Mężczyźni

Jestem tatą! Pielęgnacja noworodka – kąpiel i zmiana pieluchy

Hebe
Hebe
Gratulacje, jesteś świeżo upieczonym tatą. Mnóstwo emocji, prawda? Czy wiesz, że zabiegi pielęgnacyjne, takie jak pierwsza kąpiel czy zmiana pieluszki mogą zacisnąć więzi między tatą a noworodkiem? Podpowiadamy wszystkim mężczyznom, jak wykąpać nowo narodzone dziecko, jak je przewinąć i jak do tego wszystkiego się przygotować. Bez obaw – praktyczne porady ułatwią Ci zadanie.
Jestem tatą! Pielęgnacja noworodka – kąpiel i zmiana pieluchy

Gratulacje, jesteś świeżo upieczonym tatą. Mnóstwo emocji, prawda? Czy wiesz, że zabiegi pielęgnacyjne, takie jak pierwsza kąpiel czy zmiana pieluszki mogą zacisnąć więzi między tatą a noworodkiem? Podpowiadamy wszystkim mężczyznom, jak wykąpać nowo narodzone dziecko, jak je przewinąć i jak do tego wszystkiego się przygotować. Bez obaw – praktyczne porady ułatwią Ci zadanie.

Tata przewija! Zmiana pieluszki krok po kroku

W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia dziecka zużyjecie sporo pieluch. Zmieniaj „pampersa” po każdej kupce – to absolutna konieczność, by dziecko się nie odparzyło. Początkowo możecie potrzebować nawet kilkanaście pieluch dziennie. Pieluszka nie powinna być też zbyt długo mokra, ponieważ mocz działa drażniąco na okolice pachwin i krocza. Dyskomfort powoduje drażliwość u niemowlaka – dziecko z przemoczonym „pampersem” będzie płakać.

Grunt do dobra organizacja. Na stanowisku do przewijania przygotuj wszystko, co potrzebne, czyli:

  • mokre gaziki albo chusteczki nawilżające do przemycia pupki,
  • świeże pieluszki,
  • krem przeciw odparzeniom,
  • na wszelki wypadek czyste ubranko na zmianę.
  1. Rozbierz dziecko od pasa w dół.
  2. Gdy chcesz wysunąć brudną pieluszkę spod pupy dziecka, nie unoś go za nogi do góry. Połóż przedramię pod kolanka dziecka i delikatnie przysuń je do jego tułowia. Pupka dziecka odruchowo się uniesie. Zgarnij zawartość pampersa, zwijając ją do środka.
  3. Okolice intymne umyj zwilżonym wacikiem lub mokrą chusteczką – u dziewczynek strefę intymną przemywa się od cewki moczowej w stronę odbytu. Nie bój się delikatnie odsunąć warg sromowych, by wytrzeć zabrudzenia. U chłopców też prowadź ruch od przodu do tyłu. Nie ma potrzeby odciągania na siłę napletka.
  4. Jeśli dziecko jest zrelaksowane i najedzone, nie musisz go od razu ubierać w czystą pieluszkę. Niech nieskrępowane poleży i przewietrzy miejsca intymne – tlen zapobiega podrażnieniom.
  5. Na czystą pupę i krocze dziecka nałóż cienką warstwę kremu na odparzenia.
  6. Wsuń czystą pieluszkę jak w kroku 3.
  7. Ubierz dziecko. Nie było tak źle, prawda?

Smółka – co to takiego?

Nie przeraź się pierwszej kupki, którą dziecko prawdopodobnie zrobi jeszcze w szpitalu. Początkowe stolce są bardzo ciemne, lepkie i gęste. To smółka i jest naturalną koleją rzeczy. Około czwartej doby życia kupki zmienią konsystencję i kolor.

Pierwsze kąpiele noworodka po powrocie ze szpitala – na sucho

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka? Przez pierwsze dni w ogóle nie musicie myć noworodka na mokro. Wystarczy przemywanie na sucho.

  1. Połóż maluszka na miękkim ręczniku na przewijaku i jego ciałko bardzo delikatnie przemyj myjką nasączoną ciepłą wodą. Noworodki mają fałdki na nóżkach i rączkach – pamiętaj, by je przemyć wacikiem lub myjką, ponieważ może tam gromadzić się meszek z ubrań lub inne nieczystości.
  2. Mokrym i nasączonym wodą lub solą fizjologiczną wacikiem przetrzyj buzię i szyję dziecka.
  3. Do umycia oczek użyj czystego gazika bezpyłowego (do każdego oka nowego i czystego). Przecieraj delikatnie od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.
  4. Zagłębienia za uszkami przetrzyj patyczkami dla niemowląt.

Jeśli zauważysz na ciele dziecka małe krostki, nie wpadaj w panikę. Prawdopodobnie to potówki będące znakiem, że dziecko jest za ciepło ubierane. Zmiany na buzi w postaci grudek i zaskórników mogą zaś świadczyć o trądziku niemowlęcym – zmian nie wolno drapać ani wyciskać. Ustąpią same. Możesz wspomóc się delikatnymi kremami nawilżającymi do twarzy dla niemowląt. W razie wątpliwości skonsultuj się z pediatrą lub położną.

Uwaga!

Nigdy nie zostawiaj maluszka samego na przewijaku. Nawet najmłodsze dzieci mogą okazać się niezwykle zwinne i zsunąć się ze stanowiska.

Tata kąpie! Pierwsza kąpiel na mokro

Po tygodniu-dwóch czas na pierwszą kąpiel w wanience. To wielkie wydarzenie w życiu rodziców i dzieci. Możesz asystować żonie lub ją w tym wyręczyć (z pewnością będzie wdzięczna za kilka chwil odpoczynku). Aby poszło sprawnie, przygotuj sobie wszystko w zasięgu ręki:

  • wanienkę z termometrem do wody,
  • miękki ręcznik,
  • delikatną myjkę,
  • płyn do mycia dziecka od 1. dnia życia,
  • czystą pieluszkę,
  • krem przeciw odparzeniom.
  • ubranko na zmianę.

Wszystkie kosmetyki dla dzieci znajdziesz w sekcji dla dziecka w Hebe.

  1. Nalej wody do wanienki. Sprawdź temperaturę termometrem i dłonią. Powinna być letnia, tylko nieco wyższa niż temperatura ciała, ale nie za zimna – optymalnie 37-38 stopni. Wlej do wanienki niewielką ilość płynu lub oliwki do kąpieli.
  2. Kąpiel nie powinna być zbyt długa, bo woda wysusza skórę dziecka. Na początek wystarczą dosłownie 2 minuty.
  3. Chwyć dziecko tak, by jego główka opierała się na Twoim przedramieniu. Drugą ręką będziesz mógł umyć dziecko bardzo delikatnie zwilżoną gąbką z żelem do kąpieli.
  4. Wkładaj maluszka do wody spokojnie i stopniowo – zaczynając od stópek, przez tułów, do szyjki. Cały czas podczas kąpieli trzymaj dziecko na przedramieniu.
  5. Pępek u niemowlaka – czy można go moczyć? Wbrew obiegowej opinii można. Ważne by go po kąpieli delikatnie osuszyć wacikiem i nie zaklejać plastrem.
  6. Wyjmij powoli niemowlę z wanny i połóż na ręczniku na przewijaku. Osuszaj skórę bez pocierania, przykładając ręcznik do ciała.
  7. Często dzieci mają przesuszoną skórę. Warto wtedy dodać do wody emolient, a po zakończeniu mycia posmarować dziecko preparatem emolientowym dla noworodków i niemowląt. Jeśli dziecko nie ma suchej skóry, emolienty można stosować sporadycznie lub wcale.

Warto wiedzieć

Funkcje ochronne skóry noworodka i niemowlaka są jeszcze nie w pełni wykształcone. Dlatego do mycia i nawilżania skóry używaj wyłącznie produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Małych dzieci, które jeszcze nie pełzają i nie brudzą się jedzeniem, nie trzeba myć codziennie, aby nie uszkodzić budującej się bariery hydrolipidowej. Raz na 2-3 dni wystarczy.

Kolejne kąpiele niemowlaka z tatą – kojący rytuał budujący więzi

Małe dzieci zwykle bardzo lubią kąpiele. Jeśli bobas płakał, następnym razem spróbuj wlać do wanienki cieplejszą wodę i wkładaj go do wanienki bokiem do powierzchni wody, aby wiedział, co się z nim dzieje. Być może raziła go lampa sufitowa? Przygaś światło i włącz kołysankę dla najmłodszych – zadbaj o dobrą atmosferę, a kąpiel stanie się dla bobasa kojącym rytuałem.

Przy następnej kąpieli możesz umyć dzidziusiowi główkę. Na jego owłosionej skórze możesz zauważyć zrogowaciałe łuski o żółtawym zabarwieniu – to ciemieniucha związana z nieprawidłowym wydzielaniem łoju. Zmiany najlepiej smarować specjalnym preparatem i wyczesać miękką szczotką z naskórka.

W pielęgnacji noworodka słowem kluczowym dla każdego taty powinna być: delikatność. Nie pocieraj skóry maluszka, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Nie staraj się być perfekcyjny w aspektach technicznych – pamiętaj o czułości. Możesz mówić do dziecka, przytulać je i głaskać – to Twój skarb.

Początkującym rodzicom przewijanie i pierwsza kąpiel noworodka mogą wydawać się skomplikowanym zajęciem. To zupełnie naturalne – uwierz nam, po kilku tygodniach pielęgnacja niemowlaka nie będzie już sprawiała kłopotu.