosów proteiny to również kolagen, elastyna i keratyna.

Ale uwaga!

Z tym składnikiem łatwo przesadzić. Jeśli za często stosujesz odżywki PEH z proteinami, sprawisz, że włosy będą wyglądać „sianowato”. Będą sztywne, szorstkie i bez blasku, a co gorsza – będą się przy tym wszystkim puszyć.

Zapamiętaj:

  • Ze stosowaniem protein trzeba uważać, łatwo je „przedawkować”.
  • Odżywek z proteinami nie używaj podczas każdego mycia włosów, ale raz na dwa-trzy tygodnie w zależności od potrzeb.
  • Nakładaj je na włosy nawilżone humektantami podczas ostatniego mycia albo na nawilżający podkład np. żel aloesowy. Aby zadziałały regenerująco, potrzymaj je włosach ok. pół godziny.
  • Po odżywce z proteinami zawsze zastosuj produkt emolientowy, który domknie proteiny w łuskach i spotęguje jego działanie.
DODANO
DODANO
DODANO

Emolienty – ochrona włosów w PEH

Emolienty odpowiadają za natłuszczenie włosów, a właściwie za tworzenie na nich okluzyjnej powłoki. Emolientowa tarcza zabezpiecza przed uszkodzeniami i wilgocią z zewnętrz, zapobiegając przy tym uciekaniu wody i składników odżywczych. Wygładza kosmyki, dzięki nim są one bardziej elastyczne i błyszczące. Bez emolientów włosy są przesuszone, szorstkie, matowe, sianowate. Trudno je rozczesać, mogą się elektryzować. Za dużo emolientów sprawi natomiast, że włosy będą wyglądały na przetłuszczone, szczególnie u nasady.

Emolienty to przede wszystkim kochane przez nas oleje i masła: olej arganowy, kokosowy, migdałowy, masło shea. Zalicza się do nich również oleje mineralne (parafinę), silikony, alkohole tłuszczowe, woski (pszczeli, lanolinę), wazelinę, naftę kosmetyczną.

Ważne!

Emolienty mogą być stosowane na każdy rodzaj włosów. Jedynie osoby z włosami niskoporowatymi lub przetłuszczającymi się muszą być ostrożne, bo nadmiar odżywek z emolientami może dodatkowo obciążyć włosy.

Zapamiętaj:

  • Emolienty to najważniejszy składnik równowagi PEH i jeśli Twoje włosy dobrze na nie reagują, możesz je stosować niemal podczas każdego mycia.
  • Warto używać ich na koniec pielęgnacji, np. jako domknięcie proteinowej maski.
DODANO
DODANO
DODANO

Humektanty – nawilżenie włosów

Humektanty w pielęgnacji PEH odpowiadają za nawilżenie włosów. Mają zdolność pochłaniania i wiązania cząsteczek wody. Ich niedobór poznasz po braku blasku, matowości, szorstkości i suchości włosów. Jeśli włosy mają substancji nawilżających w nadmiarze zaczynają się puszyć, tracąc przy tym objętość.

Humektanty w odżywkach PEH to przede wszystkim aloes, gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, miód, glikol propylenowy, sól sodowa kwasu mlekowego, sorbitol i cukry.

Ważne!

Humektanty najlepiej tolerowane są przez włosy niskoporowate. Osoby z wysoko- lub średnioporowatymi kosmykami powinny sięgać po humektantowe odżywki raz na tydzień-dwa.

Zapamiętaj:

  • Humektanty lepiej odpuścić sobie w deszczową pogodę, bo włosy mogą się puszyć od nadmiaru wilgoci.
  • Po zastosowaniu humektantowej odżywki, domknij pielęgnację kosmetykiem z emolientem.
  • Humektanty stanowią świetny podkład do olejowania włosów. Możesz w tym celu wykorzystać np. odżywkę aloesową.
DODANO
DODANO
DODANO

Jak z powodzeniem stosować pielęgnację PEH

Równowaga PEH w teorii może brzmieć nieco skomplikowanie, ale w praktyce wszystko się szybko wyjaśnia. Niektóre marki np. Anwen czy Only Bio (zwłaszcza ich nowa seria Hair of the Day) oferują kosmetyki, których składy bazują tylko na proteinach, tylko na emolientach lub tylko na humektantach. To bardzo ułatwia sprawę. Pomocne jest zapisywanie w kalendarzu, kiedy myłaś włosy z wykorzystaniem danej odżywki i jak reagowały na to Twoje włosy. Zobacz też nasze poradniki z przykładowymi planami pielęgnacji:

Warto eksperymentować i obserwować – szybko zorientujesz się, które składniki Twoim włosom służą i jak często możesz je nimi „traktować”.