Maseczki z glinką – sprawdź, która glinka jest dla Ciebie

W głębokich pokładach jaskiń, gleb, rozlewisk i wulkanów kryją się skarby pielęgnacyjne – glinki. Maseczka kosmetyczna, w której składzie dominują minerały, potrafi zdziałać wiele dobrego dla cery – reguluje wydzielanie sebum, działa antyseptycznie i niweluje niedoskonałości. Czy wiesz, która kolor glinki jest dobry dla Twojej cery?
Co to są glinki kosmetyczne? Jak działają?
Glinki kosmetyczne to mieszanki minerałów, głównie glinu i krzemu, zawierające bogactwo mikro- i makroelementów. Ze względu na dobroczynne działanie glinki są od wieków wykorzystywane jako maski na twarz, ciało i włosy. Ceni się je przede wszystkim za właściwości oczyszczające – absorbują toksyny i nadmiar sebum. Barwa glinki jest zdeterminowana składem, a działanie różni się w zależności od koloru mieszanki. Zielona mocniej matuje, przez co sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej. Biała stymuluje produkcję kolagenu, dlatego jest wskazana do skóry dojrzałej. Poznajmy bliżej barwny świat maseczek z glinkami.
Warto wiedzieć
Maseczka z glinką zapewnia tzw. efekt bankietowy – cera od razu po jej zastosowaniu wygląda świeżo i promiennie. Ponieważ glinka silnie matuje, zapobiega błyszczeniu się skóry w strefie T i przedłuża trwałość makijażu.Jaki kolor glinki do jakiego rodzaju cery?
Glinka biała: cera wrażliwa, dojrzała, sucha
Maseczka z białej glinki zwanej porcelanową nie zawiera żelaza i jest niezwykłe łagodna w działaniu, dlatego możesz ją śmiało stosować do cery wrażliwej. Sprawdza się też do pielęgnacji skóry wrażliwej, zmęczonej i ze zmarszczkami. Delikatnie oczyszcza i koi podrażnienia niczym wyciszający kompres. Nie tylko przeciwdziała rozwojowi stanów zapalnych, ale też stymuluje regenerację tkanek.
Glinka czerwona: tłusta, naczyniowa, z trądzikiem różowatym
Czerwoną glinkę polecamy do pielęgnacji skóry naczynkowej (uszczelnia i obkurcza naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu) i leczenia trądziku różowatego. Maseczkę z czerwonej glinki mogą też śmiało używać osoby o cerze wrażliwej i skłonnej do trądziku i wyprysków, ponieważ delikatnie oczyszcza i odtłuszcza skórę.
Glinka różowa: wrażliwa, sucha i naczyniowa
Jest połączeniem glinki białej i czerwonej – najbardziej uniwersalną maseczką, dobrą dla właściwie każdej cery. Glinka różowa zawiera bogaty kompleks mikroelementów i soli mineralnych (żelazo, potas, sód, magnez, wapń). Działa regenerująco i antyseptycznie – łagodzi podrażnienia, poprawia kolor skóry i uszczelnia naczynka krwionośne, dlatego jest często wybieraną glinką dla cery naczyniowej. Przykład produktu: Face Boom Maseczka z różową glinką.
Glinka zielona: tłusta, łojotokowa, problematyczna, dojrzała
Jony żelaza decydują o oliwkowym odcieniu maseczki z zielonej glinki, która jest zalecana do cery trądzikowej i ze zmianami skórnymi (np. egzemą). Ma właściwości dezynfekujące i antyseptyczne – hamuje namnażanie się bakterii i zmniejsza ropne wypryski. Pomaga również w pozbyciu się zaskórników, obkurczając ujścia gruczołów łojowych. Ponieważ maseczka z zielonej glinki ma właściwości ściągające i ujędrniające, jest też dobra do cery dojrzałej. Ale uwaga! Ponieważ intensywnie odtłuszcza, nie zaleca się jej stosować na cerę suchą i odwodnioną – może podrażniać i dodatkowo przesuszać.
Glinka szara – mieszana, trądzikowa i tłusta
Maseczka z szarej glinki zawiera siarkę, magnez, wapń oraz mangan. Działa podobnie do glinki zielonej – normalizuje pracę gruczołów łojowych i reguluje proces keratynizacji naskórka, dodatkowo jednak chroni przed nadmierną utratą wody, dlatego jest dobra do cery tłustej. Rodzajem szarej glinki jest Ghassoul, tradycyjny marokański kosmetyk wykorzystywany w oczyszczającym rytuale ciała Hammam.
Inne kolory glinek
- Maseczka z glinki żółtej – łagodzi podrażnienia i zmniejsza szorstkość naskórka. Polecana do cery tłustej.
- Maseczka z glinki błękitnej – działa przeciwzmarszczkowo i dotlenia komórki, więc jest świetna do cery dojrzałej z problemami.
- Maseczka z glinki czarnej – wydobywa się ją m.in. z Morza Martwego. Skutecznie pielęgnuje skórę trądzikową i zanieczyszczoną.
Wszystkie produkty znajdziesz w dziale z maseczkami w drogerii internetowej Hebe.
Jak stosować maseczki z glinki?
Oczyść skórę (możesz wykonać peeling enzymatyczny, wtedy maska lepiej działa). Zmieszaj glinkę z ulubionym hydrolatem, wodą termalną lub zwykłą, przegotowaną wodą. Możesz dodać też kilka kropel oleju kosmetycznego o dobranym do ceru działaniu. Mieszankę nałóż na skórę twarzy i ciała.
Możesz stosować glinki mozaikowo – na poszczególne partie twarzy nakładać inny kolor, np. zieloną na strefę T i białą na policzki. W ten sposób łatwiej dopasujesz maseczki do problemów występujących w danych rejonach twarzy.
Ważne!
Nie dopuszczaj do zastygania glinki na twarzy, bo wtedy maseczka może przesuszać cerę! Spryskuj ją wodą termalną, hydrolatem, toniką albo mgiełką z przegotowanej wody, aby nie kamieniała. Wtedy nie podrażni skóry, a i sam zabieg będzie przyjemniejszy.