Włosy

Jak wybrać suszarkę do włosów? Dyfuzor i koncentrator, czyli o idealnej suszarce dla włosomaniaczki

Hebe
Hebe
Jak wybrać dobrą suszarkę? Urządzenia różnią się mocą, siłą nadmuchu, funkcjami, wagą i rozmiarami, co może wprowadzać mętlik zakupowy. Na które parametry suszarki warto zwrócić uwagę, by zachować włosy w dobrej kondycji? Poznaj odpowiedzi na te pytania – chętnie dzielimy się wiedzą z każdą włosomaniaczką i każdym włosomaniakiem!
Jak wybrać suszarkę do włosów? Dyfuzor i koncentrator, czyli o idealnej suszarce dla włosomaniaczki

Jak wybrać dobrą suszarkę? Urządzenia różnią się mocą, siłą nadmuchu, funkcjami, wagą i rozmiarami, co może wprowadzać mętlik zakupowy. Na które parametry suszarki warto zwrócić uwagę, by zachować włosy w dobrej kondycji? Poznaj odpowiedzi na te pytania – chętnie dzielimy się wiedzą z każdą włosomaniaczką i każdym włosomaniakiem!

Moc ogólna suszarki a siła nawiewu

Na rynku dostępne są suszarki o mocy od 1200 W (mniejsze urządzenia domowe) do 3500 W (profesjonalne suszarki fryzjerskie). Do domowego użytku wystarczy w zupełności dobra suszarka o mocy w granicach 1800-2200 W – to już bardzo dobre parametry.

Uwaga!

Wartość wyrażana w watach odnosi się do mocy grzałki, a nie do mocy silnika. Oznacza to, że im wyższą suszarka ma moc, tym może dawać gorętszy strumień powietrza. Przekłada się to na szybkość suszenia, ale nie na jego jakość. Gorące powietrze wpływa bowiem negatywnie na kondycję włosa – otwiera łuski i może powodować mikrouszkodzenia powierzchniowe. Dlatego włosomaniaczki zalecają, by suszyć włosy chłodniejszym strumieniem suszarki.

Ważniejszym niż moc parametrem suszarki dla bezpieczeństwa włosów jest siła nadmuchu czy też prędkość nawiewu. Od niej zależy wydajność suszarki. Wartość wyrażana jest w m3/h (volume) lub w km/h (speed) – zwykle parametr znajdziemy w specyfikacji technicznej suszarek profesjonalnych, choć nie wszyscy producenci go podają. Przykładowo dla urządzeń salonowych zalecana wartość to ok. 85 m3/h.

Regulacja temperatury i siły/prędkości nadmuchu

Tak jak wspomnieliśmy, zbyt gorąca suszarka wpływa negatywnie na kondycję włosów – zwiększa ich porowatość i uszkadza powierzchnię. Dlatego ważne, by wybierać suszarki z regulacją temperatury nawiewu. Zwykle są to trzy tryby pracy. Codzienne suszenie zaleca się ustawiać na umiarkowany poziom temperatury, a suszenie gorętszym strumieniem zostawić na wyjątkowe okazje, gdy spieszysz się i chcesz ekspresowo przygotować do wyjścia. Z chłodnego nawiewu warto korzystać pod koniec suszenia – zabieg domknie pory włosów, wygładzając je i nadając im blasku.

Wskazówka

Sprawdź, czy podczas korzystania z trybu zimnego nawiewu trzeba trzymać przycisk, czy też można ten tryb po prostu włączyć bez przytrzymywania. Druga opcja jest wygodniejsza.

Ważna jest też regulacja siły/prędkości nadmuchu – na co dzień warto wybierać mniejszy pęd suszarki, by okazjonalnie skorzystać z turboszybkiego trybu. Zawsze jednak dobrze jest mieć wybór choćby z dwóch opcji – wolniejszego i szybszego nawiewu.

Dodatkowe nasadki suszarki

Dwie najważniejsze nasadki to:

  • koncentrator – czyli spłaszczona końcówka, która ukierunkowuje strumień i wpływa na szybkość wysychania włosów. Nieoceniona przy stylizacji i suszeniu prostych pasm – ułatwia osiągnięcie efektu tafli;
  • dyfuzor – nieopisanie pomocny przy wydobywaniu i definiowaniu skrętu włosów falowanych i kręconych. Suszenie włosów suszarką z dyfuzorem sprawi, że fale nabierają ładu, a loki są jeszcze piękniej pokręcone.

Więcej o tym, jak suszyć włosy bez uszkodzenia i z korzyścią dla ich wyglądu dowiesz się z artykułu Techniki i zasady bezpiecznego suszenia. Tam też wyjaśniamy, dlaczego wybranie suszarki jest opcją zdrowszą dla włosów niż pozostawienie ich do swobodnego wyschnięcia.

Jonizator – co to jest i czy jonizacja w suszarce jest potrzebna

Jonizator to kratka ze specjalnego metalu umieszczona przy wylocie suszarki, która przy podgrzewaniu wytwarza wolne jony. Ładunki ujemne neutralizują na powierzchni włosów ładunki dodatnie. Jaki wpływ ma proces na wygląd włosów? Suszarki z jonizacją przede wszystkim zapobiegają elektryzowaniu się i puszeniu się włosów. Sprawiają, że pasma staje się gładsze, bardziej lśniące i podatne na układanie.

Ergonomia pracy

Na wygodę suszenia wpływają takie parametry i czynniki jak:

  • waga – suszarka nie może być zbyt ciężka, ponieważ będzie męczyć rękę, zwłaszcza przy stylizacji włosów wysokoporowatych, które mają tendencję do długiego wysychania;
  • położenie elementów sterujących – jeśli myjesz włosy codziennie, umiejscowienie przycisków może być ważne dla wygody zabiegu,
  • kabel – nie taka oczywista sprawa, bo nie każdy zwraca na niego uwagę przy wyborze suszarki, a ma on spore znaczenie dla samej wygody suszenia. Dłuższy przewód to mniejsze ograniczenie ruchów. Warto wybierać suszarki z kablem obrotowym, który zapewnia swobodę ruchów podczas stylizacji – nie okręcisz się kablem i nie tracisz czasu na jego odkręcanie.
  • głośność suszarki – parametr pośrednio związany z komfortem suszenia. Im niższa wartość decybeli, tym lepiej (zwłaszcza gdy domownicy lub współlokatorzy lubią spać w porze Twojego włosingu i głośna suszarka mogłaby im zwyczajnie przeszkadzać). Suszarka 75-80 dB klasyfikuje się już do cichszych urządzeń, poniżej 70 dB to już bardzo dobry rezultat;
  • wielkość suszarki – w podróż, na basen, po prysznicu na siłowni przydadzą się mniejsze i lżejsze suszarki ze składaną rączką.

Zobacz dobre suszarki dostępne w Hebe.

A może lokosuszarka?

Bywają nazywane lokosuszarkami, lokówkosuszarkami, szczotkosuszarkami lub suszarkami obrotowymi. Różnią się też wyglądem i budową, ale wszystkie te urządzenia służą do jednoczesnego stylizowania włosów na okrągłą szczotkę i suszenia włosów. Aby posługiwać się nimi z łatwością, potrzeba odrobinę wprawy. Gdy już ją nabędziesz, będą wielkim ułatwieniem przy codziennym układaniu włosów. Uniosą fryzurę u nasady, nadając im dużą objętość. Mogą pasma całkiem wygładzić lub podkręcić. Warto zorientować się, czy urządzenie ma wymienne końcówki i funkcję jonizacji, która zapobiega puszeniu się kosmyków.

Pamiętaj o termoochronie włosów!

Jakiej suszarki byś nie wybrał/-a, potrzebujesz termicznej ochrony włosów przed wysoką temperaturą. Pod wpływem ciepłego powietrza łuski włosów się otwierają, a tego nikt nie chce – wszyscy dążą do niskoporowatości włosów. Dlatego na wilgotne włosy nałóż termoochronny kosmetyk w postaci mgiełki, sprayu, kremu, stylizatora, olejku lub serum – wybór jest ogromny. Produkty powlekają włosy cieniutką warstewką kosmetyku ze składnikiem aktywnym, który chroni powierzchnię, a nawet głębszą strukturę włosa. Mogą też wygładzać i domykać łuski, dzięki czemu gorące powietrze nie dociera do łodygi włosa. Poniżej wybór wybranych kosmetyków termoochronnych.

Jaką suszarkę wybrać? Podsumowanie

Kupując suszarkę, zwróć uwagę na jej moc ogólną (1800 W to już bardzo dobry parametr), możliwość regulacji siły i temperatury nawiewu. Suszarka powinna być lekka, dobrze leżeć w dłoni i mieć wygodną regulację. Przycisk zimnego nawiewu bez konieczności trzymania podczas pracy jest dodatkowym udogodnieniem. Jeśli masz włosy proste, wybierz model z dodatkową nasadką (koncentratorem). Jeśli masz włosy kręcone, koniecznie zdecyduj się na suszarkę z dyfuzorem. Funkcja jonizacji sprawi, że włosy będą gładsze i mniej będą się elektryzować. Osoby, którym zależy na jednoczesnej stylizacji podczas suszenia, powinny rozważyć zakup lokosuszarki mogącej zakręcić loki lub fale. Na co dzień korzystaj z umiarkowanego pędu i temperatury suszenia, co sprzyja domknięciu łuski i zachowaniu włosów w zdrowiu.