Włosy

Jak dbać o włosy wysokoporowate? Kompedium wiedzy w pigułce

Hebe
Hebe
Jak sprawdzić, czy włosy są wysokoporowate? Co to właściwie oznacza? Poznaj tajemnice wysokoporowatych włosów i plan ich skutecznej pielęgnacji.
Jak dbać o włosy wysokoporowate? Kompedium wiedzy w pigułce

Jak sprawdzić, czy włosy są wysokoporowate? Co to właściwie oznacza? Poznaj tajemnice wysokoporowatych włosów i plan ich skutecznej pielęgnacji. Podpowiadamy, które oleje do wysokoporowatych włosów są właściwe i dlaczego warto zrewolucjonizować myślenie na temat pielęgnacji kosmyków. Czas zawalczyć o zdrowe, piękne i lśniące włosy!

Co to jest porowatość włosów

Jeśli przyjrzysz się włosom w dużym przybliżeniu, zauważysz, że ich struktura przypomina nieco powierzchnię szyszki. Włosy mają zachodzące na siebie łuski, stanowiące warstwę ochronną. Stopień odchylenia łusek decyduje o ważnym pod względem pielęgnacji kryterium porowatości, które dzieli włosy na nisko-, średnio- i wysokoporowate. Jeśli łuski gładko przylegają do „kory”, włosy określa się jako niskoporowate. Gdy są znacznie rozchylone, to włosy klasyfikuje się do grupy wysokoporowatych.

Co wpływa na porowatość włosów

Porowatość włosów zależy nie tylko od genów i diety, ale w bardzo dużej mierze wpływ mają na nią używane kosmetyki, temperatura i wilgotność otoczenia czy sposób rozczesywania. Wysokoporowatość włosów może być więc naturalną cechą włosów, jednak jej najczęstszą przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja i rozmaite zabiegi stylizacyjne. Farbowanie, trwała ondulacja i stylizacja na gorąco, a także niedopasowane kosmetyki sprawiają, że łuski włosów znacznie odchylają się, co prowadzi do degradacji głębszych struktur – w konsekwencji włosy stają się słabsze, matowe i kruche. Jeśli sposób pielęgnacji jest dostosowany do stopnia porowatości włosów, wpływa to pozytywnie na ich kondycję – stają się mocniejsze i bardziej lśniące.

Porowatość włosów – test

Jak sprawdzić, czy włosy są wysokoporowate bez dostępu do mikroskopu? Najprościej odpowiedzieć na kilka pytań. Czy Twoje włosy:

  • są suche lub zniszczone farbowaniem,
  • nie błyszczą w świetle, są matowe,
  • łatwo się plączą,
  • są szorstkie w dotyku,
  • łatwo poddają się stylizacji, a loki i fale utrzymują się na nich przez długi czas, przy czym wysoka wilgotność powietrza łatwo psuje fryzurę,
  • długo schną po myciu, przy czym końce wysychają szybciej niż nasada,
  • łatwo puszą się i nabierają objętości pod wpływem wilgoci,
  • mają rozdwojone końcówki, które łatwo się kruszą,
  • są często poddawane prostowaniu, suszeniu suszarką i innym zabiegom z użyciem wysokich temperatur?

Jeśli odpowiedziałaś/-eś twierdząco na większość pytań, to Twoje włosy są wysokoporowate. Jeśli przecząco – Twoje włosy są niskoporowate. Jeśli odpowiedzi jest mniej-więcej po równo, to prawdopodobnie masz średnioporowate włosy. Poniżej opisujemy sposób pielęgnacji wysokoporowatych włosów.

Prosty test na porowatość włosów

Nie masz pewności, czy Twoje włosy są nisko- czy wysokoporowate? Wykonaj prosty test z użyciem szklanki i wody. Połóż na powierzchni wody włos – jeśli szybko opadnie na dno, najprawdopodobniej włosy są wysokoporowate. Jeśli będzie długo utrzymywał się na powierzchni, to możliwe, że włosy są niskoporowate. Oczywiście test nie jest w 100% procentach miarodajny, ale może być jednym ze wskazówek na określenie kondycji włosów.

Charakterystyka wysokoporowatych włosów

Wysokoporowate włosy są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę i szkodliwe działanie substancji zawartych powietrzu i w niektórych kosmetykach niż włosy średnio- czy niskoporowate. Jeśli nie będziesz ich właściwie traktować, staną się matowe, szorstkie i zbyt puszyste. Czy da się poprawić ich kondycję? Czeka Cię trochę pracy, ale to możliwe. Pomogą w tym odpowiednie kosmetyki, dopasowane do stopnia porowatości, ale to nie wszystko. Musisz się nauczyć „słuchać potrzeb” włosów i traktować je ze szczególną delikatnością. Warto zrewolucjonizować myślenie, pożegnać się z niektórymi codziennymi nawykami pielęgnacji włosów i zastąpić je innymi.

Ważne!

Jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji włosów jest zachowanie odpowiedniej diety. Nie może w niej zabraknąć witamin, tłuszczów, minerałów i wody. Kosmetyki do włosów są jedynie wsparciem „wewnętrznej” pielęgnacji.

Jak dbać o włosy wysokoporowate

Włosy o odmiennych stopniach porowatości wymagają innych składników kosmetycznych potrzebnych do ich ochrony i poprawy wyglądu. Niestety nie ma jednego, skutecznego kosmetyku, który wystarczy stosować raz w tygodniu, aby osiągnąć wymarzony rezultat. Drogą do sukcesu, czyli zdrowych i lśniących włosów o wysokiej porowatości jest osiągnięcie równowagi PEH. W kolejnym akapicie, wyjaśniamy, co kryje się pod tym skrótem.

Uwaga!

Twoje włosy nie zachowują się tak dobrze, jak włosy koleżanki po zastosowaniu tego samego produktu, mimo że obie macie wysokoporowate włosy? Działanie maseczki czy odżywki włosów zależy od indywidualnych właściwości włosów i wielu czynników zewnętrznych. Możliwe, że koleżanka użyła wcześniej innego szamponu, w innej częstotliwości nakłada maseczkę lub po prostu składniki zawarte w produkcie nie spełniają indywidualnych wymagań Twoich włosów. Warto testować produkty i częstotliwość ich nakładania.

Równowaga PEH – tajemnica sukcesu

Włosy – bez względu na typ – potrzebują trzech grup substancji: protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). Dostarczanie tych składników w odpowiednich proporcjach to droga do pięknych włosów. Na przykład w ofercie marki Anwen znajdziesz produkty, które mają w składzie tylko proteiny, tylko emolienty lub tylko humektanty.

  • Proteiny – odpowiadają na budowę i rekonstrukcję. Zarówno ich nadmiar, jak i niedobór wpływa negatywnie na wygląd włosów. Produkty z proteinami dopasowane do włosów najlepiej stosować 1 raz na tydzień lub dwa tygodnie. Przykładem kosmetyku do włosów wysoporowatych jest odżywka proteinowa Orchidea.
  • Emolienty – m.in. zabezpieczają przed utratą wody i chronią przed promieniami UV. Stosuj je przy każdym myciu lub jako środek domykający działanie innych kosmetyków. Przykład kosmetyku do włosów wysokoporowatych: odżywka Emolientowa Róża.
  • Humektanty – ich zadaniem jest nawilżenie włosów. Stosuj je w zależności od pogody, zwykle wystarczy 1-2 razy w tygodniu nałożyć na włosy nawilżającą odżywkę, zmyć i domknąć emolientem. Przykład produktu do włosów wysoporowatych: Nawilżający Bez.
DODANO
DODANO
DODANO

Kosmetyki do włosów wysokoporowatych – przykładowy plan pielęgnacji włosów wysokoporowatych

Codzienne mycie – sięgaj po delikatne szampony bez silnych detergentów w składzie, np. Faith in Nature Lavender & Geranium lub Yope Orientalny Ogród. Następnie zastosuj „szybką” odżywkę chroniącą włosy i ułatwiającą rozczesywanie, np. Emolientowa Róża. Codziennie zabezpieczaj końcówki serum, np. z oleju brokułowego lub migdałowego.

Mycie raz na tydzień-dwa – użyj mocniej czyszczącego szamponu, np. Anwen Oczyszczający Mint It Up. Następnie nałóż mocno odżywczą maskę z proteinami mleka, jedwabiu czy keratyny (np. Prosalon Protein Therapy), pozostawiając ją na pół godziny.

Olejowanie włosów wysokoporowatych raz w tygodniu – zabieg znacząco poprawiający kondycję włosa. Jest kilka sposobów olejowania – na mokro, na sucho, na odżywkę lub mgiełkę. W każdym przypadku olej należy nakładać na włosy przed umyciem. Najlepiej zostawić olej na minimum 1-2 h. Jeśli jednak nie masz tyle czasu, możesz dodać olej do odżywki i zostawić na 30 min. Pamiętaj, że z częstotliwością nakładania olejku na wysoporowate włosy nie można przesadzać, bo można osiągnąć efekt odmienny od założonego.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Włosy wysokoporowate - oleje

Do włosów wysoporowatych wskazane są oleje wielonasycone, o dużych cząsteczkach, z grupy omega-3 i omega-6. Wygładzają włosy i sprawiają, że stają się bardziej sprężyste. Dobre olejki wysokoporowatych włosów to np.:

DODANO
DODANO
DODANO

Możesz też skorzystać z gotowych mieszanek olejów i witamin, np. Hungry Hair Smoothie - maski do olejowania włosów lub zabieg do olejowania włosów L'BIOTICA. Pod tym adresem znajdziesz większy wybór produktów do olejowania włosów.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – o tym koniecznie pamiętaj

Powyższy plan pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest orientacyjny i jedynie ułatwia rozplanowanie w wszystkich czynności. Z czasem ocenisz, kiedy Twoje włosy potrzebują więcej protein, a kiedy nawilżenia, oraz czy olejowanie jest wykonywane zbyt często lub za rzadko. Dzięki temu będziesz w stanie na bieżąco korygować działania.

Na koniec zebraliśmy jeszcze zbiór ogólnych zasad pielęgnacji włosów, który przy wysokoporowatości jest szczególnie ważny.

  • Delikatnie masuj skórę głowy podczas mycia.
  • Podczas codziennego mycia nie pocieraj włosów na całej długości. Myj je delikatnie u nasady. Szampon spływając po włosie delikatnie je oczyści.
  • Przed nałożeniem odżywki na mokre włosy, osusz je delikatnie papierowym lub bawełnianym ręcznikiem. Dzięki temu odżywka nie będzie spływać razem z wodą.
  • Do spłukiwania używaj letniej, ale nie gorącej wody. Do ostatniego spłukiwania woda może być jeszcze chłodniejsza. Nie polewaj jednak po cebulkach zimną wodą, ponieważ możesz je „przeziębić”, osłabiając ich korzenie.
  • Po umyciu włosów nie zawijaj ich w ręcznik frotowy, który może szarpać delikatne włosy wysokoporowate, rozchylając jeszcze bardziej ich łuski. Nie pocieraj włosów, delikatnie je osusz, używając t-shirta lub ręcznika papierowego.
  • Podczas podkręcania i prostowania, a nawet suszenia włosów nie zapominaj o kosmetykach do termoochrony, które zapobiegają przed utratą wilgoci.
  • Nie kładź się spać z mokrymi włosami.
  • Do snu zwiąż włosy w warkocz lub luźny kok.
  • Nie szarp kosmyków podczas czesania. Używaj odpowiedniej szczotki, która łatwo rozczesze kołtuny. Odpowiednia będzie szczotka z łosia dzika lub elastyczne szczotki do delikatnego rozczesywania.
  • Choć na początku może być trudno, postaraj się rozczesywać już wysuszone włosy.
  • Do spania możesz używać jedwabnej poduszki – włosy będą się mniej plątać.
  • Po każdym myciu lub w razie potrzeby codziennie nakładaj na końcówki serum chroniące przed rozdwajaniem.
  • Co 3-4 miesiące podcinaj końcówki.

Włosy wysokoporowate są niezwykle wrażliwe i potrzebują dogłębnego nawilżenia, wygładzenia i odżywienia. Stosując odpowiednią pielęgnację z zachowaniem równowagi PEH, z czasem znacznie poprawisz ich kondycję. Trzymamy kciuki za Twoją drogę do pięknych i lśniących włosów!

DODANO
DODANO
DODANO