Zdrowie

Szczoteczka do zębów soniczna czy elektryczna?

Hebe
Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej i w którą z nich lepiej zainwestować? W tym poradniku poznasz różnice między tymi urządzaniami, dowiesz się, jaka jest ich przewaga nad klasycznymi, manualnymi szczoteczkami do zębów i dlaczego warto kupić dziecku szczoteczkę z ładowanym akumulatorem.

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej i w którą z nich lepiej zainwestować? W tym poradniku poznasz różnice między tymi urządzaniami, dowiesz się, jaka jest ich przewaga nad klasycznymi, manualnymi szczoteczkami do zębów i dlaczego warto kupić dziecku szczoteczkę z ładowanym akumulatorem.

Wybór właściwej szczoteczki do zębów – dlaczego to takie ważne?

Zanim w ogóle przejdziemy do kwestii różnic między szczoteczką elektryczną a soniczną, warto zacząć od tego, co najistotniejsze: uświadomić sobie, jak ważny jest wybór akcesoriów do pielęgnacji jamy ustnej. Tylko regularne, staranne szczotkowanie zębów może przeciwdziałać nie tylko schorzeniom dziąseł czy zębów, ale też poważnym problemom zdrowotnym związanym z funkcjonowaniem takich organów, jak żołądek, trzustka czy płuca. Zachowanie higieny jamy ustnej powinno polegać na dokładnym czyszczeniu zębów, przestrzeni międzyzębowych oraz języka minimum dwa razy dziennie, a najlepiej – po każdym posiłku.

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zwykłe manualne szczoteczki do zębów nie zagwarantują takiego efektu, jak szczoteczki elektryczne czy soniczne. Czy wiesz jednak, jakie są różnice między tymi dwoma typami urządzeń i które z nich jest lepsze? W dalszej części tego poradnika znajdziesz odpowiedź i wybierzesz odpowiednią szczoteczkę dla siebie i swoich bliskich, w tym dla dzieci, w przypadku których nauka nawyków związanych z czyszczeniem jamy ustnej jest szczególnie ważna.

Szczoteczka elektryczna – jak działa i dla kogo będzie najlepsza?

“Szczoteczka elektryczna” to określenie urządzenia do czyszczenia zębów wyposażonego w akumulator ładowany za pomocą prądu elektrycznego. Najczęściej posiada ono okrągłą główkę i dzieli się na dwa typy:

  • szczoteczkę rotacyjną, w której główka obraca się raz w lewo, raz w prawo kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy razy w ciągu minuty;
  • rotacyjno-pulsacyjną, której główka nie tylko się kręci, ale też dociska włosie szczoteczki do zębów z prędkością około 20 000-45 000 “dociśnięć” na minutę.

Dzięki zastosowanej w szczoteczkach elektrycznych technologii, znakomicie sprawdzają się one w mechanicznym ścieraniu osadów, przebarwień, a także płytki nazębnej, w rezultacie chroniąc między innymi przed pojawianiem się próchnicy czy nieświeżego oddechu. Jakie szczoteczki elektryczne warto wziąć pod uwagę? Jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek jest z całą pewnością Oral-B, lider w produkcji szczoteczek elektrycznych, które zdążyły zdobyć uznanie zarówno użytkowników na całym świecie, jak i lekarzy dentystów. Specjaliści rekomendują między innymi:

Szczoteczka soniczna – na czym polega jej działanie?

Szczoteczka soniczna to nic innego jak rodzaj szczoteczki elektrycznej, czyli urządzenia, które działa w oparciu o ładowany prądem akumulator. Co ją wyróżnia? Sposób działania. Zamiast ruchów rotacyjnych czy rotacyjno-pulsacyjnych, wykonuje ruch wymiatająco-pulsacyjny z dużo większą częstotliwością niż w przypadku “zwykłych” szczoteczek elektrycznych. Częstotliwość drgań, jaką osiągają szczoteczki soniczne, wynosi od 62 do 96 tysięcy, co w praktyce oznacza mniej więcej 31-48 tysięcy ruchów wymiatających na minutę. Co więcej, szczoteczka soniczna generuje ultradźwięki, które przenoszą się na włosie w postaci drgań, wprowadzając w drżenie drobinki pasty do zębów, które skuteczniej rozbijają płytkę nazębną i oczyszczają zęby, dostając się nawet do tych miejsc, do których nie może dotrzeć główka szczoteczki. Można powiedzieć, że drgające ruchy włosia wywołują w jamie ustnej zjawisko bliskie kawitacji, dzięki czemu gwarantują maksymalnie satysfakcjonujący efekt. Do polecanych przez dentystów szczoteczek sonicznych należą między innymi:

Jaką szczoteczkę wybrać: soniczną czy elektryczną? Podsumujmy

Zastanawiasz się, jaką szczoteczkę wybrać: soniczną czy elektryczną? Jeśli zależy Ci przede wszystkim na większej efektywności niż w przypadku czyszczenia zębów szczoteczką manualną, zdecydowanie wystarczy Ci szczoteczka elektryczna. To też atrakcyjne rozwiązanie dla dziecka, które chcesz zachęcić do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. Z myślą o potrzebach pociechy, możesz sięgnąć po designerskie szczoteczki elektryczne z kolorowymi motywami z bajek, na przykład szczoteczkę elektryczną Oral-B z motywem ze Star Wars, dziecięcą szczoteczkę elektryczną Oral-B z postaciami z Frozen czy szczoteczkę akumulatorową Oral-B ze Spidermanem. Jeśli masz wyjątkowo wrażliwe szkliwo czy dziąsła, wybierz delikatniejszą w działaniu szczoteczkę soniczną, która nie przyczyni się do odsłonięcia szyjek zębowych. Warto mieć na uwadze, że również wśród szczoteczek sonicznych znaleźć można takie, które idealnie sprawdzą się w przypadku dzieci, jak na przykład model Seysso Baby Penguin.

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o piękny, promienny uśmiech i swoje zdrowie, sprawdź wszystkie produkty i akcesoria do higieny jamy ustnej, jakie znajdziesz w Hebe, w tym szczoteczki elektryczne i soniczne, pasty do zębów, nici dentystyczne, irygatory, płyny do płukania ust czy produkty do wybielania zębów w domowych warunkach.