Zdrowie

Kiedy, jak i dlaczego warto korzystać z lokalizacji GPS osoby starszej

Hebe
Hebe

Opieka nas seniorem, niezależnie od formy, wymaga czasu oraz zaangażowania, przez co zwykle jest w jakiś sposób obciążająca. By ułatwić sobie życie, a i mieć spokojną głowę, warto korzystać z różnych pomocnych rozwiązań. Jednym z nich jest lokalizator GPS dla osoby starszej. Kiedy, jak i dlaczego warto z niego korzystać?

Kiedy, jak i dlaczego warto korzystać z lokalizacji GPS osoby starszej

Dlaczego warto korzystać z lokalizacji GPS osoby starszej?

Lokalizator GPS dla osoby starszej jest urządzeniem, które dba o komfort oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa seniora. Wartością dodaną jest to, że dzięki niemu spokój zyskują także osoby mu bliskie. Dlaczego?

Urządzenie daje dostęp do informacji, gdzie jego użytkownik przebywa w czasie rzeczywistym. Umożliwia tym samym kontrolowanie lokalizacji rodzica czy dziadka na bieżąco, bez ciągłego dzwonienia i pytania, czy wszystko jest w porządku. Lokalizator GPS dla osoby starszej bardzo ułatwia życie, a możliwość szybkiej reakcji w stresującej bądź niebezpiecznej sytuacji pozwala na udzielenie stosownej pomocy.  


Kiedy warto korzystać z lokalizacji GPS osoby starszej?

Lokalizator GPS dla osoby starszej sprawdza się w wielu sytuacjach, głównie wśród seniorów, którzy zmagają się z chorobami neurodegeneracyjnymi, chorobami wieku starczego bądź schorzeniami neurologicznymi. To przykład demencja starcza, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. W ich przypadku łatwo o utratę kontroli. Gdy schorowany senior się zgubi, błąka się po ulicach, przez co może stać się ofiarą wypadku czy kradzieży. Może też wsiąść do przypadkowego autobusu lub pociągu, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację i utrudnia powrót do domu.

Oczywiste jest, że problem z pamięcią czy orientacją w terenie, ale i ze zdrowiem, może dotknąć każdą osobę starszą. Wsparcie jest potrzebne zwłaszcza w sytuacji, gdy dojdzie do zaostrzenia choroby przewlekłej, takiej jak na przykład nadciśnienie, niedociśnienie, choroba wieńcowa, POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) czy astma.

Lokalizator GPS dla osoby starszej docenią nie tylko osoby, które zmagają się z chorobami układu krwionośnego i oddechowego, ale i:

  • przeszły incydenty kardiologiczne, takie jak zawał czy udar mózgu,
  • borykają się z zaburzeniami w obrębie kości i stawów, takimi jak na przykład artretyzm czy osteoporoza, ale i niepełnosprawność czy niedyspozycja, która utrudnia poruszanie się,
  • są obarczone chorobą metaboliczną. To na przykład cukrzyca, neuropatia cukrzycowa, dna moczanowa, 
  • mierzą się ze schorzeniami wzroku, takimi jak na przykład zaćma i jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, znaczna krótkowzroczność bądź dalekowzroczność,
  • chorują psychicznie. Mowa o takich jednostkach chorobowych jak depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia afektywne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia osobowości, zaburzenia związane z uzależnieniami.

Lokalizator GPS dla osoby starszej przyda się także osobom, które są zdrowe i samodzielne, ale mają świadomość ograniczeń oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą upływ czasu i zaawansowany wiek, a mieszkają samotnie, lubią uprawiać sport na świeżym powietrzu lub wybierają się na dalekie i samodzielne podróże.





Jak korzystać z lokalizacji GPS osoby starszej?

Aby korzystać z lokalizacji GPS osoby starszej, najlepiej zaopatrzyć ją w dyskretny nadajnik o niewielkich rozmiarach. Urządzenie można włożyć do torby czy kurtki lub na nadgarstek. Najbardziej komfortowym i bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się opaska SOS. Dlaczego?

Po pierwsze, na przykład opaska dla seniora Locon Life lub Locon Life Plus, to coś więcej niż lokalizator osoby starszej. Urządzenie:

  • ma przycisk SOS (co umożliwia wezwanie pomocy). Osoby starsze w sytuacji zagrożenia mogą szybko zaalarmować bliskich lub ratownika medycznego (należy posiadać opaskę np. Locon Life Plus i wykupić usługę teleopieka), nawet gdy nie mają w zasięgu ręki telefonu, 
  • daje możliwość odbierania oraz wykonywania połączeń, posiada funkcję czatu głosowego, co pozwala na szybkie i bezproblemowe skontaktowanie się z bliską osobą. Doskonale zastępuje telefon,
  • pomiar ciśnienia krwi i pulsu z wynikami widocznymi w aplikacji. Niektóre opaski SOS, na przykład opaska Locon Life Plus pozwalają na pomiar saturacji i temperatury ciała. Świetnie sprawdza się w roli ciśnieniomierza,
  • czujnik upadku, który o niefortunnym zdarzeniu informuje upoważnione osoby,
  • nasłuch otoczenia, co pozwala osobom bliskim na zorientowanie się w sytuacji, która wydaje się niepokojąca.

 

Po drugie opaska SOS Locon umożliwia sprawdzanie aktualnego miejsca pobytu bliskiego 24/7 w bardzo prosty sposób. By poznać położenie użytkownika, wystarczy spojrzeć na mapę w aplikacji. Urządzenie umożliwia także ustalenie stref bezpieczeństwa (np. dom, przychodnia, sklep, park). Dzięki temu za każdym razem, gdy osoba starsza dotrze do danego miejsca lub je opuści, na telefonie opiekuna pojawi się powiadomienie.

Co więcej, dzięki posiadaniu opaski SOS Locon i dedykowanej jej aplikacji, dostępna jest także historia lokalizacji, która pozwala prześledzić uczęszczane trasy oraz opcja udostępniania położenia użytkownika innym osobom, co przydaje się, gdy osoba starsza zasłabnie podczas spaceru.

Wpis powstał we współpracy z marką Locon.