Blog

Miniprzewodnik o olejkach eterycznych dla początkujących

Hebe
Hebe
Czy są wśród nas miłośnicy aromaterapii? Na pewno! Początkującym fanom naturalnych aromatów wyjaśniamy, czym są olejki eteryczne, skąd są pozyskiwane i jak wybrać cudownie pachnące substancje dla siebie. Na co zwracać uwagę przy wyborze olejku eterycznego? Sprawdź!
Miniprzewodnik o olejkach eterycznych dla początkujących

Czy są wśród nas miłośnicy aromaterapii? Na pewno! Początkującym fanom naturalnych aromatów wyjaśniamy, czym są olejki eteryczne, skąd są pozyskiwane i jak wybrać cudownie pachnące substancje dla siebie. Na co zwracać uwagę przy wyborze olejku eterycznego? Sprawdź!

Co to jest olejek eteryczny

To lotna mieszanina, która w składzie ma od kilkudziesięciu do kilkuset związków. Jeśli jest pozyskiwana syntetycznie, tak naprawdę masz do czynienia z olejkiem zapachowym, który oprócz aromatu nie ma leczniczego działania. W nadmiarze może nawet szkodzić. Większym zaufaniem cieszą się oryginalne olejki eteryczne otrzymywane z roślin metodą destylacji, wytłaczania czy nawaniania tłuszczy (metodą enfleurage stosowaną w perfumiarstwie).

Naturalne olejki eteryczne stosuje się w aromaterapii (terapii ciała i umysłu poprzez zmysł węchu). Lotne związki zawarte w olejkach oprócz tego, że ładnie pachną, mają bowiem właściwości prozdrowotne – w zależności od rośliny mogą łagodzić niepokój, zapewniać lepszy sen, niwelować bóle głowy, a nawet leczyć stany zapalne skóry.

Właściwości olejków eterycznych

  • Działają antyseptycznie, zwalczają bakterie, grzyby, drożdże i pierwotniaki, np. olejek eteryczny z drzewa herbacianego, goździkowy, cynamonowy, oregano, cząbrowy, eukaliptusowy.
  • Odżywiają i koją skórę, np. olejek różany.
  • Odprężają, redukują stres, bóle głowy, pomagają zasnąć, np. olejek eteryczny lawendowy, rozmarynowy, paczuli, z drzewa sandałowego, neroli.
  • Lub pobudzają, dodają energii i pozytywnie nastrajają do działania, np. olejek eteryczny cytrynowy, pomarańczowy, z trawy cytrynowej.
  • Działają jak afrodyzjaki, np. olejek ylang-ylang.
  • Dostępne są również olejki eteryczne na owady (np. olejek eukaliptusowy, lawendowy, z drzewa herbacianego, lawendowy, ze słodkich migdałów), które w bezpieczny sposób odstraszają komary, kleszcze i inne insekty.

Jak stosować olejki eteryczne

Sposób użycia zależy od zastosowania olejku. W zależności od rodzaju olejek eteryczny możesz:

  • dodać go do kąpieli – kilka kropel np. olejku różanego w wannie pobudzi zmysły i odżywi skórę;
  • zastosować do inhalacji – np. olejek eteryczny miętowy lub sosnowy pomagają w infekcjach górnych dróg oddechowych);
  • rozpylić w pokoju za pomocą dyfuzora – wprowadzisz do pomieszczenia nie tylko przyjemny zapach, ale i dobrą atmosferę, np. olejek lawendowy;
  • aplikować miejscowo na skórę – w maściach, kremach czy żelach;
  • wykorzystać do masażu – zawsze po rozcieńczeniu;
  • dodać kilka kropel do prania – ubrania będą świeżo pachnieć.

Uwaga!

Olejki eteryczne to silnie skondensowane, naturalne substancje, które mimo właściwości prozdrowotnych, mogą podrażniać. Dlatego przed zaaplikowaniem na skórę należy je rozcieńczyć w wodzie lub innym płynie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze olejku dla siebie

Przede wszystkim na zapach – musi Ci odpowiadać, więc kwestia doboru jest tu podobna jak przy wyborze perfum. Koniecznie wybieraj olejki eteryczne naturalne. Ich działanie jest różnorodne, więc czytaj etykiety, dopasowując aromat do zastosowania. Wszystkie pachnące olejki znajdziesz wśród akcesoriów do kąpieli oraz płynów do kąpieli. Domowa aromaterapia może być niezwykle relaksująca i przynosić wiele dobrego dla zdrowia i dla samopoczucia. Przekonaj się!