Blog

Gliceryna w kosmetykach – nieszkodliwa skandalistka

Hebe
Hebe
Gliceryna to popularny składnik kosmetyczny o niekoniecznie dobrej reputacji. Mimo że doskonale nawilża i używa się jej w kosmetykach naturalnych, wiele osób niepotrzebnie z niej rezygnuje. Kiedy gliceryna jest dobra dla skóry, a kiedy lepiej unikać kremów z jej zawartością?
Gliceryna w kosmetykach – nieszkodliwa skandalistka

Gliceryna to popularny składnik kosmetyczny o niekoniecznie dobrej reputacji. Mimo że doskonale nawilża i używa się jej w kosmetykach naturalnych, wiele osób niepotrzebnie z niej rezygnuje. Kiedy gliceryna jest dobra dla skóry, a kiedy lepiej unikać kremów z jej zawartością?

Co to jest gliceryna i jak jest pozyskiwana

Ten częsty składnik kosmetyków to prosty alkohol trójwodorotlenowy, który pozyskuje się jako materiał uboczny przy produkcji mydła. Otrzymuje się ją z tłuszczów zwierzęcych lub roślinnych (gliceryna naturalna) lub z propylenu (gliceryna syntetyczna). Najpopularniejsze są mydła glicerynowe i kremy do rąk z gliceryną, ale składnik jest dodawany też do kremów do twarzy, toników, balsamów, masek, a nawet szamponów.

DODANO
DODANO
DODANO

Jakie właściwości ma gliceryna

  • Gliceryna jest humektantem, charakteryzuje się higroskopijnością – wiąże cząsteczki wody. Jest jednym z najpowszechniejszych składników nawilżających w kremach i balsamach.
  • Ma działanie okluzyjne – wzmacnia barierę ochronną, zapobiega ucieczce wody z naskórka i przesuszeniu się skóry. • Transportuje substancje odżywcze do głębszych warstw skóry.
  • Rozpuszcza się w wodzie i alkoholu, ale nie rozpuszcza w tłuszczach, przy czym sama świetnie rozpuszcza lipidy.
  • Działa konserwująco – przedłuża trwałość kosmetyków.
  • Jest hipoalergiczna – bardzo rzadko uczula.
  • Jest też ceniona za właściwości przeciwstarzeniowe – dzięki nawilżeniu spowalnia powstawanie zmarszczek.
  • Ułatwia emulgowanie składników, które w zwykłych warunkach się nie łączą, np. wodę i tłuszcz, dzięki czemu gliceryna nadaje właściwą konsystencję balsamom i kremom.
DODANO
DODANO
DODANO

Kontrowersje wokół gliceryny

Patrząc na powyższe zalety gliceryny, można dziwić się, dlaczego wiele osób unika gliceryny w kosmetykach. Kontrowersje wokół składnika wynikają w dużej mierze z tego, że producenci nie mają obowiązku wskazywać jego źródła pochodzenia – czy jest to gliceryna roślinna, zwierzęca, czy syntetyczna.

Jeśli nie chcesz używać kosmetyków ze składnikami odzwierzęcymi, wybieraj produkty wegańskie. Jeśli producent dodatkowo umieści w składzie INCI informację, że produkt zawiera Glycerin vegetal lub po prostu poinformuje o tym w jego opisie, masz pewność, że kosmetyk zawiera glicerynę naturalną, pozyskiwaną z roślin, np. z oleju kokosowego, rzepakowego lub palmowego, a nie syntetyczną glicerynę z propylenu wytwarzanego z benzyny.

Jest jeszcze drugi powód, dla którego gliceryna cieszy się niezbyt dobrą renomą. W stężeniu od 5 do 20% działa nawilżająco i okluzyjnie. Jeśli jednak jest jej za dużo – ponad 20% zawartości kosmetyku – będzie przynosić odwrotny rezultat i przesuszać skórę.

DODANO
DODANO
DODANO

Kosmetyki z gliceryną – kiedy po nie sięgać, a kiedy ich unikać

+ Jeśli masz przesuszoną skórę i uszkodzoną barierę hydrolipidową, sięgaj po balsamy i kremy do twarzy z gliceryną, które długotrwale nawilżają naskórek.

+ Ponieważ gliceryna skutecznie zapobiega utracie wody z naskórka i tworzy warstwę okluzyjną, sprawdza się jako składnik kremów barierowych, zimowych i ochronnych.

+ Gliceryna jest częstym dodatkiem pomadek ochronnych do ust, kremów do rąk, do łokci i mocno przesuszonych obszarów skóry – zmiękcza, likwiduje zrogowacenia i łagodzi podrażnienia.

DODANO
DODANO
DODANO

+ Kosmetyki do włosów z gliceryną wygładzają łuskę i mają właściwości wzmacniające – są korzystne zwłaszcza dla włosów słabych, suchych i wypadających.

+ Jeśli masz problem z suchymi dłońmi możesz wypróbować do ich codziennego mycia naturalne mydło glicerynowe. Prosty, roślinny skład bez mocnych substancji myjących może wnieść wiele dobrego dla poprawy stanu dłoni.

- Jeśli jednak masz skórę tłustą, trądzikową lub skłonną do zaskórników i grudek, zrezygnuj z kremów do twarzy zawierających glicerynę. Mogą być komedogenne – zapychać pory i nasilać problem z zaskórnikami.

Pamiętaj!

Nigdy nie nakładaj na skórę czystej gliceryny – będzie mocno wysuszać!

DODANO
DODANO
DODANO