Zdrowie

Kamień nazębny — dlaczego powstaje i jak mu zaradzić?

Hebe
Hebe
Jama ustna ze względu na swoją specyfikę wymaga szczególnej troski i uwagi na co dzień. Bez zadbania o odpowiednią higienę możesz nabawić się szeregu schorzeń wymagających interwencji stomatologicznej. Jeden z najpowszechniejszych problemów w tym obszarze stanowi odkładający się kamień nazębny, z którym boryka się wielu pacjentów.
Kamień nazębny — dlaczego powstaje i jak mu zaradzić?

Jama ustna ze względu na swoją specyfikę wymaga szczególnej troski i uwagi na co dzień. Bez zadbania o odpowiednią higienę możesz nabawić się szeregu schorzeń wymagających interwencji stomatologicznej. Jeden z najpowszechniejszych problemów w tym obszarze stanowi odkładający się kamień nazębny, z którym boryka się wielu pacjentów.

Nie stanowi tajemnicy fakt, że pod względem troski o jamę ustną niezwykle ważna jest właśnie prewencja – regularne szczotkowanie, płukanie oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, a także wizyty kontrolne u stomatologów. Dowiedz się, jak usunąć kamień nazębny – co spośród elementów profilaktyki warto wprowadzić i na czym się skupić.

Czym jest kamień nazębny i dlaczego należy go usuwać?

Powstający wewnątrz jamy ustnej kamień nazębny to nic innego, jak ulegająca mineralizacji płytka połączona z bakteriami, resztkami jedzenia, a także utwardzającymi ją związkami wapnia i fluoru. Jeśli nie usuniesz jej w miękkiej postaci, ulega zestaleniu, a wtedy domowe metody przestają być skuteczne. Nie warto bagatelizować problemu, gdyż wbrew pozorom nie jest to jedynie kwestia estetyczna – oprócz żółtawego nalotu w przestrzeniach międzyzębowych wraz z kamieniem pojawia się ryzyko cofania się dziąseł i odsłaniania szyjek zębowych.

Usuwanie kamienia nazębnego, który już powstał, to zabieg dentystyczny zwany skalingiem. Można go przeprowadzić w gabinetach – jest bezpieczny, łatwo dostępny i bezbolesny, a regularne wykonywanie go służy prewencji paradontozy oraz innych schorzeń. Jeśli Twój problem jest poważny, udaj się do specjalisty.

Sposoby walki z kamieniem nazębnym

Czy usuwanie kamienia nazębnego w domu jest możliwe? Do pewnego stopnia – istnieją skuteczne metody prewencji jego powstawania oraz takie, które pozwalają na zredukowanie niewielkiego, powstałego już osadu. Co warto przetestować?

  • Dobrze dobrana pasta z fluorem – wysokiej jakości produkt do czyszczenia to podstawa, która pomaga zadbać o zęby.
  • Odpowiednia szczoteczka i akcesoria pielęgnacyjne – zaawansowane technologie skutecznie wspierają troskę o zdrowie. Twoje potrzeby w tym zakresie spełni model Smiley Light, Smiley Pro o większej liczbie trybów i wyższej mocy.
  • Ocet jabłkowy – ten prosty składnik uzupełnia walkę z rozwojem bakterii oraz działa odkażająco. Należy nałożyć kilka kropli na szczoteczkę i dokładnie umyć zęby oraz przestrzenie między nimi.
  • Soda oczyszczona z olejem kokosowym – taka mieszanka stosowana od czasu do czasu w roli pasty zadba o doczyszczenie zębów oraz dokładne usunięcie resztek jedzenia. Soda ma właściwości ścierne, zatem pomaga reduować przebarwienia na szkliwie.

Wskazane metody nie tylko ograniczają namnażanie się drobnoustrojów i rozwój chorób przyzębia, lecz także pozwalają na skuteczną likwidację produktów ubocznych przemiany materii (obecne w ślinie substancje to również jedna z przyczyn odkładania się kamienia). Warto dbać o staranne usuwanie osadu nazębnego, aby zapobiegać powstawaniu warunków korzystnych do rozwoju bakterii wewnątrz ust.

DODANO
DODANO
DODANO

Skuteczny sposób na kamień nazębny — irygator do zębów

Jak usunąć płytkę nazębną? Skutecznym, nowoczesnym narzędziem, które do tego się przyczynia, jest irygator do zębów. Co to takiego? Zazwyczaj niewielkie, ręczne urządzenie do domowej pielęgnacji jamy ustnej, pozwalające na dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Modelem szczególnie polecanym jest Smiley Pro Aqua. Technicznie jego działanie polega na emitowaniu skoncentrowanego strumienia wody pod znacznym ciśnieniem, co usprawnia usuwanie zalegających pozostałości po posiłkach oraz złogów płytki bakteryjnej. Włączony do standardowej rutyny irygator pomaga w znacznym stopniu ograniczyć rozwój kamienia nazębnego.

Jak korzystać z irygatora do zębów?

Irygator dentystyczny to narzędzie, które może być stosowane codziennie. Jego używanie jest szczególnie wskazane, jeżeli nosisz aparat ortodontyczny lub Twoje zęby są ułożone ciasno obok siebie. Jak używać irygatora w domowych warunkach? To proste: zacznij od napełnienia zbiornika wodą, a następnie umieść końcówkę w ustach – zacznij od zębów trzonowych. Uruchom urządzenie, zaczynając od najniższego dostępnego ciśnienia, a następnie stopniowo je zwiększaj. Ustaw irygator w takiej odległości, aby nie odczuwać dyskomfortu dziąseł. Starannie okrążaj wszystkie zęby, uwzględniając zwłaszcza przestrzenie pomiędzy nimi. Proces powinien zająć około 2 minut.

Czy można uniknąć powstawania kamienia nazębnego?

Zatem jak dbać o zęby, aby nie martwiła Cię powstająca płytka nazębna, która z czasem może przerodzić się w kamień i prowadzić do rozwoju chorób? Trudno zasugerować coś bardziej odkrywczego niż od lat zalecana przez dentystów rutyna pielęgnacyjna – częste szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz stosowanie irygatora. Wybieraj narzędzia do pielęgnacji wysokiej jakości, na przykład produkty marki Smiley, i regularnie odwiedzaj gabinet stomatologiczny – to skuteczny kompleksowy sposób na zapanowanie nad higieną jamy ustnej.

Ten wpis powstał we współpracy z marką Smiley.