Woda dla urody – najlepszy kosmetyk dla skóry
Wpływ wody na wygląd skóry
Wiele mówi się o konieczności stosowania nawilżających kremów, ale to nawodnienie ciała od środka ma największe znaczenie dla urody. Woda uczestniczy w wielu procesach zachodzących w ciele – bez niej niemożliwy byłby przebieg trawienia, procesów metabolicznych, transport witamin, hormonów czy elektrolitów. Gdy pijesz za mało płynów, możesz gorzej trawić, słabiej koncentrować się, mieć gorszy nastrój i mniej energii. Odwodnienie odbija piętno również na kondycji skóry, która staje się przesuszona, napięta, szorstka i zmęczona.
Pamiętaj!
Za mało wypijanej wody to więcej zmarszczek i szybciej starzejąca się skóra!
Jeśli dbasz o prawidłowe nawodnienie organizmu, Twoja skóra promienieje zdrowym blaskiem – jest jędrna, napięta, elastyczna. Jej płaszcz lipidowy jest stabilniejszy, więc jest lepiej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Woda ma jeszcze jedną niebagatelną dla kondycji skóry właściwość – wypłukuje z organizmu toksyny i umożliwia prawidłowy przepływ limfy, więc przeciwdziała tworzeniu się cellulitu! Jeśli nie chcesz mieć skórki pomarańczowej, pij zalecaną ilość płynów.
Jak nawodnić organizm każdego dnia?
Ile wody należy wpijać każdego dnia? Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności zalecaną ilością dla kobiety jest 2 l, a dla mężczyzny 2,5 l wody dziennie. Oczywiście, to tylko umowna „dawka”. Należy ją zwiększać podczas upałów, pracy fizycznej, sportowych treningów i gorączki. Więcej wody powinny pić kobiety w ciąży i karmiące piersią mamy.
Dla prawidłowego nawodnienia ważny jest też sam sposób picia wody: po szklankę wody o temperaturze pokojowej sięgaj rano i przed snem. W ciągu dnia pij regularnie, niewielkimi łykami.
Czy można wypić za dużo wody?
Wszystko w nadmiarze może zaszkodzić, woda nie jest wyjątkiem. Jej nadmiar sprawia, że w krwi dochodzi do wzrostu jonów sodu, w konsekwencji podnosi się ciśnienie krwi i mogą powstawać obrzęki. Dzieje się zwłaszcza podczas jednorazowego przyjęcia dużej ilości płynów, dlatego w ciągu dnia lepiej pić wodę częściej i w mniejszych dawkach. Warto pamiętać, że picie wyłącznie niskozmineralizowanej i źródlanej wody może prowadzić do wypłukiwania mikro- i makroelementów, dlatego warto do wypijanej wody dodawać kilka kropel soku z cytryny lub innego dodatku i od czasu do czasu sięgać po wody wysokozmineralizowane.
Jak przekonać się do nawyku picia wody? Jak efektywniej nawadniać organizm?
Jest takie powiedzenie, żenajpierw tworzymy swoje nawyki, potem nawyki tworzą nas. Niestety regularne picie wody w ciągu dnia małymi łyczkami nie dla każdego jest rutyną, ale warto to zmienić dla własnego zdrowia. Oto kilka wskazówek, które okażą się pomocne w „nauce” picia wody.
- Rozpocznij dzień od szklanki wody z sokiem cytrynowym. Możesz przygotować ją poprzedniego wieczoru – niech przywita z Tobą dzień.
- W ciągu dnia wodę należy pić małymi łykami, dlatego warto mieć zawsze pod ręką butelkę z jej zawartością.
- Jeśli ze względów ekologicznych nie po drodze Ci z plastikowymi butelkami, zastąp je wielorazowymi butelkami ze szkła. Szczególnie wygodne są te z silikonowymi etui zabezpieczającymi szklaną butelkę przed uszkodzeniem. W Hebe od niedawna są dostępne butelki ze szkła boro-krzemianowego, które w przeciwieństwie do plastiku nie zmieniają smaku płynów. Dzięki silikonowym osłonkom, białą lub różową do wyboru, szklana butelka jest bezpieczna i wygląda rewelacyjnie – pełni rolę kobiecego, stylowego dodatku. Mając ze sobą designerską butelkę, łatwiej pamiętać o popijaniu wody małymi łykami w szkole, w pracy, podczas treningu, z dzieckiem na placu zabaw czy spaceru z psem.
- Motywacją dla osób chcących zrzucić dodatkowe kilogramy może być świadomość o odchudzającej sile wody – nawodnienie organizmu przyspiesza metabolizm. Ponadto H₂O nie ma kalorii! Dzięki niej szybciej spalisz tkankę tłuszczową, a odchudzanie będzie efektywniejsze. Wypij szklankę przed posiłkiem, a nieco oszukasz łaknienie.
- Nie lubisz czystego smaku wody lub nie jesteś w stanie go znieść w większych ilościach? Nie jesteś sama, wiele osób tak ma. Jak temu zaradzić? Dodaj do butelki z wodą plaster cytryny lub ogórka, listek mięty lub melisy, starty imbir, kilka kropel soku malinowego – coś, co urozmaici smak, ale nie wpłynie na kaloryczność płynu.
Czy wiesz, że?
Jeżeli masz problem z regularnym sięganiem po butelkę z wodą, możesz też z darmowych aplikacji na telefon (np. Water Tracker, Moja woda, Przypomnienie o wodzie, Waterful). Program ustali, ile wody potrzebujesz i przypomni o łyczku. Za zdrowie!