Włosy

Domowa koloryzacja z profesjonalnymi kosmetykami

Hebe
Hebe
Czy wiesz, jak farbować włosy w domu, stosując profesjonalne kosmetyki? Sprawdź etap przygotowania i samej koloryzacji.
Domowa koloryzacja z profesjonalnymi kosmetykami

Profesjonalna koloryzacja na pierwszy rzut oka może się wydawać trudniejsza niż standardowe farbowanie. Kłopot w prawidłowym nałożeniu produktu, zwykle tkwi w tym, że profesjonalne zabiegi wymagają posiadania wiedzy na temat dobrania właściwego oksydantu czy podstawowej znajomości poziomów kolorystycznych włosów. W profesjonalnej koloryzacji przyda się także miseczka czy pędzelek, standardowo farbę możemy nałożyć nawet ręką, na którą nałożymy rękawice.

Spokojnie, w tym wpisie przeprowadzimy Cię przez cały zabieg koloryzacji. Z nami uzyskasz piękne i lśniące włosy!

Etap 1 - Przygotowanie do koloryzacji

Zarezerwujmy sobie przynajmniej godzinę czasu na spokojną koloryzację. Przeczytajmy ulotkę ze szczególnym wskazaniem na fragmenty dotyczące: przygotowania włosów do koloryzacji – suche czy mokre; w jakich proporcjach mieszamy farbę z emulsją utleniającą.

Pamiętaj

Kilka dni przed planowanym farbowaniem możesz zastosować na włosach tzw. kurację regenerującą, która lepiej przygotuje włosy na przyjęcie farby. Warto bowiem wiedzieć, że na włosach suchych możemy otrzymać kolor ciemniejszy. Dodatkowo włosy można także umyć specjalnym szamponem głęboko oczyszczającym, który otworzy łuskę włosa, wypłucze silikony i inne produkty do stylizacji.

Przed koloryzacją rozczesz włosy. To ułatwi nakładanie farby i usunie ewentualną warstwę środków do stylizacji.

Przygotuj:

  • Ręcznik,
  • Jednorazowe rękawiczki,
  • Miseczka do wymieszania farby,
  • Pędzelek do nakładania farby,
  • Krem do zabezpieczenia skóry przed farbowaniem,
  • Specjalny szampon typu Post, który zmyje resztki pigmentów z zewnętrznej powierzchni włosów, a także dopełni koloryzację zamykając łuski włosów i zapobiegnie wypłukiwaniu się koloru.

Opcjonalnie może się także przydać serum lub ampułka z preparatem odżywczym i regeneracyjnym.

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Etap 2 - Farbowanie włosów krok po kroku

Do farbowania włosów najlepiej ubrać coś starego, podniszczonego, co w razie zabrudzenia farbą, będzie można wyrzucić. Na ramiona można nałożyć ręcznik, a skórę szyi oraz okolice czoła przykryć kremem natłuszczającym.

Zgodnie z wytycznymi producenta, mieszamy składniki farby w odpowiedniej proporcji w miseczce lub za pomocą specjalnego shakera do farb. Farbę z oksydantem należy dokładnie wymieszać, by składniki osiągnęły jednolitą konsystencję. Pamiętajmy, że jeśli mamy długie lub bardzo gęste włosy, lepiej jest przygotować więcej mieszanki, by równomiernie i dokładnie pokryć wszystkie włosy.

Pamiętaj

Farby profesjonalne sprzedawane są osobno jako kremy do koloryzacji. Nie posiadają w swoim składzie utleniacza, ten trzeba dodatkowo z farbą wymieszać. Dokupiony oxydant może mieć stężenie: 3%, 6%, 9% lub 12%. Dwa najwyższe stężenia używane są w przypadku rozjaśniania. W innym przypadku, np. przy farbowaniu ciemnych włosów wystarczy oxydant o stężeniu 3%. Utleniacz sześcioprocentowy dedykowany jest włosom siwym.

Mieszankę farbującą nakładamy pędzelkiem, rozpoczynając jak zwykle od nasady włosów. Jeśli farbujemy włosy z widocznymi odrostami, należy najpierw nanieść farbę na odrost, odczekać kilkanaście do dwudziestu minut, a następnie „przeciągnąć” na pozostałej długości włosów.

Zadbajmy o to, by farba pokrywała całe włosy, to ważne, by osiągnąć spektakularny efekt.

Etap 3 - Spłukiwanie i pielęgnacja po farbowaniu

Zmywamy farbę po czasie, wskazanym na opakowaniu produktów. Farbę moczymy w ciepłej wodzie i wpasowujemy produkt, dokładnie tak, jakbyśmy myły głowę standardowym szamponem. Dzięki tej czynności uzyskuje się równomierny kolor i łatwiej jest zmyć preparat z włosów.

Po zmyciu farby warto nałożyć szampon zamykający koloryzację i zaaplikować dodatkową odżywkę lub kurację przeznaczoną specjalnie po farbowaniu.

Ważne: Farby profesjonalne sprzedawane są osobno jako kremy do koloryzacji, a zatem bez utleniacza. Należy zatem dokupić także oxydant, który miesza się w odpowiednich proporcjach z kremem. Utleniacze mogą mieć stężenie: 3%, 6%, 9%, 12%. Warto pamiętać, że dwa najwyższe stężenia używane są w przypadku rozjaśniania. W innym przypadku, np. przy farbowaniu ciemnych włosów wystarczy oxydant o stężenie 3%. Utleniacz sześcioprocentowy dedykowany jest włosom siwym. Zarówno oxydanty, jak i farby można ze sobą mieszać, aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt koloryzacji. Najczęściej jednak oxydant i krem mieszane są proporcjach 1:1 (np. 50 ml farby i 50 ml oxydantu).

Pamiętaj:

  • Decydując się na koloryzację profesjonalną zawsze wybieraj odcień o ton jaśniejszy niż kolor docelowy,
  • Do zwykłego farbowania wybieraj np. oxydant o stężeniu 6%, do odświeżenia wystarczy oxydant 3%, a do rozjaśniania o stężeniu 9% i 12%,
  • Przed farbowaniem wykonaj próbę uczuleniową,
  • Do farbowania długich włosów należy zarezerwować 2 opakowania farby.
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO