Włosy

Czas na filtry UV i ochronę SPF do włosów! Jak zabepieczać włosy przed słońcem i upałem

Hebe
Przed wyjściem na słońce należy chronić nie tylko twarz przed szkodliwym promieniowaniem, ale warto nałożyć filtry UV również na włosy. Które SPF-y podołają wyzwaniu i ochronią włosy przed matowieniem, kruszeniem i utratą koloru od słońca? Jak jeszcze przeciwdziałać negatywnym skutkom gorąca? Sprawdź nasze sposoby na ochronę włosów przed słońcem.

Przed wyjściem na słońce należy chronić nie tylko twarz przed szkodliwym promieniowaniem, ale warto nałożyć filtry UV również na włosy. Które SPF-y podołają wyzwaniu i ochronią włosy przed matowieniem, kruszeniem i utratą koloru od słońca? Jak jeszcze przeciwdziałać negatywnym skutkom gorąca? Sprawdź nasze sposoby na ochronę włosów przed słońcem.

Jak promienie UV wpływają na włosy

Wiele się mówi o codziennej ochronie twarzy i ciała przed promieniami UV (odsyłamy pod ten adres do obszernego artykułu o kremach SPF na co dzień), ale nie każdy pamięta, że przed słońcem należy chronić też włosy i skórę głowy. Niestety promienie UVA i UVB działają niszcząco na strukturę włosa – sprawiają, że szybciej odparowuje z niej woda. Pod wpływem słońca pasma tracą kolor i stają się bardziej podatne na kruszenie. Co gorsza, promienie UV rozszczelniają łuski, uszkadzając włosy nie tylko na powierzchni, ale docierając również do kory. Dlatego kapelusze i kosmetyki SPF do włosów powinny być latem koniecznością – nawet w pochmurne dni promienie słoneczne przedzierają się przez warstwę chmur i mają niszczący wpływ na kondycję naszej skóry i włosów.

Warto wiedzieć

Pod wpływem promieni UV utlenia się melanina (pigment włosów będący naturalną tarczą przeciwsłoneczną), dlatego włosy rozjaśniają się, płowieją i tracą blask. Słona i chlorowana woda dodatkowo pogłębiają to zjawisko. Najbardziej na płowienie i matowienie narażone są włosy jasne i farbowane.

Termoochronne kosmetyki do włosów z filtrem UV

Opcji ochrony UV włosów jest sporo. Do wyboru masz SPF-y do włosów o różnej formule i konsystencji, więc łatwo dopasujesz je do potrzeb.

Termoochronne odżywki bez spłukiwania

Tak zwane BS-y tworzą na włosach specjalny film będący barierą dla promieni słonecznych. Jeśli SPF jest wbudowany w formułę odżywki bez spłukiwania, jest to zwykle oznaczone na opakowaniu. Produkty mogą być w kremie lub w sprayu, a ich konsystencja jest zwykle treściwsza niż lżejszej mgiełki termoochronnej z filtrami UV. Ciekawym przykładem BS-a na lato jest krem BB do włosów od marki Sessio, który odbudowuje, odżywia i nawilża włosy. Zawiera filtr i nie wymaga spłukiwania.

Wskazówka

Końcówki włosów warto zabezpieczać silikonowym serum termoochronnym.

Olejki będące naturalnym filtrem UV

Oprócz filtrów fizycznych i chemicznych wyróżnia się naturalne filtry UV. Rolę naturalnego zabezpieczenia przed promieniami i zarazem termoochrony pełni wiele olejków stosowanych samodzielnie lub w maskach, m.in.:

  • z marchwi,
  • z czarnuszki,
  • z pestek malin,
  • z kiełków pszenicy,
  • z awokado,
  • konopny,
  • moringa,
  • arganowy,
  • kokosowy.

Uwaga!

Olejki mogą być wystarczające, jeśli przebywasz na słońcu minimalną ilość czasu i chcesz ochronić włosy np. tylko w drodze do pracy. Gdy wybierasz się na plażę, zastosuj stabilniejszy rodzaj filtrów – najlepiej kosmetyk do włosów z oznaczeniem UV.

Mgiełki ochronne z fotostabilnymi filtrami UVA i UVB.

Kategoria dzieli się na lekkie mgiełki z filtrem UV, które nie pozostawiają na włosach filmu oraz takie, które tworzą warstwę okluzyjną. Te drugie pełnią rolę nie tylko zabezpieczenia przed słońcem i wysokimi temperaturami, ale i funkcję odbudowującą lub odżywczą (np. mgiełki ochronne z dodatkiem keratyny, ceramidów czy jedwabiu). Ponadto spraye do włosów z SPF-em przeciwdziałają blaknięciu, wypłukiwaniu koloru od słonej wody i uszkodzeniom od wysokiej temperatury.

Uniwersalne SPF do ciała, włosów i twarzy

Alternatywą mogą być uniwersalne kosmetyki SPF do ciała i twarzy o przezroczystej formule (niepozostawiające białego nalotu) – nimi też można spryskać włosy. Opcja jest polecana szczególnie na plażę i inne letnie aktywności na pełnym słońcu. Przykładem wielofunkcyjnego produktu jest woda solarna Vichy – lekki, wodoodporny i transparentny filtr przeciwsłoneczny do twarzy, ciała i włosów, który warto zabrać ze sobą na wakacje.

Letnie nakrycia głowy chroniące włosy przed słońcem

Tak jak już wspomnieliśmy, przed słońcem należy chronić też skórę głowy. To zadanie spełniają doskonale kapelusze z szerokim rondem, a także jedwabne turbany. Jedwab doskonale spełnia rolę regulatora nawilżenia – nie pozwala na zbytnie odparowywanie wilgoci, ale też „nie zaparza” głowy i ogranicza puszenie włosów. Do tego wygląda stylowo. Więcej o zaletach jedwabiu dla skóry i włosów przeczytasz tutaj.

Porada

Latem dbaj szczególnie o nawilżenie włosów. Do wakacyjnej walizki wpakuj odżywkę lub maskę humektantową (nawilżającą), którą warto nałożyć przed umyciem włosów. W roli nawilżacza sprawdza się też uniwersalny żel aloesowy. Po spłukaniu wstępnej odżywki i umyciu głowy szamponem nałóż dodatkowo na włosy produkt z emolientami, który zatrzyma nawilżenie i domknie łuskę włosa, zwiększając jego odporność na wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Dowiedz się więcej o pielęgnacji włosów w zgodzie z równowagą PEH.

Nie diabolizujmy słońca, ale korzystajmy z niego mądrze – jest źródłem witaminy D i pozytywnego nastroju.