Inne

Hydrolat - esencja natury

Hebe
Hebe
Ich wyjątkowe właściwości oraz szerokie zastosowanie spowodowały, że hydrolaty stały się jednymi z najbardziej popularnych rodzajów kosmetyków naturalnych. Jeśli zastanawiacie się jaki hydrolat wybrać, czemu służy i czy naprawdę jest potrzebny, zapraszamy do lektury.
Hydrolat - esencja natury

Delikatne, o łagodnym zapachu zdobywają serca nie tylko kobiet. Ich wyjątkowe właściwości oraz szerokie zastosowanie spowodowały, że hydrolaty stały się jednymi z najbardziej popularnych rodzajów kosmetyków naturalnych. Jeśli zastanawiacie się jaki hydrolat wybrać, czemu służy i czy naprawdę jest potrzebny, zapraszamy do lektury.

Co to jest hydrolat?

Hydrolat nazywany jest inaczej wodą kwiatową lub wodą roślinną, powstałą podczas pozyskiwania olejku eterycznego. Podczas destylacji materiału roślinnego otrzymuje się olejek eteryczny oraz wodę podestylacyjną (hydrolat). Woda taka zawiera cenne składniki roślinne rozpuszczalne w wodzie oraz śladowe ilości olejku eterycznego. Dzięki temu, hydrolaty mogą być stosowane bezpośrednio na skórę - w przeciwieństwie do większości czystych, skoncentrowanych olejków eterycznych. W zależności z jakiej rośliny powstały, takie nabywają właściwości. Mogą odświeżać, zmniejszać opuchnięcia, koić podrażnienia, nawilżać, odżywiać lub wzmacniać. Jednymi z najbardziej popularnych i cenionych hydrolatów jest hydrolat różany i lawendowy.

Nieco historii...

Przez stulecia hydrolaty postrzegane były jako odpad, produkt uboczny destylacji. Największe zalety przypisywano olejkom, zaś woda powstała podczas ich produkcji uznawana była za bezwartościowy dodatek. Po latach odkryto, że woda roślinna również wykazuje szereg właściwości.

Czy wiesz, że...

Pierwsze hydrolaty powstały w starożytnej Arabii. Już wtedy przywiązywano szczególną wagę do świata zapachów i aromatów. Dzięki unowocześnionej metodzie destylacji cenionego olejku różanego, powstał pierwszy hydrolat – woda różana. Z czasem służyła ona nie tylko do pielęgnacji, ale również znalazła swoje zastosowanie w kuchni.

Dlaczego warto stosować hydrolaty?

Esencje roślinne są wręcz stworzone do pielęgnacji. Unikatowe pod względem składników, delikatnie pachnące i niezrównane w działaniu. Hydrolaty to jedne z najbardziej uniwersalnych kosmetyków. Doskonale odnajdą się zarówno w pielęgnacji twarzy, ciała a nawet włosów. Są łagodniejsze niż olejki, posiadają pH zbliżone do naturalnego, fizjologicznego pH skóry. Z tego też powodu są bardzo dobrze tolerowane, bez obaw można ich używać bezpośrednio na skórę twarzy i w okolicach oczu. Nie podrażniają, nie powodują uczuleń oraz łagodzą podrażnienia. Odpowiednio dobrany hydrolat potrafi poprawić kondycję skóry, a także ze względu na swój charakterystyczny aromat - wprowadzić w stan relaksu, uspokoić.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Hydrolat – zastosowanie

Hydrolat najczęściej wykorzystywany jest jako tonik, czyli produkt, dzięki któremu nasza skóra lepiej przyswaja składniki aktywne. Można aplikować go za pomocą wacika, delikatnie wklepać palcami lub bezpośrednio - spryskać skórę twarzy i dekoltu. Nawilża, regeneruje i odświeża – właściwości cenione szczególnie latem. Hydrolaty doskonale sprawdzą się jako baza do tworzenia domowych kosmetyków – na przykład maseczek z glinką. Nie tylko cera zyska na wprowadzeniu wód kwiatowych do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Stosowane na włosy, zapobiegają utracie wilgotności, intensywnie nawilżają. Doskonale sprawdzą się jako odświeżająco-normalizująca wcierka do skóry głowy. Dla przykładu hydrolat z aloesu wzmocni cebulki i poprawi wzrost włosów. Hydrolat z ogórka wspomoże kurację przeciwłupieżową, z melisy lekarskiej zniweluje nadmierny łojotok skóry głowy, a z nagietka – załagodzi swędzenie. Woda kwiatowa doskonale sprawdzi się także jako nawilżająca mgiełka przed procesem olejowania.

Tonik, a hydrolat

Tak jak już zostało powiedziane, hydrolaty mogą być zamiennie stosowane z typowymi tonikami. Oba produkty mają wspólne zadanie – przywrócić skórze po procesie oczyszczania/demakijażu naturalne, fizjologiczne pH. Dzięki temu zabiegowi, skóra staje się bardziej chłonna, lepiej przyswaja składniki aktywne zawarte na przykład w kremie/serum. Dobór jakiegokolwiek kosmetyku powinien być uwarunkowany przede wszystkim typem cery oraz jej aktualnymi potrzebami.

Pomimo podobnego działania hydrolatu i toniku, odnajdziemy pomiędzy nimi kilka różnic – na przykład skład INCI produktu. Toniki składają się z wody, substancji aktywnych, niejednokrotnie substancji myjących, zapachowych oraz konserwantów przedłużających trwałość kosmetyku. Hydrolaty to produkty naturalne, składające się z wody podestylacyjnej nasyconej roślinnymi składnikami aktywnymi oraz konserwantu - najczęściej pochodzenia naturalnego. Konserwant zapobiega zepsuciu, przedłuża trwałość produktu. Toniki miewają dodane kompozycje zapachowe, hydrolaty posiadają swoje naturalne aromaty – w zależności od tego, z jakiej rośliny powstały. Typowe toniki jako produkty kosmetyczne mają przede wszystkim jedno zastosowanie. Hydrolaty stosowane mogą być zarówno na twarz, jak i włosy. W obu przypadkach mają udowodnione właściwości pielęgnacyjne.

Najlepszy hydrolat – jaki wybrać?

Stojąc przed dylematem jaki hydrolat wybrać, należy w pierwszej kolejności określić swój typ cery i aktualne potrzeby skóry. Potem pozostaje dopasowanie własnych oczekiwań do właściwości wód kwiatowych.

Stworzone z miłości do natury, zamknięte w szklanych buteleczkach według trendu zero waste. Z uwagi na swoje szerokie właściwości pielęgnacyjne i uniwersalne zastosowanie, stanowią idealne rozwiązanie dla miłośników naturalnej pielęgnacji i nie tylko.

Ten wpis powstał we współpracy z marką oleiq.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO