Hebe poleca

Jak mieć piękne rzęsy?

Która kobieta nie marzy o wachlarzu długich i gęstych rzęs? Rzęsy stanowią oprawę oka, podkreślają głębię spojrzenia i skupiają uwagę na naszych oczach. Jednak oprócz funkcji estetycznych głównym zadaniem rzęs jest ochrona oczu przed przedostaniem się do nich kurzu, brudu czy mikroorganizmów.

Czy wiesz, że?

  • Górny brzeg powieki pokrywa 150-200 rzęs długości 8-11 mm, a dolna liczy 50-150 rzęs, które osiągają 6-8 mm. A ponieważ rzęsa jest włosem, naturalnym procesem jest to, że wypada.
  • Tracimy około 1-3 rzęs dziennie, w których miejsce odrastają nowe.
  • Cykl życia rzęs trwa od 2 do 4 miesięcy i składa się 3 faz: anagen, katagen oraz telogen.
  • W budowie rzęsy wyróżniamy korzeń, od którego zależy stan i wygląd włosków i trzon, którego głównym budulcem jest keratyna.
  • Na to, jak długie i gęste mamy rzęsy wpływ ma genetyka. Nie bez znaczenia jest jednak to jak o nie dbamy, ponieważ mamy wpływ na ich wygląd i kondycję.

Na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się pięknymi rzęsami

Demakijaż

Prawidłowy demakijaż jest delikatny, aby uniknąć łamania rzęs. Ale także dokładny, bo resztki makijażu pozostawione na całą noc to jeden z większych grzeszków urodowych jakie możemy popełnić. Skutkuje to zaczopowaniem ujść mieszków włosowych i zwiększoną utratą rzęs. Już na etapie demakijażu warto wybierać produkty, które będą delikatne.

Uwaga na zalotkę

Dzięki zalotce nasze rzęsy będą pięknie podkręcone, a oko optycznie większe. Istotne jest jednak prawidłowe jej użycie – zawsze przed wytuszowaniem rzęs, aby nie wyrządzić nią krzywdy naszym rzęsom. Również unikaj pocierania oczu - to czynność która osłabia delikatne włoski.

Stosuj produkty z pielęgnującymi składnikami

Niesamowite efekty przynosi również stosowanie olejku rycynowego lub gotowych odżywek do rzęs. W ich składzie znajdziemy: prowitaminę B5, biotynę, kwas hialuronowy, glikoproteiny czy peptydy, które przyczynią się do wzmocnienia i przyciemnienia włosków.

Niezwykle skuteczne okażą się również preparaty z bimatoprostem – substancją wykorzystywaną w okulistyce, będącą składnikiem kropli obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe w przypadku jaskry, której zastosowanie wydłuża fazę wzrostu rzęsy i opóźnia jej wypadanie. Stężenie bimatoprostu w odżywkach jest niższe, od tego we wspomnianym leku, a preparaty dostępne na rynku zostały przebadane i uznane przez dermatologów i oftalmologów za bezpieczne. Należy mieć jednak świadomość ryzyka wystąpienia niepożądanych skutków, jak podrażnienie czy zaczerwienienie, dlatego kluczowe jest stosowanie kosmetyków zgodnie z zaleceniami producenta.

Sztuczne rzęsy - natychmiastowy efekt WOW

Efekt spektakularnych rzęs uzyskamy również wykorzystując sztuczne rzęsy lub kępki. Szeroki wybór modeli pozwoli uzyskać różne efekty, od bardziej naturalnych po teatralny wygląd rzęs.

Doklejanie rzęs wymaga skupienia i precyzyjności, ale to również kwestia wprawy. Aby nie uszkodzić naturalnych włosków konieczne jest delikatne usuwanie sztucznego paska i dokładne rozpuszczenie kleju.