Blog

Zima - szczególne wyzwanie dla naszej skóry

Hebe
Mroźna i wietrzna pogoda stanowi szczególne wyzwanie dla naszej skóry. Zimą skóra narażona jest na szereg czynników atmosferycznych, dlatego też zaczyna mieć większe wymagania w aspekcie pielęgnacji.

Mroźna i wietrzna pogoda stanowi szczególne wyzwanie dla naszej skóry. Zimą skóra narażona jest na szereg czynników atmosferycznych, dlatego też zaczyna mieć większe wymagania w aspekcie pielęgnacji. W tym okresie w warunkach domowych mamy do czynienia z ciepłym i przesuszonym powietrzem, wynikającym z sezonu grzewczego. Na zewnątrz temperatura jest znacznie niższa. Dochodzi do tego wiatr oraz słońce, którego siła jest potęgowana obecnością śniegu. Skutkuje to naprzemiennym rozszerzaniem i zwężaniem naczyń skórnych oraz zwiększoną przeznaskórkową utratą wody. Takie warunki klimatyczne są szczególnie niekorzystne dla osób, u których występuje problem skóry suchej i wrażliwej czy też naczyniowej.

Jak przygotować skórę do zimy i jak ją pielęgnować w okresie mrozów?

W okresie zimy skóra sucha staje się szorstka, wiotka i mało elastyczna. Wiele osób, zwłaszcza ze skórą wrażliwą, zaczyna obserwować większą suchość skóry, łuszczenie, a nawet odczuwać pieczenie i świąd. Zwalczenie tych objawów jest możliwe poprzez odpowiednią, dostosowaną do tej pory roku, pielęgnację. Jeśli zauważymy, że zaczynają doskwierać nam wyżej wymienione odczucia, to należy zastosować produkty o działaniu łagodzącym, nawilżającym i ochronnym. Sposób pielęgnacji musi być odpowiedzią na potrzeby skóry, które zimą po prostu się zmieniają – skóra wymaga więcej składników natłuszczających, odżywczych, nawilżających. Produkty stosowane do tej pory, latem, o lekkiej konsystencji: kremy do twarzy, balsamy czy mleczka do ciała mogą być niewystarczające i należy je wtedy zastąpić produktami o bogatszej konsystencji. Aby zimowe dni nie pogłębiły problemu, należy również zwrócić uwagę na właściwe wykonywanie podstawowych zabiegów higienicznych. Do mycia twarzy zaleca się tu stosowanie łagodnych toników lub żeli myjących, które należy spłukiwać z twarzy letnią (nigdy ciepłą i gorącą) wodą i nie należy myć skóry bezpośrednio przed wyjściem na dwór.

Jakich składników aktywnych poszukiwać w produktach ‘zimowych’?

Zimą sprawdzą się kosmetyki dość tłuste (zawierające w swoim składzie związki z grupy emolientów), o bogatszej konsystencji, które będą zapobiegały utracie wody z naskórka i odbudowywały naturalny płaszcz lipidowy, stanowiący podstawową barierę ochronną skóry. Najważniejszą funkcją „kosmetyków zimowych” jest ochrona skóry oraz jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Produkty te powinny być bogate w lipidy (woski i oleje roślinne, ceramidy, masło shea), substancje działające kojąco i łagodząco (takie jak pantenol, alantoina) oraz substancje nawilżające (np. kwas hialuronowy, ekstrakty z alg, gliceryna). Pamiętajmy, że nawilżanie skóry to nie tylko wiązanie wody w naskórku, lecz także zapobieganie jej prowokowanej ucieczce (ograniczenie parowania). W zimowe dni sprawdzą się też produkty w postaci olejków o lekkiej konsystencji bazujące na kompleksach witaminowych. Witaminy A i E posiadają silne właściwości ochronne, regeneracyjne oraz łagodzące mikropodrażnienia.

Osoby ze skórą naczyniową powinny zwrócić uwagę na obecność dodatkowych składników poprawiających krążenie krwi, redukujących obrzęki i zaczerwienienia oraz wzmacniających i uszczelniających naczynia krwionośne, jak np. diosmina, hesperydyna, pochodne wit. K, wit. C, kwas rozmarynowy.

W codziennej pielęgnacji twarzy należy pamiętać o ochronie przed UV, stosując przed wyjściem z domu kremy fotoochronne o SPF -20-30, a w dni słoneczne i w górach, kremy z filtrem o bardzo wysokim stopniu ochrony SPF 50+.

Dla wielu osób z widocznym zaczerwienieniem skóry twarzy, nie jest możliwe wyjście z domu bez nałożenia makijażu. Dobrze dobrany podkład korygujący nie tylko zatuszuje widoczne naczynka, ale także wzmocni ochronę skóry przed zimnem i promieniami UV. Ważne jest aby fluidy stosowane przez osoby z cerą wrażliwą czy naczyniową były pozbawione substancji potencjalnie drażniących –t.j. kompozycji zapachowych i konserwantów.

Dr n. biol. Monika Pasikowska-Piwko - ekspert naukowy marki Pharmaceris. Absolwentka Wydziału Biologii UW. Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. W codziennej pracy zajmuje się m.in. oceną skuteczności działania surowców kosmetycznych w warunkach in vitro oraz ex vivo, poszukiwaniem i wprowadzaniem testów alternatywnych w kosmetologii czy oceną gotowych wyrobów kosmetycznych w warunkach in vivo. Uczestniczka wielu konferencji naukowych. Autorka wielu publikacji z zakresu kosmetologii oraz współtwórca patentów

Ten wpis powstał we współpracy z marką Pharmaceris.