Inne

Jak dobierać biżuterię do typu urody

Jaką biżuterię wybrać, aby podkreślić swoje naturalne piękno? Złoty łańcuszek czy srebrną celebrytkę? Podpowiadamy!

Jak dobierać biżuterię do typu urody

Każda z nas ma inny typ urody, z którym współgrają chłodne lub ciepłe barwy. Jaką biżuterię wybrać, aby podkreślić swoje naturalne piękno? Złoty łańcuszek czy srebrną celebrytkę? Zapraszamy do analizy kolorystycznej, która ułatwi Ci dobranie modnej biżuterii do karnacji i typu urody.

Z tego artykułu dowiesz się:

1. dlaczego niektórym ładniej w złotej, a niektórym w srebrnej biżuterii,

2. jak określić swój typ urody,

3. jak dobierać biżuterię do ciepłego typu urody,

4. jak dobierać biżuterię do chłodnego typu urody.

Złoto czy srebro a typ urody

Idziesz z przyjaciółką na zakupy. Przymierzacie srebrne łańcuszki, w którym ona wygląda jak „milion dolarów”– jej oczy błyszczą, a cera promienieje, a Ty w tej samej biżuterii wyglądasz na przygaszoną i całość stylizacji nie tworzy harmonii. W czym tkwi szkopuł?

Nie jest prawdą, że tylko brunetki mogą nosić srebrne kolczyki, a blondynkom najładniej w złotych bransoletkach. Kluczem do sukcesu w doborze modnej biżuterii jest określenie, czy masz chłodny, czy ciepły typ urody. To od karnacji zależy, czy ładniej Ci w złocie, czy w srebrze.

Aby to ustalić, wystarczy bacznie przyjrzeć się swojej cerze, oczom i włosom. Wiedza o posiadanym typie urody przyda się nie tylko podczas dobierania biżuterii do typu urody, ale też ułatwi w przyszłości wybór kolorystyki elementów garderoby i kosmetyków do makijażu.

Czy wiesz, że?

Każdy kolor ma swoje ciepłe i chłodne tonacje. Nawet czerwień, uznawana za ognisty kolor, może mieć cieplejsze i zimniejsze oblicze. Podobnie niebieski – choć jest zimny, ma tonacje chłodne i ciepłe. Spójrz na lazur i szafir. Pierwszy kolor wydaje się pogodniejszy, ma więcej złotego pigmentu, kojarzy się ze słonecznym niebem. Drugi jest stonowany i zimny jak górski kryształ. W taki sposób możesz odróżnić temperaturę każdej barwy. Odcienie z przewagą/domieszką niebieskiego pigmentu są chłodne, z przewagą/domieszką żółtego – ciepłe.

Analiza kolorystyczna – dobierz modną biżuterię do typu urody

Twoja uroda ma ciepły ton, jeśli:

 • kolor żył na nadgarstkach, w okolicy skroni czy na dekolcie jest zielonkawy,
 • Twoje naturalne włosy mają złociste refleksy,
 • kolor Twoich tęczówek rozświetlają żółte, zielonkawe lub piwne refleksy,
 • z reguły nie masz problemu z opalaniem, a Twoja opalenizna jest złotawa.

Twoja uroda ma chłodny ton, jeśli:

 • kolor żył na kolor żył na nadgarstkach, w okolicy skroni i na dekolcie jest niebieski lub siny,
 • Twoje naturalne włosy mają platynowy, srebrny lub popielaty blask,
 • kolor tęczówek to czysty błękit, szary, stalowy lub ciemnobrązowy,
 • opalasz się z trudem, początkowo zwykle na różowo.

Złota biżuteria dla ciepłego typu urody

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na większość z pierwszego zestawu pytań, Twoja cera i kolor oczu lepiej współgrają z ciepłymi barwami. Jest duże prawdopodobieństwo, że chłodne barwy i srebro podkreślą wszelkie mankamenty skóry. Wybieraj więc modne łańcuszki, kolczyki i bransoletki w odcieniach żółtego złota, które charakteryzuje ciepły, „słoneczny” blask. Twoja skóra pięknie skomponuje się z minimalistycznym złotym łańcuszkiem, tzw. naszyjnikiem celebrytką. Dobrze będziesz wyglądać w różowym złocie i mosiądzu. Możesz też wybierać biżuterię inspirowaną etnicznymi wpływami, wykonaną ze skóry i drewna.

Ponadto pasuje do Ciebie biżuteria:

 • z bursztynami,
 • jasnymi ametystami,
 • cytrynami
 • i naturalnymi koralami.

Srebrna biżuteria dla chłodnego typu urody

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na większość z drugiego zestawu pytań, Twoja cera i kolor oczu lepiej współgrają z chłodnymi tonacjami. Możesz śmiało sięgać po modną biżuterię ze srebra, którą charakteryzuje zimny, księżycowy blask. Jeśli lubisz złoto, wybierz jego białą odmianę – naszyjniki i kolczyki z białego złota idealnie podkreślą Twoją cerę. Podobnie jak platyna i stal. Pięknie będziesz wyglądać w naszyjnikach o ażurowej konstrukcji i celebrytkach z macicą perłową.

Jeśli chodzi o wybór kamieni, z chłodnym typem urody harmonizują:

 • cyrkony,
 • niebieskie i białe szafiry,
 • rubiny,
 • agaty,
 • moissanity
 • i oczywiście diamenty.

Oczywiście powyższy podział jest schematyczny i ma być tylko pomocą w doborze biżuterii do typu urody. Noś takie naszyjniki celebrytki, złote kolczyki czy srebrne bransoletki, w jakich czujesz się najlepiej. Bo jak mówi porzekadło:

Biżuteria damska ma moc bycia tą jedną małą rzeczą, która sprawia, że czujesz się wyjątkowo!