Blog Twarz

Opuchnięte powieki? Poznaj szybkie sposoby na opuchnięte oczy o poranku

Hebe
Hebe

Znasz to uczucie, gdy rano wstajesz i trudno Ci otworzyć oczy, bo powieki są mocno popuchnięte? Poznaj przyczyny porannego obrzęku powiek i sposoby na ich wyeliminowanie. Co jest dobre na opuchnięte oczy? Odkryj szybkie sposoby na rześkie spojrzenie i kosmetyki drenujące na dobry początek dnia.

Opuchnięte powieki? Poznaj szybkie sposoby na opuchnięte oczy o poranku

Przyczyny opuchniętych powiek rano

Dlaczego powieki rano są spuchnięte? Obrzęk powiek jest spowodowany gromadzeniem się wody lub zastojem limfy, które wypełniają tkankę, powiększając jej objętość. Dlatego powieki stają się widocznie spulchnione. Poranne kumulowanie się płynów w okolicy oczu może być więc sygnałem, że gospodarka wodna organizmu szwankuje.

Oprócz tego powodów opuchniętej górnej czy dolnej powieki może być wiele – od tych najbardziej prozaicznych po poważniejsze. Możliwe przyczyny obrzęków wokół oczu to m.in.:

  • alergia – na pierze w poduszce, roztocza unoszące się w sypialni, pyłki kwitnących traw lub składniki używanych kosmetyków. Tę przyczynę wykluczysz drogą eliminacji lub testami u alergologa;
  • niewystarczająca ilość snu;
  • wieczór spędzony w zadymionym klubie;
  • przebywanie za dnia w klimatyzowanych pomieszczeniu;
  • zbyt wysoka temperatura i suchość powietrza w sypialni;
  • odwodnienie organizmu;
  • płacz;
  • męcząca dla oczu praca przed komputerem;
  • stany zapalne oczu, takie jak infekcyjne zapalenie spojówek, jęczmień oka czy zapalenie brzegów powiek objawiające się opuchnięciem jednej powieki;

Puchnięcie oczu może być spowodowane też schorzeniami ogólnymi, takimi jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy, cukrzyca czy problemy z układem krążenia. 

Uwaga!

Niepokojące, nagłe lub przeciągające się objawy skonsultuj z internistą lub okulistą, który pomoże ustalić przyczynę porannych obrzęków powiek i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Szybkie sposoby na zlikwidowanie porannych obrzęków powiek

1. Ziołowe kompresy na oczy

Zioła, takie jak świetlik lekarski, rumianek, arnika górska, chaber bławatek, kwiat lipy, kasztanowiec zwyczajny mają właściwości przeciwzapalne i ściągające. Działają łagodząco, uszczelniają naczynia włosowate i sprzyjają wchłanianiu płynu wysiękowego, przez co zmniejszają opuchliznę na oczach. Ważne, by zioła stosowane jako kompres na waciku nie były aromatyzowane!

2. Kompres z herbaty

Jeśli nie masz w domu ziół, wykorzystaj czarną lub zieloną herbatę. Mocno schłodzoną torebkę lub wacik wcześniej zanurzony w naparze połóż na kilka minut na powiekach. Herbata jest pełna przeciwutleniaczy i kofeiny – składniki obkurczą naczynia krwionośne i zmniejszą obrzęk.

3. Żelowa maseczka z lodówki

Schłodzony kompres również przyniesie szybki efekt – poranna opuchlizna powinna po kilku minutach zejść z oczu, a Ty łatwiej się dobudzisz.

4. Plasterek zimnego ogórka

Zamiast żelowej maski możesz też użyć plasterka zimnego ogórka.

5. Schłodzony krem na okolice oczu

Znajdź miejsce w lodówce na krem pod oczy i na powieki. Zimno zmniejsza obrzęk i przynosi ukojenie. Warto sięgać po kremy ze składnikami o działaniu drenującym, przeciwobrzękowym, ściągającym, kojącym i wzmacniającym naczynia krwionośne, tj.

  • świetlik lekarski,
  • kawa/kofeina,
  • werbena,
  • miłorząb japoński,
  • czarny bez.

Niektóre kremy na okolice oczu mają specjalny aplikator w formie masażera, chłodzących końcówek lub roll-onów, które dodatkowo masują i chłodzą opuchnięte powieki, błyskawicznie przywracając je do życia. Wszystkie kremy pod oczy znajdziesz w tej kategorii sklepu Hebe.

Warto pamiętać

Nie każdy krem pod oczy nadaje się na powieki. Upewnij się, że dany preparat jest bezpieczny do stosowania na górnych powiekach i że jest testowany okulistycznie. 

6. Masaż schłodzonym rollerem

Trzymaj w lodówce jadeitowy lub kwarcowy roller. Masaż schłodzonym minerałem odprowadzi limfę z powiek, pobudzi mikrokrążenie i szybko przywróci wrażliwe okolice oczu do przyzwoitego stanu. 

Co jeszcze możesz zrobić, aby opuchlizna na oczach nie powracała?

  • Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody, czyli ok. 2 litrów dziennie.
  • Przed pójściem spać nałóż na powieki żel nawilżający.
  • Zadbaj o odpowiednią higienę i długość snu. Optymalnie to ok. 7-8 godzin dziennie. W sypialni nie powinno być zbyt ciepło i zbyt sucho – wywietrz pomieszczenie przed położeniem się do łóżka. W sezonie grzewczym używaj nawilżacza powietrza. Zaciemnij też miejsce nocnego odpoczynku. W takich warunkach oczy łatwiej się regenerują, a poziom melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za dobrą jakość snu, jest utrzymany na właściwym poziomie.

Zobacz też: jak sen wpływa na urodę.

  • Zmniejsz ilość soli w diecie i zdrowiej się odżywiaj – dieta powinna obfitować w produkty bogate w potas, który sprzyja lepszemu funkcjonowaniu gospodarki wodnej.
  • Śpij na jedwabnej poduszce! Na oczy możesz nałożyć jedwabną maseczkę do snu. Ten naturalny materiał ma niezwykłe właściwości dla urody – pozwala jej oddychać i pomaga zatrzymać wilgoć w skórze (przeczytaj więcej o jedwabnych akcesoriach kosmetycznych).

Warto wypróbować

Na opuchliznę pod oczami po nieprzespanej nocy doskonale działają pielęgnujące maseczki jedwabne. W ofercie ma je np. Orientana. W pół godziny niwelują cienie i obrzęki wynikające ze zmęczenia i niedoboru snu.