Nie daj się oszukać! Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne?

Oryginalne perfumy są jak dzieła sztuki – mają swoją cenę i niezwykle trudno je podrobić. Nawet jeśli pojawiają się imitacje, nie dorównają pierwowzorom i zawsze zdradza je jakiś detal. Gdzie można kupić markowe perfumy i mieć pewność ich autentyczności? Oto szczegóły, które powinny zapalić czerwoną lampkę przy wyborze wód toaletowych i perfumowanych.
Dlaczego markowe zapachy mają wysoką cenę
Najlepsze marki przykładają wiele starań do procesu uzyskania idealnych perfum. Destylacja i ekstrakcja odbywają się w warunkach laboratoryjnych, są czasochłonne, dlatego produkcja perfum jest kosztowna, a sam wyrób należy do kategorii luksusowych towarów. Niestety wody perfumowane i toaletowe to jedne z najczęściej podrabianych artykułów – ich czarny rynek kwitnie. Kuszą niską ceną, ale nie warto się łasić – są nietrwałe, „płaskie”, brakuje im szlachetności. Jak więc rozpoznać oryginalne perfumy?
6 sygnałów przy zakupie perfum, które powinny wzbudzić Twoją podejrzliwość
1. Nieznana strona internetowa i podejrzane sklepy
Jest mnóstwo nieuczciwych sklepów i sprzedawców oferujących imitacje perfum w zaniżonych cenach. Niestety w internecie najłatwiej o podróbki. Lepiej nie kupować na serwisach aukcyjnych oraz w polskich i zagranicznych sklepikach internetowych mających mnóstwo literówek i błędów w opisach (będących tłumaczeniem automatycznego translatora). Omijaj też bazary i obnośnych sprzedawców.
Uwaga!
Nawet jeśli podrobiony zapach jest zbliżony do oryginału, to w fałszywkach mogą być zawarte szkodliwe dla zdrowia substancje! Nikt nie jest w stanie kontrolować wyrobów z czarnego rynku. Według Agencji Ochrony Środowiska EPA niektóre podrobione perfumy mogą zawierać ftalan bis (2-etyloheksylu), klasyfikowany jako jeden z najbardziej toksycznych czynników rakotwórczych!
2. Folia, kartonik, butelka, atomizer, nakrętka
Niechlujnie sklejona folia, butelka w opakowaniu włożona do góry dnem, brak wytłoczeń na opakowaniach – jeśli porównasz kartoniki produktów z licencją i podróbek okazuje się, że różni je wiele - mających znaczenie - detali. Butelki oryginalnych perfum są produkowane z gładkiego szkła, a każda literka wygrawerowana z wielką pieczołowitością.
3. Zabarwienie perfum
Niektórzy oszuści potrafią być wyjątkowo perfidni i sprzedawać podrabiane perfumy w oryginalnych opakowaniach! Weryfikacja zabarwienia mieszanki może być pomocna, o ile kompozycja jest zamknięta we flakonie z przezroczystego szkła, a to niestety rzadkość. Trzeba być czujnym i zwracać uwagę na fabryczne opakowanie.
4. Kod seryjny i kreskowy
Każdy kosmetyk ma kod kreskowy, który informuje o miejscu produkcji perfum. Oczywiście oszuści również podrabiają kody kreskowe w programach graficznych, dlatego też warto spojrzeć na numer seryjny – najczęściej znajdziesz go na spodzie butelki w formie wytłoczenia lub naklejki. Często też bywa umieszczany na kartoniku. Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne po kodzie seryjnym? Istnieją specjalne strony, które pomagają zweryfikować autentyczność markowych kosmetyków właśnie po numerach seryjnych. Niestety oszuści również je próbują podrabiać.
5. Zapach
Wreszcie najważniejszy czynnik odróżniający oryginał od imitacji – zapach perfum. Choć podróbka może być podobna do pierwowzoru w początkowej nucie, to gdy zacznie rozkwitać na skórze, przyniesie rozczarowanie. Imitacje są jednowymiarowe, nie mają stopniowej budowy (tutaj piszemy więcej o architekturze perfum). Gdy wyparują wyższe akordy, poczujesz alkohol, a sam zapach ulotni się dużo szybciej niż w przypadku oryginału. Dlatego kupowanie tanich fałszywek to złudna oszczędność.
6. Cena
Fałszywe perfumy są zwykle wyceniane znacznie poniżej rynkowej ceny towaru, więc lepiej uważaj na wielkie obniżki. Oczywiście warto polować na promocje markowych perfum, ale tylko w zaufanych, renomowanych sklepach. Możesz kupić perfumy o 50%, nawet 70% taniej – drogerie rezygnują w wysokiej marży podczas promocji, więc takie obniżki są możliwe.
Pamiętaj!
W Hebe znajdziesz wyłącznie oryginalne perfumy damskie i męskie. Dajemy na to gwarancję.