Blog Twarz

Jak zamknąć pory? Skuteczne zabiegi na rozszerzone pory

Hebe
Hebe

Nie da się ukryć, że rozszerzone i zanieczyszczone pory nigdy nie dodają uroku, a nie zawsze da się skutecznie zmniejszyć ich widoczność makijażem. Nie wiesz, jak raz na zawsze pozbyć się tego problemu? Zajrzyj do naszego poradnika i sprawdź, jaką pielęgnację radzą stosować eksperci w przypadku rozszerzonych porów na nosie, policzkach czy czole.

Jak zamknąć pory? Skuteczne zabiegi na rozszerzone pory

Rozszerzone pory – co to za defekt i jakie są przyczyny jego powstawania? 

Pory jako takie absolutnie powinny być traktowane jako defekt kosmetyczny – są naturalnym ujściem mieszków włosowych i gruczołów łojowych, który odgrywa kluczową rolę w termoregulacji organizmu i jego oczyszczaniu z toksyn. Mają formę mniejszych lub większych dziurek, które niestety posiadają tendencję do zapychania się różnego rodzaju zanieczyszczeniami – martwymi komórkami naskórka, pozostałościami sebum czy makijażu. Efekt? Widoczne gołym okiem, często również pod makijażem, nieestetyczne czarne kropki, najczęściej ulokowane na nosie (zwłaszcza na jego skrzydełkach), na czole, brodzie i policzkach.

Przyczyn rozszerzania się porów może byc naprawdę sporo, ale najczęściej na ten problem narzekają osoby o cerze tłustej, łojotokowej, trądzikowej – sebum osadza się w porach, w efekcie je trwale rozszerzając. Do innych przyczyn powstawania tego defektu należą zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, palenie papierosów czy nieodpowiednia pielęgnacja. Ten ostatni aspekt ma zresztą kluczowe znaczenie, bez względu na to, z jakiego powodu powstają niechciane, duże “dziurki” na skórze.

Krok po kroku: skuteczne i bezpieczna pielęgnacja skóry z rozszerzonymi porami 

Jeśli Twoja skóra ma tendencję do tego, że jej pory rozszerzają się i szybko zanieczyszczają, powinnaś wziąć do serca konieczność stosowania odpowiedniej, regularnej pielęgnacji. Warto zacząć od etapu, który ma szczególne znaczenie: oczyszczania. Jeśli na Twojej cerze widać czarne kropki, nie wystarczy zwyczajne umycie twarzy pianką czy wodą micelarną. Codziennie rano i wieczorem stosuj co najmniej dwuetapowe oczyszczanie skóry za pomocą odpowiednich preparatów o łagodnie keratolitycznym działaniu, takich jak peelingujący żel do skóry tłustej marki Bioliq czy skutecznie odblokowujący pory żel Tołpa z naturalnymi enzymami. Istotne będą też te kroki, które podejmiesz po umyciu twarzy, zwłaszcza przywrócenie skórze naturalnego dla niej pH i obkurczenie rozszerzonych podczas oczyszczania porów. Niezastąpione będą kosmetyki, takie jak płyn tonizujący przeciw niedoskonałościom Bioliq czy tonik zwężający pory La Roche Posay Effaclar. Co z kremami nawilżającymi? Stosuj te, które nie mają komadogennych właściwości (czyli po prostu nie zapychają porów). Idealne będą te specjalnie przeznaczone do Twojego typu cery, o lekko matującym działaniu.

Regularnie sięgaj po peelingi, które złuszczą martwy naskórek i usuną wszelkie niedoskonałości, które mogły zebrać się w porach. Jeśli Twoja skóra jest normalna bądź tłusta, możesz wybrać peeling mechaniczny, ziarnisty. W przypadku cery trądzikowej, wrażliwej i delikatnej, najlepszym pomysłem będzie sięgnięcie po peelingi enzymatyczne lub kwasowe, które działają bez konieczności pocierania buzi. Jeśli narzekasz na stale rozszerzone pory, nie zapomnij też o stosowaniu (przynajmniej raz w tygodniu!) maseczki do twarzy, która zwęzi widoczne gołym okiem dziurki. Przykładem odpowiedniego kosmetyku jest kolagenowa maska w płachcie L’Biotica, która nawilża i napina skórę.

Najważniejszym produktem w kosmetyczce osób walczących z rozszerzonymi porami powinno być specjalistyczne serum, które pomaga je oczyścić, a następnie zmniejszyć. Jeśli wybierzesz serum na rozszerzone pory Tołpa z cynkiem, dodatkowo zapewnisz sobie efekt świeżej i matowej, ale jednocześnie nawilżonej cery.

Jakie kosmetyki polecamy do cery z rozszerzonymi porami 

Jak już wiesz, kosmetyki oczyszczające, peelingujące czy nawilżające należy w przypadku cery z rozszerzonymi porami starannie wybierać. Wystarczy nieodpowiednia konsystencja (na przykład za ciężka, zbyt tłusta), żeby dziurki na skórze zaczęły się zapychać i rozszerzać. Musisz mieć na uwadze, że walka z tego typu defektem, jeśli masz do niego skłonność, nigdy nie będzie zakończona raz na zawsze – odpowiednie metody pielęgnacji i określone składniki w kosmetykach powinny Ci towarzyszyć cały czas.

Jakie kosmetyki wybierać? Przede wszystkim te, które opracowane zostały z myślą właśnie o zmniejszaniu widoczności powiększonych porów, służące ich odblokowaniu i zwężeniu. W składzie produktów szukaj przede wszystkim:

  • kwasu salicylowego (czyli BHA);
  • kwasów AHA (migdałowy, glikolowy, azelainowy);
  • kasu PHA;
  • niacynamidu (witaminy B3);
  • retinolu oraz jego pochodnych;
  • cynku;
  • filtrów SPF, które chronią przed promieniami ultrafioletowymi, działającymi niekorzystnie na cerę z rozszerzonymi porami.

Jak zmniejszyć widoczność porów? Te zabiegi kosmetyczne mogą się sprawdzić

Jeśli Twoim celem jest obkurczenie ujścia gruczołów łojowych, możesz też przetestować jeden z polecanych przez ekspertów zabiegów kosmetycznych. Do najskuteczniejszych i jednocześnie najbezpieczniejszych należą:

  • profesjonalne peelingi chemiczne;
  • mikrodermabrazja;