Dermokosmetyki

Trądzik różowaty – jakie są przyczyny i objawy? Jak pielęgnować skórę?

Hebe
Hebe

Trądzik różowaty lub inaczej rosacea jest przewlekłą chorobą skóry, która początkowo objawia się napadowym zaczerwienieniem twarzy. Najczęściej rozpoczyna się po 30. roku życia, a jej pełen rozwój następuje w wieku 40-60 lat. Wbrew swojej nazwie trądzik różowaty nie ma nic wspólnego z trądzikiem pospolitym, a odpowiednia kuracja skóry dotkniętej tym schorzeniem, polega w głównej mierze na łagodzeniu objawów. 

Trądzik różowaty – jakie są przyczyny i objawy? Jak pielęgnować skórę?

Trądzik różowaty – przyczyny choroby

Szacuje się, że obecnie ok. 10% populacji cierpi na trądzik różowaty. Zwykle pojawia się on u osób z jasną karnacją oraz skórą naczynkową. Jego przyczyny są bardzo złożone - możemy jednak określić główne czynniki odpowiedzialne za rozwój.

  • Podłoże genetyczne - w przypadku 1/3 światowych diagnoz (1) stwierdzono występowania rosacea u jednego z rodziców.
  • Zaburzenia hormonalne – nieprawidłowości związane z pracą tarczycy, objawy choroby mogą nasilać się podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, miesiączkowania czy ciąży.
  • Czynniki środowiskowe – stres, nieodpowiednia dieta, alkohol, papierosy czy nawet niewłaściwa pielęgnacja skóry źle dobranymi kosmetykami.

Objawy trądziku różowatego

Głównym objawem trądziku różowatego jest zmiana koloru skóry na centralnej części twarzy. W początkowej fazie dochodzi do napadowego czerwienienia się, które może się nasilać pod wpływem emocji, alkoholu, ekspozycji na słońce i nagłych zmian temperatury.

Następnie na skórze pojawia się stan zapalny i zaczerwienie okolic policzków, brody, czoła i nosa. Może mu towarzyszyć:

  • uczucie świądu i pieczenia,
  • wysypka,
  • podrażnienie i suchość,
  • miejscowe podniesienie temperatury skóry. 

Ostatnie stadium rosacea to trwałe zmiany skórne, takie jak nacieki zapalne, zapalenia mieszków włosowych, obrzęk, zmiany grudkowo-krostkowe czy nawet przerostowe.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

Odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważnym aspektem w przebiegu trądziku różowatego. Może ona złagodzić zaczerwienienie, podrażnienie i stan zapalny oraz zapobiec przesuszeniu.

Cera dotknięta tą chorobą ma specyficzne potrzeby - łączy w sobie cechy skóry naczynkowej i skóry wrażliwej. Najlepiej sprawdzą się zatem naturalne preparaty oczyszczające i nawilżające bez barwników, konserwantów i substancji zapachowych.

Warto wybrać przebadane dermokosmetyki La Roche-Posay z gamy TOLERIANE oraz ROSALIAC stworzone do skóry wrażliwej, skłonnej do alergii i zaczerwienień. Ich hipoalergiczne, niekomedogenne formuły regenerują skórę zapewniając ukojenie oraz redukując uczucie dyskomfortu. Co ważne wzmacniają także barierę ochronną skóry, zabezpieczają ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i intensywne nawilżają.

Do pielęgnacji należy także włączyć ochronę skóry przed promieniowaniem UV - słońce jest jednym z głównych czynników nasilających objawy trądziku różowatego.

(1) Yamasaki K., Gallo R.L.: The molecular pathology of rosacea. J. Dermatol. Sci., 2009; 55: 77–81.

Ten wpis powstał we współpracy z marką Lar Roche-Posay.