Zdrowie

Skąd ta moda na probiotyki?

Hebe
Hebe

Coraz popularniejszym sposobem na poprawienie zdrowia są żywe bakterie, które wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka i mają pozytywny wpływ na całe ciało. Przyjmując preparat, który zawiera je w składzie tak zwany probiotyk można osiągnąć kilka korzystnych efektów dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Skąd ta moda na probiotyki?

Po pierwsze, probiotyki są bardzo pomocne przy problemach trawiennych takich jak biegunki i zaparcia. Probiotyki mają silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że chronią organizm przed infekcjami oraz innymi c­horobami układu pokarmowego . Ponadto badania wskazują, że regularne stosownie probiotyków może polepszać odporność organizmu, a nawet obniżać ryzyko różnych nowotworów np. jelita grubego. Co więcej probiotyki mogą być skuteczne w łagodzeniu objawów alergii pokarmowych i leczeniu nietolerancji pokarmowych.

Dlaczego zachodzi potrzeba suplementacji probiotycznej?

Mikrobiota jelitowa jest szalenie ważnym elementem zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety wiele czynników może mieć na nią negatywny wpływ i prowadzić do dysbiozy - stanu kiedy pojawia się nierównowaga pomiędzy bakteriami „dobrymi” a „złymi”.

Pierwszym czynnikiem mającym szczególnie niekorzystny wpływ na mikrobiotę jelitową jest antybiotykoterapia oraz niektóre grupy leków. Antybiotyki potrafią w dużej mierze usunąć dobre bakterie z układu trawiennego dając tym samym miejsce do rozwoju patogenom.

Kolejnym czynnikiem jest dieta uboga w witaminy, minerały, a zwłaszcza błonnik, który odżywia dobroczynne mikroorganizmy jelitowe. Wysoce przetworzona żywność obfitująca w tłuszcze trans i cukry proste, po którą coraz częściej sięga przeciętny obywatel działa prozapalnie i pogarsza stan kosmków jelitowych.

Następnym wrogiem jelit są zanieczyszczenia środowiska. Ostatni postęp w zakresie technologii i nie tylko w dużej mierze ułatwił człowiekowi codzienne funkcjonowanie, ale pociągnął za sobą szereg konsekwencji środowiskowych. Do takich można zaliczyć między innymi wysokie stężenie toksyn i metali ciężkich w powietrzu, wodzie i glebie. Ponadto do uprawy warzyw i owoców coraz chętniej są wykorzystywane chemiczne nawozy. Z kolei zwierzęta hodowane na masową skalę są faszerowane hormonami i antybiotyki. Ostatecznie do organizmu człowieka trafia cała masa substancji działających destrukcyjnie na mikrobiotę jelitową.

Odrobina historii probiotyków.

Historia probiotyków sięga ponad dwa tysiące lat. Pierwszym odnotowanym przykładem ich stosowania było wykorzystanie fermentacji mleka do tworzenia produktów o zaletach prozdrowotnych, które można było znaleźć w starożytnej Grecji i Rzymie. Ludzie już w starożytności intuicyjnie wiedzieli, że fermentacja poprawia walory zdrowotne żywności. W Indiach spożywano na przykład jogurt, w Japonii kefir, a w Chinach fermentowane sery i napoje. W XIX wieku naukowcy po raz pierwszy uznali, że niektóre szczepy bakterii mogą mieć pozytywny wpływ na nasze ciało i rozpoczęli badania dotyczące tego tematu. W latach 70. i 80. XX wieku, probiotyki zaczęły zyskiwać na popularności dzięki odkryciom dotyczącym roli mikroflory jelitowej w zdrowiu człowieka. W tym okresie wprowadzono na rynek pierwsze suplementy diety z probiotykami. Z kolei w 80. i 90. latach XX wieku rozwój technologii umożliwił lepsze poznanie i izolowanie korzystnych szczepów bakterii. W 1998 roku Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała probiotyki jako „żywe mikroorganizmy, które po spożyciu w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Do dnia dzisiejszego liczne prace naukowe i wykonywane badania potwierdzają korzystny wpływ preparatów probiotycznych na samopoczucie i zdrowie psychiczno-fizyczne człowieka.

Jaki probiotyk stosować?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów probiotycznych i pojawia się dylemat, który z nich wybrać. Przeglądając oferty możemy dostrzec 4 formy probiotyków, a mianowicie kapsułki, saszetki, krople i płyn. Do najbardziej popularnych i zarazem najtańszych należą probiotyki w kapsułkach. Zwykle charakteryzują się wysokim stężeniem bakterii probiotycznych i atrakcyjną ceną, dlatego są często wybierane przez klientów, ale czy to rzeczywiście najlepszy wybór? Popularne powiedzenie mówi, że nie ilość tylko jakość i w przypadku probiotyków jest bardzo trafne. Jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach. Bakterie zawarte w kapsułkach i saszetkach muszą przejść proces liofilizacji co oznacza, że są skrajnie wysuszone. Taki zabieg jest niekorzystny dla aktywności biologicznej jakichkolwiek organizmów żywych, w tym bakterii. Warto zatem przyjrzeć się bliżej probiotykom w płynie. Jako przykład weźmy produkty marki Joy Day, które są dostępne na naszym sklepie internetowym. Zanim bakterie trafią do butelki są ożywiane, odżywiane i rozmnażane w procesie kilkutygodniowej hodowli. W tym czasie nabierają witalności, a poszczególne szczepy uczą się żyć w symbiozie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zapobiega dominacji poszczególnych szczepów. Oprócz tego bakterie podczas hodowli wytwarzają cenne dla zdrowia metabolity jak np. kwas mlekowy i masłowy, które także obecne są w gotowych probiotykach Joy Day.

Warto wiedzieć!

Z uwagi na wysoką witalność bakterii probiotycznych w płynnych produktach Joy Day nie ma konieczności podawania ich w otoczce ochronnej. Ich niewątpliwym atutem jest natychmiastowa gotowość do działania już od początkowego odcinka przewodu pokarmowego, a także wysoki poziom adhezji do nabłonka jelit.

Probiotyki są równie istotne dla zdrowia co witaminy i minerały.

Słowem podsumowania okresowa suplementacja probiotyczna w dzisiejszych czasach jest niemal obligatoryjna dla utrzymania wewnętrznej homeostazy. Organizm pozbawiony prozdrowotnej mikrobioty nie ma szans na przeżycie. To tylko obrazuje jak silnie zdrowie człowieka skorelowane jest z obecnością żywych drobnoustrojów. Decydując się na probiotykoterapię warto wybrać probiotyki płynne, które zawierają żywe i aktywne bakterie probiotyczne oraz ich cenne metabolity - postbiotyki.

Wpis powstał we współpracy z marką Joy Day.