Blog Twarz

Atopowe Zapalenie Skóry – pielęgnacja, która przyniesie ukojenie

Hebe
Hebe
Jak zadbać o skórę z egzemą, by uzyskać natychmiastowe ukojenie i jednocześnie długofalowo wspierać jej kondycję? Podpowiadamy.
Atopowe Zapalenie Skóry – pielęgnacja, która przyniesie ukojenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skóry charakteryzującą się suchą, swędzącą skórą. AZS, nazywane również egzemą i wypryskiem skórnym, to alergiczna reakcja skóry, najczęściej dziedziczna, która może jednak rozwinąć się również na skutek:

  • stresu,
  • źle dobranej diety,
  • zanieczyszczeń obecnych w powietrzu i innych czynników zewnętrznych, jak np. reakcji na kurz, sierść zwierzęcą, środki chemiczne czy częste, nagłe zmiany temperatury.

Podstawowym objawem AZS jest sucha, swędząca skóra. AZS nie da się wyleczyć w stu procentach, ale zmiana stylu życia i odpowiednia pielęgnacja skóry, w połączeniu z kuracją farmakologiczną, skutecznie pomogą podnieść jakość życia i ograniczyć nawroty.

Pielęgnacja skóry z AZS

Trudno jest walczyć z fizycznymi i psychologicznymi czynnikami, które napędzają cykl swędzenie-drapanie. I choć drapanie swędzącej skóry przynosi krótkotrwałą ulgę, pogarsza tylko kondycję skóry. Warto więc skupić się na długofalowym załagodzeniu problemu.

W zniwelowaniu nawrotów egzemy mogą pomóc:

  1. zmiana diety,
  2. usunięcie z codziennego użytku środków piorących i myjących, w których skład wchodzą silne substancje myjące lub zapachowe,
  3. zmiana sposobu pielęgnacji skóry (stosowanie odpowiednich łagodnych produktów myjących, przeznaczonych do skóry atopowej, oraz stałe, codzienne stosowanie produktów nawilżających skórę, nawet w okresie, gdy objawy egzemy nie występują, by zapobiec nawrotom suchości i utrzymać równowagę mikrobiomu skóry).

Suchość skóry, która pojawia się jako jeden z pierwszych widocznych objawów egzemy, jest wynikiem zaburzenia między innymi równowagi mikrobiomu – niewidocznej warstwy mikroorganizmów, która pokrywa naszą skórę. Mikrobiom bierze udział w procesach naprawczych skóry, wpływa także na jej naturalne właściwości ochronne. Zaburzenie jego równowagi zniekształca te procesy, czego efektem jest przesuszona, swędząca skóra i reszta zmian związanych z egzemą.

Samo nawilżanie skóry nie jest wystarczające. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej postaw na te dedykowane dla skóry problematycznej, ze skłonnościami do przesuszania. Oddziałują one bowiem na skórę nie tylko ją nawilżając (przynosząc tym samym natychmiastowe ukojenie), ale także stymulują powrót mikrobiomu do stanu równowagi, by długofalowo wspierać i realnie pielęgnować skórę dotkniętą Atopowym Zapaleniem Skóry.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Ten wpis powstał we współpracy z marką La Roche Posay.