Włosy

Sposób na piękne włosy

Hebe
Hebe
Każda z nas marzy o burzy włosów, ale co zrobić, gdy natura nie była wobec nas zbyt łaskawa? Uciec się do fryzjerskich trików, zagęścić włosy pasmami, a może zdecydować się na zabieg mezoterapii?
Sposób na piękne włosy

Każda z nas marzy o burzy włosów, ale co zrobić, gdy natura nie była wobec nas zbyt łaskawa? Uciec się do fryzjerskich trików, zagęścić włosy pasmami, a może zdecydować się na zabieg mezoterapii?

Odpowiednia stylizacja i modelowanie z użyciem specjalistycznych kosmetyków to najprostsze sposoby na zwiększenie objętości fryzury. Zadaniem stylizacji włosów cienkich i rzadkich jest uniesienie ich od nasady, aby wydawało się, że jest ich więcej, oraz pogrubienie włókien dające wrażenie gęstości. Efekt taki można uzyskać, stosując pianki, żele, lakiery i pudry. Na ogół kosmetyki te oprócz substancji delikatnie usztywniających włosy (aby nie przylegały do skóry głowy) zawierają również składniki pogrubiające ich strukturę, np. proteinowe drobinki pozyskiwane z ryżu lub jedwabiu albo mikrowłókna keratyny, które maskują nawet miejsca dotknięte łysieniem.

Wzmacniające zabiegi

Silniejszymi niż stylizacja metodami na uzyskanie efektu bujnej fryzury są zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych i salonach trychologicznych. Najpopularniejszą i najmniej inwazyjną jest mezoterapia cienkoigłowa polegająca na nakłuwaniu skóry głowy igłą lub aparatem wyposażonym w kilkanaście cienkich igieł i podaniu nimi terapeutycznego koktajlu do wnętrza skóry.

Preparat taki na ogół zawiera mieszankę witamin, peptydów, mikroelementów, ekstraktów roślinnych, kwasu hialuronowego i składników pobudzających do pracy mieszki włosowe odpowiedzialne za wzrost włosa. Zazwyczaj wykonuje się serię czterech zabiegów, których efekty mogą być zauważalne już po dwóch miesiącach. Mezoterapia ma jeszcze jedną zaletę – nakłuwanie skóry głowy powoduje natychmiastowe jej rozluźnienie, co może wpłynąć na wzmocnienie włosów i zapobiegać ich wypadaniu. Jedną z przyczyn wypadania i osłabiania włosów może być bowiem zbyt silne napięcie skóry głowy. W warunkach domowych można spróbować wykonać namiastkę mezoterapii, stosując specjalny roller z igiełkami, którym masuje się skórę głowy po nałożeniu kuracji ampułkowej hamującej wypadanie włosów i przyspieszającej ich wzrost.

Więcej pasm

Zagęszczanie lub przedłużanie włosów pasmami to metoda, którą stosuje się od lat i która cieszy się popularnością wśród osób borykających się z problemem rzadkich i cienkich włosów, ale również tych, które lubią często i radykalnie zmieniać fryzurę lub kolor włosów. Technologia tego zabiegu bardzo się zmieniła i w wersji najnowocześniejszej jego szczegóły „techniczne”, czyli miejsca złączeń włosów własnych i doczepianych, są praktycznie niewidoczne nawet dla dociekliwego obserwatora i u posiadacza bardzo rzadkich i cienkich włosów. Zagęszczanie polega na mocowaniu do własnych włosów pasemek idealnie dobranych pod względem koloru, skrętu i grubości.

Cienkie pasemka naturalnych (są znacznie droższe) lub sztucznych włosów są mocowane za pomocą dyskretnych termo-adhezyjnych nanołączeń (metoda najmniej obciążająca własne włosy i skórę głowy) lub zgrzewów keratynowych. Zamiast pojedynczych pasemek można również doczepić włosy na taśmach silikonowych, które dobrze dopasowują się do kształtu głowy, są elastyczne i wytrzymałe.

Niestety nie we wszystkich salonach i gabinetach można liczyć na wykonanie zabiegu najnowocześniejszą metodą, ponieważ starsze techniki są tańsze i nadal znajdują zainteresowanych. Zdarza się, że nieumiejętnie przeprowadzony zabieg lub przestrzały sposób łączeń (np. zbyt blisko skóry) powodują dyskomfort i osłabiają włosy. Dlatego należy starannie podjąć decyzję o wyborze miejsca.

Tak gęste jak dawniej

Do skutecznych i dających świetne efekty metod niechirurgicznego zagęszczania włosów należy tzw. Hair System. Ta nowoczesna metoda polega na nieinwazyjnym i bezpiecznym zagęszczeniu przerzedzeń i łysiejących powierzchni przez nałożenie na nie systemu włosów (gotowego lub indywidualnie dopasowanego) przygotowanego na elastycznej, przepuszczalnej powietrze bazie, która za pomocą mikroklipsów jest mocowana do własnych włosów.

Jeśli maskowana jest zupełnie łysa skóra głowy, używa się specjalnych mocowań termoplastycznych. Tak przygotowany system jest dopasowany do kształtu głowy, a wykorzystane w nim włosy są idealnie dobrane do naturalnych pod względem koloru, grubości, skrętu i kierunku ich osadzenia w skórze. Hair System jest przygotowywany indywidualnie podczas konsultacji, jest wygodniejszy niż noszenie peruki lub tradycyjnego tupetu czy treski, niewidoczny, stabilny i bezpieczny dla zdrowia.

TEKST: Katarzyna Brzeska.