Raz na jakiś czas zdarzają się sytuacje, które wywołują silne emocje: płacz, pot czy bliski kontakt z innymi albo po prostu niesprzyjające warunki atmosferyczne typu deszcz. Co więc zrobić, by makijaż to wszystko wytrzymał? Wystarczy wykonać go kosmetykami, które przetrwają najcięższe chwile.

Tajemnica długotrwałych kosmetyków kolorowych tkwi w ich składzie. Niektóre składniki dodają „mocy” makijażowi. Na przykład nowoczesne pomadki zawierają m.in. masło albo specjalne olejki, które tworzą barierę przeciwko czynnikom z zewnątrz (kurz, słońce, wiatr, woda). W podkładach i innych produktach do twarzy znajdziesz m.in. polimery, które wzmacniają zawarte w kosmetykach pigmenty. Dzięki temu kolor na skórze utrzymuje się przez dłuższy czas. Nie tworzą się też smugi czy plamy w niektórych miejscach na twarzy.

Specjalnie opracowane formuły kosmetyków długotrwałych sprawiają, że makijaż utrzymuje się dwanaście godzin! Są też np. eyelinery do oczu, które przetrwają nawet 24 godziny. Jednak makijaż wykonywany codziennie tego typu kosmetykami, nie do końca przekonuje dermatologów. Z reguły produkty te są dość ciężkie. A co za tym idzie, do skóry dostaje się mniej tlenu. Dlatego stosuj kosmetyki typu long lasting tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujesz.

Idealną bazą dla długotrwałego makijażu jest wygładzona i dobrze nawilżona skóra. Tuż przed nałożeniem podkładu zaaplikuj krem do twarzy o działaniu np. liftingującym. Nie zapominaj o bazie pod makijaż! Ona dodatkowo wzmocni jego trwałość.

Promienne policzki - Najtrwalsze, ale i najtrudniejsze w aplikacji są róże w kremie. Niestety nie nadają się do każdego rodzaju cery. Mogą je stosować jedynie panie z normalną bądź suchą skórą. Trwałość zawdzięczają konsystencji. Kremowe kosmetyki lepiej wchłaniają się w skórę, dzięki czemu policzki są pokolorowane przez cały dzień. Dla pań z innymi typami skóry polecane są róże mozaiki. Prasowane, wielokolorowe zawierają dużą ilość pigmentu, przez co kolor nie ściera się przez kilka godzin.

Fluid na szóstkę - Formuły podkładów typu long lasting zawierają opatentowane składniki m.in. polimery tworzące na skórze delikatny film, cząstki na bazie glinki naturalnej oraz żel krzemionkowy. Połączenie takich komponentów sprawia, że podkład mocno przylega do skóry i jest odporny na ścieranie oraz wilgoć. Niektóre z kosmetyków bazowych (fluidy, podkłady) zawierają składniki pochodzące z wyciągów z roślin. Zastępują one sztuczne lipidy, które niekiedy mogą zatykać pory oraz zmniejszać trwałość kosmetyku.

Oczy - Czym się różnią produkty wodoodporne od tych zwykłych? Te ostatnie zawierają wodę. W wodoodpornych jest ona zastępowana polimerami, żywicami, woskami syntetycznymi albo silikonami. W bezwodnych tuszach do rzęs bazowymi składnikami są oleje i roztwór z żywicy syntetycznej w alkoholu połączone z pigmentami. Taka sama zasada dotyczy również wodoodpornych eyelinerów (w ołówku i płynie). Warto pamiętać, że tusz wodoodporny powinien być zmywany powoli i delikatnie, bez energicznego pocierania skóry oczu. Dobrze jest przytrzymać przez chwilę nasączony płynem płatek przy oku, zanim zaczniesz nim pocierać. Spowoduje to rozpuszczenie się trwałych cząsteczek tuszu, dzięki czemu bez problemu usuniesz jego pozostałości.

Nocne cienie - Długotrwałe kosmetyki do makijażu oka różnią się od tych zwykłych m.in. konsystencją. Cienie do powiek są zazwyczaj w formie kremu, żelu albo pisaka. Ale zdarzają się też te standardowe, prasowane o wzmocnionej trwałości. Te pierwsze dzięki konsystencji wtapiają się w skórę powieki, dlatego kolor nie ściera się. Te w tradycyjnej formie paletki są nabite kilka razy większą dawką pigmentów niż te na co dzień. Dzięki temu kolor jest bardziej nasycony i „zbity”.

Usta - Historia makijażu ust sięga starożytności, ale wtedy nie były to typowe szminki, tylko mieszanki ołowiu i kolorowych proszków. Pierwsza znana trwała pomadka w czerwonym kolorze została wyprodukowana w 1940 roku przez markę Max Factor. Miała sześć odcieni, a test polegał na długich pocałunkach. Marka nigdy nie zdradziła w czym tak naprawdę tkwi sekret trwałości ich pomadek. Można jednak domyślać się, że są to specjalne składniki nawilżające oraz silne pigmenty, które wnikają w głąb naskórka. Podobnie jak w przypadku szminek, błyszczyk spełnia funkcję koloryzującą. Jednak jego atutem, jak sama nazwa wskazuje, jest nabłyszczanie ust. Tajemnica tkwi w formułach składników. Te nawilżające nie są w formie stałej. Dzięki płynnej konsystencji tłuszcze (emolienty) lepiej wchłaniają się w naskórek warg. Wygładzają go, a świetliste drobinki dłużej utrzymują się na wargach. Nowością na rynku są flamastry do ust. Są naprawdę trwałe, bo barwią wargi niczym henna.

Podwójnie - Jeśli jesteś fanką błyszczyków, ale z drugiej strony cenisz szminki za ich trwałość, zestaw od Max Factor jest dla Ciebie. Lipfinity to supertrwała pomadka w płynie, która utrzymuje się na ustach nawet (jak zapewnia producent) dwanaście godzin. Wszystko za sprawą dwóch kroków. To znaczy, że zanim nałożysz kolor, musisz pokryć wargi specjalną bazą. Znajdują się w niej specjalne składniki nawilżające oraz nabłyszczające, dzięki którym później nałożony kosmetyk dłużej utrzymuje kolor na ustach.