Składniki

Bisabolol – siła rumianku w kosmetykach

Hebe
Hebe
Bisabolol, a właściwie alfa-bisabolol, jest ceniony w kosmetyce ze względu na właściwości kojące i przeciwzapalne. Pozyskuje się go najczęściej z kwiatów rumianku. Kiedy warto stosować kosmetyki z bisabololem i na co trzeba uważać? Poznaj ten naturalny składnik aktywny i produkty go zawierające.
Bisabolol – siła rumianku w kosmetykach

Bisabolol, a właściwie alfa-bisabolol, jest ceniony w kosmetyce ze względu na właściwości kojące i przeciwzapalne. Pozyskuje się go najczęściej z kwiatów rumianku. Kiedy warto stosować kosmetyki z bisabololem i na co trzeba uważać? Poznaj ten naturalny składnik aktywny i produkty go zawierające.

Bisabolol – co to jest i jakie ma właściwości

Bisabolol w formie strukturalnej alfa jest często stosowanym składnikiem kosmetyków. Pozyskuje się go z różnych roślin, najczęściej z rumianku pospolitego, a konkretniej z olejku eterycznego z jego kwiatów. Można go też otrzymać syntetycznie, choć wtedy jego działanie terapeutyczne jest mniejsze. Jakie właściwości ma α-bisabolol?

  • Najbardziej jest ceniony za właściwości kojące i przeciwzapalne – łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się skóry, pobudzając procesy ziarninowania.
  • Ma udowodnione działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
  • Poprawia stan skóry suchej lub uszkodzonej – zmniejsza łuszczenie się i świąd.
  • Działa antyoksydacyjnie, chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Przywraca jędrność skóry.
  • Zwiększa przyswajalność innych składników aktywnych w kosmetyku –ułatwia ich przenikanie przez warstwę rogową naskórka.
  • Bardzo dobrze rozpuszcza się w olejach i alkoholu, a słabo w wodzie.
  • Ma charakterystyczny kwiatowo-ziołowo-cytrusowy aromat, więc bywa wykorzystywany jako dodatek zapachowy.

Ważne!

Bisabolol w czystej postaci jest zaklasyfikowany jako alergen – rumianek może powodować reakcję alergiczną skóry. Jednak jako dodatek do kosmetyków jest bezpieczny na tyle, że bywa stosowany nawet w żelach łagodzących na ząbkowanie, kremach dla noworodków i preparatach do higieny intymnej. Jeśli jednak w trakcie używania kosmetyku z bisabololem zauważysz jakąkolwiek reakcję niepożądaną, zaprzestań stosowania produktu (zasada ta dotyczy wszystkich kosmetyków, nie tylko kremów z bisabololem).

W jakich kosmetykach znajdziesz bisabolol

Kosmetyki dla dzieci

Jest bezpieczny dla skóry, dlatego jest często używany w kosmetykach dla dzieci. Łagodzi podrażnienia i pielęgnuje wrażliwą skórę najmłodszych. Znajdziesz go w balsamach, mleczkach, płynach do kąpieli, szamponach do włosów, kremach ochronnych SPF i wielu innych dermokosmetykach dla dzieci już od 1. dnia życia.

Preparaty do cery problematycznej

Łojotok, trądzik, przebarwienia, skóra skłonna do infekcji i stanów zapalnych – bisabolol to składnik do działań specjalnych, który hamuje wzmożone wydzielanie sebum i działa antybakteryjnie. Przyspiesza regenerację i procesy naprawcze skóry. Dodatkowo wpływa na pracę melanocytów, więc ujednolica koloryt skóry. Zmniejsza też ryzyko powstawania blizn potrądzikowych, dlatego jest częstym składnikiem preparatów na trądzik.

Balsamy, emulsje i toniki do suchej skóry

Bisabolol łagodzi świąt i zapobiega łuszczeniu się skóry, dlatego dodaje się go do specjalistycznych balsamów i emulsji do skóry suchej i atopowej. Bywa stosowany jako terapia wspomagająca leczenie łuszczycy.

Szampony i produkty do włosów

Składnik bardzo dobrze działa też na stan skóry głowy – nawilża ją i chroni przed łupieżem. Bisabolol jest dodatkiem do naturalnych szamponów i odżywek.

Kremy do cery dojrzałej

Ponieważ bisabolol stymuluje odnowę komórkową, ujędrnia skórę i działa antyoksydacyjnie, to częsty składnik kremów przeciwzmarszczkowych.

Kremy na oparzenia i owrzodzenia

Bisabolol z rumianku przyspiesza procesy gojenia, dlatego bywa stosowany w preparatach przeciw wrzodom i kremach na oparzenia słoneczne.

Warto wiedzieć

W składach INCI bisabolol znajdziesz pod nazwami: Bisabolol, Alfa-bisabolol, A-bisabolol lub Levomenol.