Składniki

Retinol czy retinal – czym się różnią i który z nich wybrać?

Hebe
Hebe
Czy retinol i retinal to jedno i to samo? A jeśli nie – to co właściwie różni te dwie substancje? Która z nich lepiej sprawdzi się w pielęgnacji Twojej cery? W tym poradniku zdradzamy Ci sekrety dwóch składników aktywnych, które robią aktualnie furorę wśród miłośniczek dermokosmetyków.
Retinol czy retinal – czym się różnią i który z nich wybrać?

Czy retinol i retinal to jedno i to samo? A jeśli nie – to co właściwie różni te dwie substancje? Która z nich lepiej sprawdzi się w pielęgnacji Twojej cery? W tym poradniku zdradzamy Ci sekrety dwóch składników aktywnych, które robią aktualnie furorę wśród miłośniczek dermokosmetyków.

Retinol, retinal i nie tylko – poznaj retinoidy, po które sięga coraz więcej z nas

Retinoidy to pojęcie, które coraz częściej odmieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście skutecznej pielęgnacji cery. Nie ma w tym nic dziwnego, bo działają wszechstronnie, między innymi:

  • wspierając w leczeniu trądziku i usuwaniu blizn oraz przebarwień potrądzikowych;
  • zmniejszając zmarszczki i wygładzając powierzchnię skóry;
  • regulując wydzielanie sebum i zwężając pory;
  • zwiększając elastyczność cery i grubość skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu,
  • potęgując jej blask oraz wyrównując jej koloryt;
  • zmniejszając problemy z łuszczycą.

Czym tak naprawdę są retinoidy? To po prostu pochodne witaminy A. Badania nad nimi zaczęto przeprowadzać stosunkowo niedawno, bo w latach 60. XX wieku. Dzieli się je na kilka generacji, z których pierwsza, najpopularniejsza w pielęgnacji cery, składa się z retinolu, retinalu, tretynoiny, izotretynoiny. Dwie pierwsze z tych substancji stanowią aktualnie kosmetyczny hit, pojawiając się nie tylko w kontekście kuracji dermatologicznych, ale też dostępnych powszechnie w drogeriach kosmetyków, które są nieocenione w pielęgnacji skóry trądzikowej, dojrzałej czy pozbawionej blasku. Czym tak naprawdę się różnią i która z nich będzie lepsza dla Ciebie? Sprawdźmy.

Retinol a retinal – jaka jest między nimi różnica?

Zarówno retinol, jak i retinal, są pochodnymi witaminy A. Jednak tych substancji absolutnie nie należy mylić. Co warto wiedzieć na temat ich właściwości i działania?

  • Retinol to alkoholowa forma witaminy A, która w połączeniu z komórkami skóry, w procesie dwóch przemian, przeistacza się w kwas retinowy.
  • Retinal, inaczej retinaldehyd, jest substancją pośrednią między retinolem a kwasem retinowym. Przekształca się w kwas retinowy już po jednej przemianie.

Podczas kiedy retinol jest stosowany przede wszystkim do skóry wymagającej pielęgnacji przeciwstarzeniowej, retinal działa przede wszystkim antybakteryjnie i korygująco na niedoskonałości. Ta druga substancja wykazuje skutecznie działanie przy niższych stężeniach, co w praktyce oznacza również mniej “strat”, które siłą rzeczy mają miejsce na drodze przemian substancji w kwas retinowy.

Kiedy wybrać retinol, a kiedy retinal? Podpowiadamy

Wiesz już, jaka jest różnica między retinolem a retinalem. Która z tych substancji lepiej się sprawdzi w pielęgnacji Twojej cery? Podsumujmy:

W skrócie: obie substancje działają podobnie, jednak retinal jest delikatniejszy dla cery. Jeśli Twoja źle znosi działanie bardziej agresywnych substancji aktywnych lub jest wrażliwa, retinal będzie dla niej bardziej odpowiedni. Możesz na przykład przetestować działanie serum korygującego z retinalem o stężeniu 0,07% marki Basiclab i sprawdzić, jak na taką formę pielęgnacji zareaguje Twoja cera.

Na koniec mała uwaga: założenie, że wyłącznie wysokie stężenia retinolu czy retinalu mają sens w pielęgnacji, to mit. Wszystko zależy od tego, co “polubi” Twoja cera!

O czym warto pamiętać, rozpoczynając pielęgnację z retinoidami?

Retinoidy są substancjami, które cieszą się ogromnym powodzeniem, jednak przy ich stosowaniu należy pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią Ci maksymalne bezpieczeństwo i pożądany efekt. Dobrym pomysłem jest zalecana przez dermatologów i kosmetologów metoda stopniowego budowania tolerancji na retinoidy. Wystarczy, że zaczniesz od retinalu od niższym stężeniu, następnie sięgniesz po retinal o wyższym stężeniu, a docelowo – wprowadzisz do pielęgnacji retinol (jeśli będzie taka konieczność). Najlepiej jest też aplikować produkty z retinoidami z mniejszą częstotliwością, na przykład 2 czy 3 razy w tygodniu – skóra na twarzy będzie miała okazję się przyzwyczaić do działania składników aktywnych.

Podczas stosowania retinoidów należy obligatoryjnie stosować ochronę przeciwsłoneczną o wysokim faktorze, a kiedy to tylko możliwe – unikać ekspozycji na słońce. Kosmetyków z retinolem i retinalem powinny unikać kobiety w ciąży: składniki te mogą być niebezpieczne dla płodu.

Lubisz skuteczną pielęgnację, która szybko przynosi efekty i nie wywołuje skutków ubocznych? Postaw na sprawdzone dermokosmetyki, które znajdziesz w ofercie drogerii Hebe. Wśród nich dostępne są nie tylko specyfiki na trądzik czy przebarwienia skóry, ale też takie, które łagodzą podrażnienia czy dodają cerze blasku. Dzięki opracowanym przez ekspertom formułom i najwyższej jakości składnikom o udowodnionych właściwościach, są niezastąpione w codziennej pielęgnacji wymagającej skóry.