Skóra

Olej kokosowy – jak działa na włosy i skórę?

Hebe
Hebe
Poznaj pielęgnacyjne właściwości oleju kokosowego. Kiedy go stosować na włosach? Czy można nim zastąpić mleczko do ciała? Jakie ma właściwości?

Olej kokosowy – jak działa na włosy i skórę?

Olej kokosowy już dawno przestał być postrzegany wyłącznie jako produkt spożywczy. Przeciwnie – chyba jeszcze częściej niż do pieczenia i smażenia używamy go podczas codziennej pielęgnacji urody. Trudno się temu dziwić: jest on nie tylko całkowicie naturalnym, ale również niezwykle wszechstronnym i uniwersalnym kosmetykiem. Poznaj jego niezwykłe właściwości i dowiedz się, jak możesz wykorzystać olej kokosowy do codziennego dbania o swoją urodę.

Jaki olej kokosowy wybrać – rafinowany czy nierafinowany?

Czy olej kokosowy do smażenia i ten, który nałożymy na skórę, to ten sam produkt? I tak, i nie. Olej kokosowy przeznaczony do spożycia najczęściej otrzymamy w sklepie w formie rafinowanej. Oznacza to, że był tłoczony w wysokiej temperaturze, co wydłuża jego termin przydatności. Posiada też więcej zalet – np. traci silny aromat kokosa, dzięki czemu może mieć szersze zastosowanie w kuchni. Niestety traci wówczas sporo właściwości pielęgnacyjnych, dlatego do nakładania na skórę czy włosy powinno się sięgnąć po olej kokosowy nierafinowany, czyli tłoczony na zimno.

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

W Internecie można znaleźć sporo publikacji na temat wad i zalet oleju kokosowego – często sprzecznych ze sobą. Mimo że przez pewien czas był niezwykle modny i promowany jako zdrowy dodatek do wszystkiego, olej kokosowy zdaniem naukowców nie zalicza się do tzw. superfood, czyli nie jest wyjątkowo zdrowy do spożywania. Nie jest jednak również mocno szkodliwy, dlatego jeśli go lubimy, można go stosować do smażenia, byle z umiarem – podobnie jak każdy inny tłuszcz. Nie warto jednak spodziewać się, że będziemy po nim o wiele zdrowsi albo szczuplejsi.

Zupełnie inaczej sprawa się przedstawia, gdy myślimy o oleju kokosowym w kontekście kosmetycznym. Dzięki zawartości kwasu laurynowego ma on działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Działa też nawilżająco, odżywiająco i ochronnie na skórę i włosy. Dlatego warto wypróbować jego kosmetyczne działanie. Jeśli nie mamy cierpliwości do tego, by samodzielnie w domu wytwarzać kremy do skóry czy maski do włosów z olejem, możemy poszukać na drogeryjnej półce kosmetyków z dodatkiem olejku kokosowego.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Olej kokosowy na włosy – jak je olejować?

Olejowanie włosów to prawdziwy hit ostatnich kilku lat. Jest to niezwykle skuteczny zabieg, który bez problemu można przeprowadzić samodzielnie w domu. Nie potrzebujemy do niego żadnych specjalistycznych sprzętów ani profesjonalnych, drogich produktów – wystarczy wysokiej jakości naturalny olej kokosowy.

Procedura jest bardzo prosta: nakładamy olej na całą długość włosów (ze szczególnym uwzględnieniem końcówek), a następnie owijamy je folią oraz ręcznikiem i zostawiamy na ok. 1-3 godziny (można również na całą noc), po czym dokładnie myjemy szamponem. Należy uważać, by nie zużyć zbyt dużej ilości oleju – aby nie przesadzić, najlepiej najpierw dokładnie rozetrzeć go w dłoniach. W przeciwnym razie możemy mieć problem z jego spłukaniem.

Taką kurację można wykonywać mniej więcej 1-2 razy w tygodniu. Efekty bywają naprawdę spektakularne: włosy stają się mniej łamliwe, nawilżone, lśniące i wygładzone oraz mniej wypadają (zwłaszcza jeśli nakładając olej na skórę głowy, wykonamy również masaż pobudzający krążenie).

Należy jednak pamiętać, że dobór oleju do olejowania powinien zależeć od rodzaju naszych kosmyków. Kokosowy sprawdzi się przede wszystkim w przypadku włosów niskoporowatych, także łamliwych i rozdwajających się na końcach. Co ciekawe, nakładanie tego produktu na skalp może nam także pomóc w rozprawieniu się z... łupieżem, jednak wyłącznie tym suchym. Aby go zwalczyć, powinno się trzymać olej na skórze głowy nawet przez całą noc.

Olej kokosowy sprawdza się też jako serum na przesuszone końcówki włosów, którego można używać nawet codziennie.

Olej kokosowy do ciała – jak działa na skórę?

Nierafinowany olej kokosowy może również zastąpić kosmetyki do pielęgnacji skóry. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu go na twarz – choć bywa świetnym sposobem na nawilżenie cery, może ją również niepotrzebnie zapchać, prowadząc do powstania niedoskonałości. Z tego powodu nie powinny po niego sięgać osoby obdarzone skórą tłustą i trądzikową. Znacznie lepiej sprawdzi się u posiadaczy cery suchej. Ważna jest również jego prawidłowa aplikacja. Należy nakładać go na jeszcze wilgotną skórę posmarowaną lekką esencją, mgiełką, kremem nawilżającym lub żelem aloesowym.

Olej kokosowy to jednak przede wszystkim doskonały zamiennik odżywczych balsamów i maseł do ciała. Produkt ten zawiera przeciwutleniacze oraz składniki antyseptyczne, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, a także zwalcza wysypkę, podrażnienia i stany zapalne. Oprócz tego wzmacnia barierę lipidową naskórka, nawilża i zatrzymuje wilgoć w skórze. Warto przy tym pamiętać, że kosmetyk ten sprawdzi się raczej na noc niż w ciągu dnia, ponieważ z uwagi na tłustą formułę może lekko brudzić ubrania.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Oczywiście nie można traktować oleju kokosowego jak remedium na wszystkie problemy. Z pewnością nie należy również zastępować nim kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Niestety, wbrew często powtarzanym opiniom, kosmetyk ten ma znikomą wartość SPF i nie ochroni nas przed poparzeniami skóry.

Inne zastosowania oleju kokosowego

W ciąży:

Choć wypisane wyżej właściwości oleju kokosowego naprawdę robią wrażenie, bynajmniej nie wyczerpują one zastosowań tego niezwykle uniwersalnego produktu. Warto wspomnieć, iż jest on jednym z ulubionych kosmetyków kobiet w ciąży, które stosują go w celu zapobiegania rozstępom. Co ważne, jako całkowicie naturalna substancja, jest on w stu procentach bezpieczny zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Jest także znakomitym zamiennikiem olejków do masażu. Jeśli zaś wykorzystujemy go w celu nawilżenia i odżywienia skóry, nie musimy go w nią wsmarowywać – równie dobrze sprawdzi się jako dodatek do aromatycznej kąpieli z pianą. Po takim relaksie ciało zostaje pokryte równomierną warstwą ochronną, która zapobiega utracie wody z naskórka.

Na paznokcie:

Jednym z ciekawszych zastosowań oleju kokosowego jest nakładanie go na słabe, łamliwe paznokcie. Aby wzmocnić efekt, warto pokryć nim całe dłonie, a następnie założyć bawełniane rękawiczki i zostawić je na całą noc.

Domowy peeling:

Kolejnym sposobem na wykorzystanie dobroczynnych właściwości oleju z kokosa jest użycie go jakobazy do domowego peelingu. Wystarczy wymieszać go ze zmieloną kawą lub grubym cukrem, by otrzymać bardzo skuteczny, całkowicie naturalny kosmetyk do złuszczania martwego naskórka. Niektórzy używają tego oleju również zamiast żelu lub pianki do golenia – warstwa ochronna nie tylko zapobiega ewentualnym podrażnieniom, ale również nawilża i wygładza skórę.

Do demakijażu:

Prawdziwym hitem wśród entuzjastek pielęgnacji urody jest także wykorzystywanie oleju kokosowego do demakijażu. Jako że tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach, produkt ten świetnie radzi sobie nie tylko z podkładami, korektorami czy tuszami do rzęs, ale również sebum czy zanieczyszczeniami z powietrza, które osadzają się na naszej cerze. Do zmycia makijażu nie potrzebujemy nawet płatków kosmetycznych – wystarczy nałożyć odrobinę oleju na dłonie i wykonać nimi dokładny masaż twarzy. Po tym kroku warto umyć ją odpowiednio dobranym żelem lub pianką, które dobrze oczyszczą pory.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO