Blog Makijaż

Jak dobrać odpowiedni puder? Znajdź ideał dla siebie

Hebe
Hebe
Jaki puder będzie dla Ciebie najlepszy? Sypki czy prasowany? Jaśniejszy czy ciemniejszy od podkładu? Wyjaśniamy różnice między produktami i pomagamy dobrać puder do rodzaju cery.
Jak dobrać odpowiedni puder? Znajdź ideał dla siebie

Jaki puder będzie dla Ciebie najlepszy? Sypki czy prasowany? Jaśniejszy czy ciemniejszy od podkładu? Wyjaśniamy różnice między produktami i pomagamy dobrać puder do rodzaju cery.

Po co stosować puder? Zadania kosmetyku

Zadaniem pudru jest stabilizacja i utrwalenie makijażu. W zależności od składu kosmetyk może mocniej matować, absorbując sebum, ale może też rozświetlać lub nadawać lekką opaleniznę, tonując koloryt cery. Produkty można podzielić ze względu na współczynnik krycia (kryjące, transculentne lub transparentne), konsystencję (sypkie, prasowane i wypiekane) i funkcję (rozświetlające, matujące, satynowe).

Puder transparentny czy kryjący?

Puder kryjący

Im wyższa zawartość pigmentów (tlenku cynku, talku, dwutlenku tytanu), tym puder ma mocniejsze krycie i działanie maskujące defekty skórne. Produkty, które łączą zalety pudru i podkładu, określa się mianem pudrów kryjących. Są to zwykle kosmetyki koloryzujące, ale mogą być mieć też całkiem białą barwę.

Puder półtransparetny (transculentny)

Dostępne są też pudry transculentne, które oprócz utrwalenia makijażu, zapewniają półprzezroczystą siłę krycia. Takim produktem jest np. puder sypki Max Factor Miracle Veil, który zmniejsza widoczność porów i bruzd, nadając cerze młodszy wygląd.

Puder transparentny

Kosmetyki transparentne właściwie nie maskują, ale za to dobrze utrwalają makijaż i matują cerę. Są przeważnie białe lub delikatnie koloryzują. Po angielsku określa się je nazwą setting powder, co można przetłumaczyć jako puder scalający lub utrwalający. Przykładem pudru zarazem koloryzującego, transparentnego i matującego jest wegański puder ryżowy Paese Hi Rice. Natomiast przykładem pudru białego transparentnego – puder bambusowy Ecocera.

Wskazówka

Jeśli zależy Ci na efekcie matu, wybierz kosmetyk transparentny, np. ryżowy lub bambusowy, który doskonale pochłania nadmiar sebum i działa pielęgnacyjnie dla skóry.

Puder sypki czy kompaktowy?

Puder sypki

Jeśli chcesz, aby kosmetyk mocniej zmatowił buzię i utrwalił makijaż, puder sypki będzie dobrym wyborem. Produkty o sypkiej konsystencji są wytwarzane głównie z glinek (kaolinu) i białych pigmentów, a także mąki ryżowej lub bambusowej. Są idealne do wykańczania makijażu, na sesje fotograficzne i ważne okazje, gdy zależy Ci na redukcji błyszczenia. Zalicza się do nich zwykle pudry w białym kolorze, ale wśród najlepszych pudrów sypkich nie brakuje też produktów lekko koloryzujących. Nie wymagają wielkiej precyzji w aplikacji – nakłada się je dużym puchatym pędzlem o zaokrąglonym lub jajowatym włosiu, lekko omiatając twarz.

Puder do bakingu

Baking to metoda polegająca na pokryciu transparentnym pudrem sypkim twarzy pomalowanej podkładem. W tym celu poleca się używanie gąbeczki do makijażu. Chwilę trzeba odczekać (możesz wtedy wykonać np. makijaż oka) i następnie zmieść nadmiar produktu puchatym pędzlem. Baking ma na celu przedłużenie trwałości makijażu, ochronę miejsc pod oczami przed zabrudzeniem cieniami i rozświetlenie twarzy.

Puder w kompakcie

Pudry kompaktowe mogą mieć działanie korygujące niedoskonałości cery i tonujące koloryt, więc działanie zbliżone do podkładu. Mogą mieć wykończenie matowe lub rozświetlające. Zwykle kompakty mają też kolor. Wśród nich rozróżnia się:

  • pudry prasowane stosowane samodzielnie lub jako wykończenie makijażu. Warto nosić je przy sobie w torebce, ponieważ zwykle wymagają poprawek w ciągu dnia. Można nakładać je gąbeczką, pędzlem typu kabuki lub puchatym pędzlem ze spłaszczoną skuwką i miękkim włosiem. Nakłada się okrężnymi ruchami, wciskając delikatnie w skórę. Przykład: puder prasowany BB GOSH;
  • pudry wypiekane w piecu. Mają nie tylko właściwości maskujące, ale też nawilżające i ochronne. Pudry z tej kategorii mogą ocieplać twarz i modelować jej kontur. Krycie kompaktów można budować, dozując kolejne warstwy w zależności od potrzeb. Pudry wypiekane najlepiej nakładać pędzlem o płaskim włosiu lub gąbeczką.

Puder jaśniejszy czy ciemniejszy niż podkład?

Dobierz produkt idealnie pasujący do pokładu – może być o ton jaśniejszy (ale nie za jasny), jeśli chcesz uniknąć plam. Świetnie wykalibrowaną kolorystykę mają np. pudry i podkłady z serii True Match od L'Oréal. Oczywiście do ocieplania twarzy możesz wybrać pudry wypiekane nieco ciemniejsze niż kolor skóry, traktując je jak bronzery – tutaj dowiesz się więcej, jak stosować bronzery na twarz.

Puder rozświetlający, satynowy czy matujący?

Puder rozświetlający

Pudry można podzielić również ze względu na efekt makijażu. Pudry rozświetlające rozpromienią cerę i sprawią, że buzia będzie wyglądała na wypoczętą, a także utrwalą makijaż. Nierzadko wypiekane kompakty mają rozświetlające drobinki, przez co buzia zyskuje słoneczny blask. Sprawdzają się idealnie do cery suchej, ziemistej i zmęczonej. Przykład: naturalny rozświetlacz Ecocera na bazie lukrecji.

Puder matujący

Jeśli jesteś posiadaczką cery mieszanej i tłustej, omijaj przy aplikacji pudru rozświetlającego strefę T. Na czoło, nos i brodę nanieś warstwę pudru matującego, który zapobiegnie błyszczeniu. To produkt idealny do cery tłustej.

Puder satynowy

Pudry o wykończeniu satynowym to coś pomiędzy matem a błyskiem – dzięki nim cera staje się aksamitnie gładka.

Uwaga!

Pudry rozświetlające mogą podkreślać defekty skóry, takie jak zmarszczki, rozszerzone pory czy wypryski. Dlatego należy nadkładać je na obszary twarzy, które chcemy uwypuklić, np. kości policzkowe.

Pudry z SPF

Większość pudrów jest wytwarzana na bazie titanium dioxide, czyli dwutlenku tytanu o właściwościach odbijających światło. Tym samym kosmetyk działa jak film przeciwko promieniom UV. Niektóre produkty zawierają dodatkowo filtry SPF – ochrona przeciwsłoneczna skóry jest podstawą pielęgnacji, dlatego warto je stosować jako wzmocnienie czy też utrwalenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Który puder wybrać? Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na dobrym zmatowieniu skóry, najlepszym wyborem będzie puder sypki transparentny, np. ryżowy czy bambusowy. Wykończenie makijażu, wyrównanie kolorytu i zamaskowanie niedoskonałości zapewnią puder kompaktowy, wypiekany lub prasowany o średniej lub wyższej sile krycia. Jeśli zależy Ci na rozpromienieniu skóry, wybierz puder rozświetlający, który nada skórze zdrowego blasku. Na lato dodatkową ochronę przed słońcem spełni puder z filtrem SPF.

Wszystkie omawiane kosmetyki znajdziesz w kategorii pudry. Który wybierasz?