Skóra

Swędząca skóra po opalaniu – przyczyny i sposoby na złagodzenie objawów

Hebe
Hebe
Po opalaniu skóra często jest nie tylko zaczerwieniona i tkliwa, ale też… swędząca. Co jest przyczyną nieprzyjemnego świądu, jak można sobie z nim radzić i kiedy wystąpi i czy da się mu przeciwdziałać? W naszym praktycznym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Swędząca skóra po opalaniu – przyczyny i sposoby na złagodzenie objawów

Po opalaniu skóra często jest nie tylko zaczerwieniona i tkliwa, ale też… swędząca. Co jest przyczyną nieprzyjemnego świądu, jak można sobie z nim radzić i kiedy wystąpi i czy da się mu przeciwdziałać? W naszym praktycznym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego skóra swędzi po opalaniu? Poznaj przyczyny tego zjawiska

Uczucie nieprzyjemnego lub wręcz dokuczliwego świądu skóry to problem, który występuje u wielu ludzi po ekspozycji na słońce. Może pojawiać się jako samoistny objaw, ale często towarzyszy mu też zaczerwienienie skóry czy łuszczenie się naskórka. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę tego zjawiska uznaje się uszkodzenie przez słońce włókien nerwowych w skórze, ale też po prostu jej nadmierne przesuszenie, skutkujące uczuciem ściągnięcia. Świąd może być też objawem fotodermatozy, czyli reakcji alergicznej na promieniowanie słoneczne, spowodowanej pobudzeniem alergenu przez promieniowanie UV bądź łupieżu pstrego, wywołanego działaniem słońca i wysokiej wilgotności powietrza.

DODANO
DODANO
DODANO

Problem świądu po opalaniu dotyczyć może każdego, ale najczęściej dolegliwość ta spotyka osoby ze skórą o jasnej karnacji, delikatną i wrażliwą, pokrytą pieprzykami. Możliwość wystąpienia swędzenia wzmaga się, kiedy opalamy się w południe, nie używamy odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, przebywamy na wysokościach, stosujemy światłouczulające leki. Zanim wyjdziesz na słońce, upewnij się też, czy nie masz zmian skórnych (ran, wysypek, trądziku), których podrażnienie mogłoby skutkować swędzeniem.

Uwaga: swędzenie skóry po kąpieli słonecznej występuje zazwyczaj w przeciągu od 6 do 24 godzin po ekspozycji na słońce i może utrzymywać się nawet do 48 godzin. Jeśli po tym czasie wrażenie ściągania i niewidzialnych igiełek wbijanych w naskórek nie mija, a dodatkowo towarzyszą im takie objawy, jak nudności czy przyspieszone tętno, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

DODANO
DODANO
DODANO

Czy swędzenia skóry po opalaniu można uniknąć? Podpowiadamy, jak przeciwdziałać świądowi po kąpieli słonecznej

Zanim przejdziemy to porad związanych z tym, jak sobie radzić ze skórą, która swędzi po opalaniu, jest spierzchnięta, ściągnięta, a w dodatku się łuszczy, zacznijmy od punktu wyjścia. Czy da się w ogóle uniknąć takie problemu jak świąd skóry po opalaniu, skoro przypadłość ta często nas spotyka? Jak najbardziej. Należy w tym celu przestrzegać zasad zdrowego i bezpiecznego korzystania ze słońca. Ważne jest przede wszystkim unikanie ekspozycji na słońce, a w razie konieczności – stosowanie ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym w postaci kosmetyków z filtrem (najlepiej wysokim, SPF50+). Do szczególnie polecanych kosmetyków ochronnych należą:

Warto też zadbać o nawilżenie skóry od środka, czyli pijąc dużo wody oraz dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych (zwłaszcza witamin i zdrowych tłuszczy). Jeśli przyczyną problemów jest fotodermatoza, koniecznie udaj się do dermatologa, który zaleci Ci odpowiednią kurację.

Jeśli pomimo chęci i starań, nie udało Ci się uniknąć efektu opalania w postaci swędzącej skóry, nie wpadaj w panikę. Z tym problemem możesz poradzić sobie domowymi sposobami lub wykorzystując kosmetyki dostępne w drogerii Hebe. Co będzie najskuteczniejsze w minimalizowaniu posłonecznego świądu? Sprawdźmy.

Jak sobie radzić ze swędzeniem skóry po opalaniu? Wypróbuj te metody

Dokucza Ci świąd po opalaniu? Możesz zminimalować ten nieprzyjemny efekt za pomocą prostych, domowych sposobów. Jak sobie radzić?

  • Przede wszystkim unikaj ekspozycji na słońce – nawet jeśli wydaje Ci się, że nie ma zagrożenia, bo dzień jest pochmurny. W razie konieczności zakrywaj podrażnioną skórę przewiewną odzieżą z lekkich materiałów i koniecznie chroń skórę kosmetykami z wysokim filtrem U.
  • Stosuj chłodne okłady. Lepszym sposobem będzie jednak zwilżenie ręcznika w chłodnej wodzie niż przyłożenie na podrażnione miejsce lodowego kompresu, który może doprowadzić do szoku termicznego.
  • Bierz zimne prysznice lub kąpiele – również uważając, żeby nie doprowadzić do silnej reakcji obronnej organizmu.
  • Nawadniaj się jak najwięcej, pijąc nie tylko wodę, ale też elektrolity.
  • Jeśli świąd jest bolesny, możesz przyjąć przeciwbólowe lekarstwa, na przykład z ibuprofenem.
  • Zastosuj produkty kosmetyczne, które złagodzą swędzenie skóry, nawilżą ją i przyniosą jej ulgę.

Jakie kosmetyki będą najlepsze, jeśli chodzi o minimalizowaniu nieprzyjemnych objawów po ekspozycji na słońce? Podpowiadamy w dalszej części tego poradnika.

DODANO
DODANO
DODANO

Kosmetyki, które pomogą Ci zniwelować świąd skóry po opalaniu

Jeśli po ekspozycji na słońce dokucza Ci nieprzyjemny świąd, możesz sobie pomóc, sięgając po kosmetyki przeznaczone do stosowania właśnie po opalaniu. Ich działanie opiera się przede wszystkim na chłodzeniu, łagodzeniu podrażnień i wspomaganiu regeneracji mikrouszkodzeń skóry. Tego typu produkty często mają formę żelu, pianki czy delikatnego balsamu. W ich składzie szukaj:

  • d-pantenolu, najlepiej w wyższym stężeniu (na przykład 10%, jak w piance marki Farmona);
  • ekstraktu z aloesu lub kaktusa;
  • masła shea;
  • alantoiny;
  • wody termalnej;
  • mocznika;
  • gliceryny.

Ważne, żeby kosmetyki, które zastosujesz na podrażnioną skórę miały hipoalergiczną formułę. Jeśli masz wątpliwości, czy nie spotęgują efektu podrażnienia, koniecznie przetestuj ich działanie na fragmencie skóry. Jeśli lubisz przebywać na słońcu i czerpiesz przyjemność z opalania, koniecznie się do niego odpowiednio przygotuj. Znajdź w ofercie drogerii Hebe kosmetyki, które ochronią Twoją skórę i włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

DODANO
DODANO
DODANO