Naturalne

Kosmetyki w duchu zero waste – dbajmy razem o naturę!

Hebe
Hebe
Chcesz wybierać kosmetyki do ciała, twarzy i włosów w sposób odpowiedzialny? Zasada zero waste jest dobra dla Ciebie i planety. Zobacz, jak przyczynić się do ochrony środowiska już na etapie wyboru produktów pielęgnacyjnych. Poznaj kosmetyki zero waste!
Kosmetyki w duchu zero waste – dbajmy razem o naturę!

Chcesz wybierać kosmetyki do ciała, twarzy i włosów w sposób odpowiedzialny? Zasada zero waste jest dobra dla Ciebie i planety. Zobacz, jak przyczynić się do ochrony środowiska już na etapie wyboru produktów pielęgnacyjnych. Poznaj kosmetyki zero waste!

Co to jest zero waste?

Zero (less) waste to w dosłownym tłumaczeniu zero (mniej) marnowania. Trend zero waste to dążenie do generowania jak najmniejszej ilości odpadów i wybieranie produktów wytwarzanych w odpowiedzialny sposób. To też zwracanie uwagi na sposób pakowania jedzenia, środków czystości i kosmetyków. Koncerny i mniejsze manufaktury dołączają do akcji, oferując kremy, szampony i inne pomadki w opakowaniach, które można ponownie użyć, recyklingować lub kompostować.

Przy wyborze konkretnego kosmetyku warto też zwrócić uwagę na sposób zużycia wody przy jego produkcji oraz pozostawianie śladu węglowego podczas transportu. Jeśli producent robi to w sposób odpowiedzialny, z pewnością o tym poinformuje na opakowaniu.

Przykłady zero waste – kosmetyki:

- w opakowaniach nadających się do recyklingu

Jeśli chcesz być less waste, po pierwsze zwróć uwagę na szczegóły opakowania. Jeśli jest w kartoniku, to powinien być pozbawiony celofanu i nadawać się do ponownego przetworzenia. Plastik musi nadawać się do recyklingu, to oczywiste. Możesz też wybierać kosmetyki ekologiczne z innych materiałów odnawialnych, takich jak bambus czy trzcina cukrowa.

- w opakowaniach z plastiku z recyklingu i z surowców odnawialnych

Coraz więcej producentów oferuje produkty wykonane z plastiku otrzymywanego w procesie recyklingu. Na przykład marka Nature Box korzysta z tak zwanego social plastiku, czyli odpadów zbieranych z plaż i oceanów. Podobnie czyni marka GOSH – opakowania podkładów są wyrabiane z materiałów z recyklingu oceanicznych śmieci (OWP). Produkty z serii Bielenda Eco mają słoiczki wykonane w 1/3 ze stłuczki poprodukcyjnej, a ich kartoniki mają certyfikat FSC.

FSC – kartoniki z odpowiedzialnych źródeł

FSC, czyli Forest Stewardship Council to organizacja odpowiedzialna za certyfikację lasów oraz wyrobów, w tym opakowań, z drewna i papieru. Standard wskazuje, że drewno zostało pozyskane w sposób nienaruszający bogactw biologicznych i struktury lasów.

- w szklanych buteleczkach

Przykładem marki, która robi to „dobrze” jest Face Boom. Weźmy pod lupę opakowanie rozjaśniającego serum do twarzy – produkt został zamknięty w szklanej butelce, którą łatwo poddać recyklingowi, podobnie jak zabezpieczający ją tekturowy kartonik. Etykieta została przygotowana z tzw. biofolii, dzięki czemu jest bardziej przyjazna środowisku. Dodatkowo marka wspiera finansowo funkcjonowanie systemu recyklingu odpadów z opakowań.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Kosmetyki waterless

Zasoby wody pitnej na świecie się zmniejszają, więc producenci szukają sposobów na jej oszczędzanie. Produkty waterless mają formuły bez wody, np. w formie olejku. Całą linię bezwodną ma w ofercie np. Lirene Jestem ECO Waterless. Można iść o krok dalej i całkiem pozbyć się butelek, wybierając produkty w formie kostki zapakowane w papier z recyklingu lub ekologiczny kartonik. W procesie produkcyjnym żelu do mycia w proszku czy szamponu w kostce znacznie ogranicza się zużycie wody i materiałów do produkcji butelki. Również transport gotowego produktu jest łatwiejszy – więcej kostek niż butelek zmieści się w ciężarówce, co zmniejsza emisję spalin. Szampon lub żel w kostce jest tak samo lub nawet bardziej wydajny niż konwencjonalny produkt, więc otrzymujesz w zasadzie to samo, ale w wersji bardziej ekologicznej.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Refill stadion, czyli kosmetyki z dolewką

Na razie marki są na etapie testowania tego typu rozwiązań, jednak przewiduje się, że opakowania refill to przyszłość branży kosmetycznej. Gdy krem Ci się skończy, przychodzisz do sklepu po dolewkę – wciąż z tym samym opakowaniem. Lirene Jestem ECO Waterless ma słoiczki z wymiennym wkładem. Szklany słoiczek użytkujesz „na zawsze”, wymieniasz tylko wkład wykonany z materiałów pochodzenia roślinnego. Inne marki, które wprowadzają rozwiązania refill to np. FlosLek czy Felicea.

Inne sposoby na zero waste w kosmetyczce

  • Stosuj płatki wielorazowe lub rękawice do demakijażu zamiast jednorazowych wacików.
  • Ekologicznym rozwiązaniem jest też sięganie po naturalne gąbeczki konjac, otrzymywane z korzenia drzewa azjatyckiego.
  • Używaj wielorazowych podpasek, tamponów lub kubeczków – przeczytaj więcej o alternatywnych środkach menstruacyjnych w duchu zero waste.
  • Wybieraj akcesoria, takie jak szczotki do włosów czy pędzle do makijażu wykonane z materiałów ekologicznych, np. bambusa cechującego się szybkim tempem wzrostu.
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Dbanie o środowisko naturalne nie jest tylko przelotną mody, ale trendem, który trwale zmienia branżę kosmetyczną. To jak będą wyglądały drogeryjne półki za kilka lat zależy również od Ciebie – to konsumenci decydują o tempie i kierunku zmian. Wybierając kosmetyki ekologiczne w duchu less waste lub zero waste, wzmacniasz działania firm, które dbają o naturalne surowce i planetę.