Zdrowie

Dobranoc! Jak sen wpływa na zdrowie i urodę

Hebe
Hebe
Sen działa na urodę lepiej niż najdroższy krem. Poznaj tajemnicę wpływu snu na organizm. Jak wspomóc nocną regenerację skóry? Jak lepiej się wysypiać? Oto sprawdzone kosmetyki na noc i suplementy na sen.
Dobranoc! Jak sen wpływa na zdrowie i urodę

Sen działa na urodę lepiej niż najdroższy krem. Poznaj tajemnicę wpływu snu na organizm. Jak wspomóc nocną regenerację skóry? Jak lepiej się wysypiać? Oto sprawdzone kosmetyki na noc i suplementy na sen.

Jak niedobór snu odbija się na wyglądzie

Gdy zbyt krótko śpisz, jesteś poddawana tzw. stresowi oksydacyjnemu – wzmaga się produkcja wolnych rodników, których organizm nie jest w stanie neutralizować w zbyt dużych ilościach. Gdy komórki nie mogą się w pełni regenerować, ciało starzeje się w przyspieszonym tempie. Ponieważ uszkadzają się wtedy włókna kolagenowe, skóra traci elastyczność i jędrność. Dochodzi do osłabienia jej naturalnej zdolności do ochrony przed promieniowaniem UV, wirusami, bakteriami i czynnikami zewnętrznymi.

Po zarwanej nocy wzrasta też poziom kortyzolu, hormonu stresu. Niewyspanie odbija się na twarzy. Oczy są podkrążone, cera wygląda gorzej – jest szara, zmęczona, bez blasku. Mogą pojawiać się stany zapalne, krostki, podrażnienia. Gdy niedosypianie staje się rutyną, zaczynasz starzeć się szybciej, niż zaplanował to Twój biologiczny zegar.

Sen – recepta na młody wygląd

Regularny sen zdziała dla urody więcej niż najlepszy krem. Podczas snu skóra regeneruje się, a w mózgu wydziela się melatonina, hormon będący przeciwutleniaczem, który spowolnia procesy starzenia. Skóra się oczyszcza i nasyca lipidami. Wydzielanie sebum reguluje. Gdy miałaś spokojny sen, Twoja cera jest lepiej ukrwiona i promienna. Spojrzenie staje się świeże, a organizm jest lepiej przygotowany na dzienną obronę przed wolnymi rodnikami.

Pamiętaj!

Odpowiednia ilość snu dla dorosłego człowieka to ok. 7-8 h.

Kosmetyki na noc wspomagające regenerację

Kremy na noc

Aby wspomóc procesy regeneracji podczas snu, możesz wprowadzić do nocnej pielęgnacji kremy rewitalizujące i odbudowujące barierę hydrolipidową naskórka. Kremy na noc powinny chronić skórę przed ucieczką wody – podczas snu cera jest na to bardzo narażona. Produkty mogą być treściwsze niż te na dzień, ponieważ nie nakładasz już makijażu. Wskazane składniki to np.:

  • retinol i jego roślinny odpowiednik bakuchiol,
  • komórki macierzyste,
  • niacynamid,
  • elastyna,
  • skwalan,
  • kolagen,
  • peptydy,
  • kwas hialuronowy.

Oczywiście kremy na noc muszą być dopasowane do potrzeb i stanu cery.

Kuracje i maski na noc do twarzy

Dobrym pomysłem jest nałożenie na twarz co kilka dni maski naprawczej na noc. Kuracje i ampułki o bogatych formułach odżywiają i przeciwdziałają zmarszczkom. Maski, takie jak Mixa Hyalurogel Noc i Tołpa Hydrativ, są nieocenione zwłaszcza po zabiegach gabinetowych, po wakacjach i w sezonie grzewczym, gdy skóra potrzebuje ukojenia i odbudowy płaszcza lipidowego.

Dostępne są również maseczki z kwasami, np. glikolowym, które delikatnie złuszczają i pobudzają skórę do regeneracji.

Zobacz też: Rozbudź swoją skórę – jak wyglądać na mniej zmęczoną.

Jak poprawić sen? Kosmetyki do aromaterapii

Olejki eteryczne pomogą Ci się zrelaksować. Np. olejek cedrowy lub lawendowy wycisza organizm i przygotowuje do lepszego snu. Dodaj kilka kropel do kąpieli albo nanieś na skórę olejek o zapachu lawendy przed spaniem, a szybciej zaśniesz i być może prześpisz całą noc!

Suplementy na sen

Jest też cała gama suplementów, które wspomagają zdrowy sen. Wśród nich znajdziesz produkty z:

  • ekstraktami roślinnymi – melisą (zmniejsza uczucie niepokoju) i walerianą (ułatwia zasypianie),
  • witaminami z grupy B (B3, B5, B6, B9 i B12), które pomagają wytwarzać melatoninę odpowiedzialną za uczucie senności, witaminą E, która jest silnym przeciwutleniaczem i normalizuje procesy w hipokampie regulujące sen,
  • minerałami – wapniem i magnezem – ich niedobory mogą powodować liczne zakłócenia snu w ciągu nocy,
  • melatoniną – ten hormon snu jest naturalnie wytwarzany przez organizm, ale możesz go też suplementować. Przyjmowanie melatoniny przez 2-3 tygodnie może być pomocne w wyrównaniu rytmu dobowego i ułatwianiu zasypiania.

Porada

Przed snem ogranicz używanie ekranów, wywietrz sypialnię i zadbaj o wieczorne rytuały. Kubek zaparzonej melisy, masaż ciała olejkiem lub medytacja w półmroku pomogą Ci się wyciszyć i łatwiej zasnąć.