Włosy

Pielęgnacja włosów niskoporowatych – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Hebe
Hebe
Są ciężkie, gładkie i śliskie – włosy niskoporowate tylko pozornie nie sprawiają kłopotów. Sprawdź, jak określić porowatość włosów i jak pielęgnować włosy o domkniętej łusce. Podpowiadamy, które odżywki, maski i oleje do włosów niskoporowatych są najlepsze. Jak je stosować, by nie obciążyć włosów?
Pielęgnacja włosów niskoporowatych – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Są ciężkie, gładkie i śliskie – włosy niskoporowate tylko pozornie nie sprawiają kłopotów. Sprawdź, jak określić porowatość włosów i jak pielęgnować włosy o domkniętej łusce. Podpowiadamy, które odżywki, maski i oleje do włosów niskoporowatych są najlepsze. Jak je stosować, by nie obciążyć włosów?

Włosy niskoporowate – co to znaczy

Włosy niskoporowate mają domkniętą, ściśle przylegającą do łodygi łuskę. Więcej na temat budowy włosa piszemy w Kompedium o porowatości włosów. Tam też zrobisz test na porowatość włosów i dowiesz się wszystkiego na temat włosów o mocno rozchylonej łusce. Natomiast w tym artykule skupimy się na włosach niskoporowatych i ich pielęgnacji.

Choć włosy niskoporowate są uważane za zdrowe, mogą przysparzać kłopotów pielęgnacyjnych. Największe problemy to szybkie przetłuszczanie się, niepodatność na stylizację i przyklapnięcie fryzury. Znajomość kondycji włosa ułatwia świadomy wybór olejów i kosmetyków – niedopasowane mogą szybko pogorszyć stan nawet najmocniejszych kosmyków lub je dodatkowo obciążyć, natomiast odpowiednio dobrane utrzymają zdrowy wygląd włosów bez ich przeciążenia.

Włosy niskooporowate – jak sprawdzić, czy je masz

Jak określić stopień porowatości włosów? Odchylenie łuski widać tylko w dużym powiększeniu, ale odpowiedzenie na kilka pytań ułatwi Ci sklasyfikowanie włosów do odpowiedniej grupy. Jeśli odpowiesz twierdząco na większość z poniższych pytań w teście na porowatość, Twoje włosy są najprawdopodobniej niskoporowate:

  • są gładkie, dosyć sztywne i grube,
  • szybko przetłuszczają się,
  • są śliskie, bywają przyklapnięte,
  • charakteryzuje je brak objętości,
  • są niepodatne na stylizację, niezbyt dobrze się układają,
  • słabo wchłaniają wodę i równie trudno je wysuszyć,
  • łatwo je przeciążyć nieodpowiednią pielęgnacją.

Włosy niskoporowate – plan pielęgnacji

Wiadomo już, że włosy niskoporowate również wymagają nakładania odżywek i masek, ale trzeba to robić „oszczędnie”, bez przeciążania włosów proteinami.

Codzienne mycie

Używaj delikatnego szamponu bez agresywnych substancji myjących, np. Yope Mleko Owsiane. Następnie nałóż szybką odżywkę emolientową (ochronną) lub nawilżającą, pozostawiając ją na włosach 3 do 5 minut. Dobrze sprawdzi się np. nawilżająca odżywka do włosów Vegan Joanny. Po każdym myciu zabezpiecz końcówki dobranym olejkiem lub serum (spis znajdziesz na końcu artykułu).

DODANO
DODANO
DODANO

Czy wiesz, że?

Włosy mogą mieć inną porowatość u nasady i na końcach. Im bliżej skóry, tym jest ona zwykle niższa. Końcówki włosów mogą mieć wysoką porowatość, przez co szybko będą się przesuszać, rozdwajać i puszyć, dlatego tak ważne jest nakładanie serum na końce włosów.

Mycie raz na tydzień-dwa

Co jakiś czas Twoje włosy potrzebują mocniejszego oczyszczenia z sebum, zanieczyszczeń obecnych w powietrzu i produktów stylizacyjnych. Zafunduj im porządną „kąpiel”, używając np. enzymatycznego szamponu Anwen Wake It Up, który doskonale oczyszcza włosy i skórę, a do tego pachnie jak aromatyczne espresso. Po rytuale oczyszczającym nałóż na włosy maskę proteinową, pozostawiając ją na włosach ok. pół godziny.

Dobrze sprawdzą się np. maski do włosów niskoporowatych Anwen lub odżywiająca maska do włosów Gliss z proteinami soi i masłem shea. Możesz też wypróbować maski Sessio o żelowej formule, która zapewnia efekt laminowania. Opracowano ją specjalnie do włosów niskoporowatych, z natury skłonnych do utraty objętości, tak aby ich nie obciążała.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Olejowanie włosów niskoporowatych raz w tygodniu

Olejowanie włosów to zabieg, którego potrzebują również Twoje kosmyki. Nałóż olej (o tym, jaki wybrać piszemy w następnym akapicie) pół godziny przed kąpielą, po czym umyj włosy delikatnym szamponem.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Włosy niskoporowate – oleje

Kluczem do sukcesu w olejowaniu włosów jest dobranie olejów o cząsteczkach dopasowanych do stopnia otwarcia łusek włosa. Włosy o niskiej porowatości lubią roślinne oleje o małych cząsteczkach, ale za to z dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych, które mają szansę przeniknąć głębiej do wnętrza włosa pomiędzy zwartymi łuskami, a nie „oblepić” ich powierzchnię. Dlatego nazywa się je wnikającymi. Oto lista olejków do włosów niskoporowatych, które warto mieć w toaletce:

  • olejek palmowy,
  • kokosowy,
  • rycynowy,
  • z sosny syberyjskiej
  • babassu,
  • masło shea,
  • masło cupuacu,
  • masło murumuru.
DODANO
DODANO
DODANO

Porada

Przyklapnięte włosy? Wypróbuj mgiełkę unoszącą włosy u nasady Pump It Up marki Anwen. Naturalne ekstrakty z lnu i korzeni prawoślazu sprawią, że włosy nabiorą objętości. Dodatkowo witamina B3 zmniejsza produkcję sebum.

Utrzymanie włosów w zdrowej kondycji to nie lada sztuka. Jeśli masz włosy niskoporowate, jesteś szczęściarą – fundując im świadomą pielęgnację, łatwiej je okiełznasz, a i stylizacja stanie się przyjemniejsza. Z włosów o niskiej porowatości najłatwiej wydobyć tzw. efekt tafli. Wystarczy zadbać o objętość u nasady i podkreślić ich blask. Pomocne w tym są właśnie kosmetyki do włosów niskoporowatych o specjalnie dobranych proporcjach emolientów, humektantów i protein. Najważniejsza jest jednak regularność ich stosowania – bądź cierpliwa i systematyczna, a szybko docenisz ich działanie. Przyjemnej pielęgnacji!

DODANO
DODANO
DODANO