Włosy

Wskazówki na elektryzowanie się włosów

Hebe
Hebe
Elektryzowanie się włosów to problem, który dotyka wiele osób. Co jest jego powodem i jak sobie z nim radzić? Czy istnieją kosmetyki, które mogą pomóc zmniejszyć skłonność włosów do elektryzowania się? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym tematem.
Wskazówki na elektryzowanie się włosów

Elektryzowanie się włosów to problem, który dotyka wiele osób. Co jest jego powodem i jak sobie z nim radzić? Czy istnieją kosmetyki, które mogą pomóc zmniejszyć skłonność włosów do elektryzowania się? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym tematem.

Elektryzowanie się włosów – co jest przyczyną tego problemu?

Dlaczego włosy się elektryzują? Cóż, odpowiedź tak naprawdę jest banalna, ale żeby dobrze zrozumieć to zjawisko, trzeba wrócić (przynajmniej na chwilę) do lekcji fizyki. Za zjawisko to odpowiedzialne są wyładowania elektrostatyczne, a dokładnie – dodatnie jony jednoimienne (czyli, upraszając, takie same), które się wzajemnie odpychają jak dwa identyczne bieguny magnesu. W efekcie włosy stają “dęba”, tracą gładkość i trudno nad nimi zapanować.

Elektryzowanie się włosów jest tym silniejsze i bardziej dostrzegalne, im więcej jest w nich jonów dodatnich. Dzieje się tak wtedy, kiedy pasma są zniszczone, osłabione, wysokoporowate, nie odżywiane po myciu, suszone suszarkami. Elektryzowanie się włosów jest najczęściej bardziej dostrzegalne w kontakcie z włóknami, w których również przeważają jony dodatnie (jak chociażby wełna). Czy da się wyeliminować ten problem? Na pewno w dostrzegalnym stopniu zmniejszyć, a metody wcale nie są takie trudne.

W jaki sposób pielęgnować włosy, które mają skłonność do elektryzowania się?

Jak sprawić, żeby włosy przestały się elektryzować? Wystarczy odpowiednio o nie zadbać, żeby zmniejszyć wzrost jonów dodatnich. Warto wprowadzić metody pielęgnacji, które polecane są przez ekspertów w przypadku włosów wysokoporowatych. W jednym z naszych praktycznych poradników wyjaśniliśmy, jak myć i odżywiać włosy, żeby zachować równowagę PEH, niezbędną w przypadku nadmiernie elektryzujących się włosów – warto do niego zajrzeć i krok po kroku zmienić swoje nawyki. Co będzie kluczowe?

  • W pierwszej kolejności należy wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnacyjnej stosowanie delikatnych, ale skutecznie nawilżających szamponów, na przykład z dodatkiem oliwy z oliwek, olejem arganowym, ekstraktem z aloesu. Szamponu możesz używać zgodnie z metodą OMO, najpierw myjąc włosy odżywką, następnie szamponem i na samym końcu aplikując odżywkę.
  • Jakie odżywki i maski będą najlepsze dla włosów elektryzujących się? Te, które je odbudują, nawilżą, ochronią przed działaniem nieprzyjaznych czynników zewnętrznych i które zamkną ich łuski. Genialnie sprawdzą się odżywki do włosów wysokoporowatych, takie jak odżywka Anwen z olejami z kiełków pszenicy i kakao. Warto też wziąć pod uwagę stosowanie odżywek bez spłukiwania, które zredukują efekt elektryzowania się włosów.
  • Warto od czasu do czasu (ale regularnie!) wprowadzić rytuał olejowania włosów, koniecznie z użyciem rekomendowanych wysokoporowatym kosmykom olejów. To między innymi olej makadamia, z krokosza czy arganowy. Absolutnie zrezygnuj z oleju kokosowego – ze względu na swoją budowę cząsteczkową może potęgować zjawisko elektryzowania się pasm!
  • Zadbaj też o metodę czesania włosów. Skorzystaj z genialnego rozwiązania, jakim są specjalnie zaprojektowane szczotki, na przykład kultowa The Original marki Tangle Teezer. Jej elastyczne, ułożone odpowiednio ząbki nie niszczą pasm, ale pozwalają skutecznie rozczesać nawet te splątane czy gęste.

Po jakie specjalistyczne kosmetyki sięgać, kiedy włosy nadmiernie się elektryzują?

Twoje elektryzujące się po kontakcie z czapką czy wełnianym swetrem włosy wyglądają na zniszczone? Oprócz odżywek, masek i nawilżających szamponów, warto wprowadzić stosowanie kosmetyków do zadań specjalnych, które poprawią ich kondycję. Na wagę złota będą wszelkiego rodzaju wygładzające olejki czy spraye do włosów, takie jak specjalistyczny kosmetyk Botox Therapy Prosalon. Tego typu produkty mogą być aplikowane na wilgotne czy suche włosy, a ich zadaniem jest zamknąć ich łuski i je wygładzić.

Twoje włosy się elektryzują? TEGO staraj się nie robić!

Czego absolutnie unikać w przypadku elektryzujących się włosów? Wszystkich zabiegów i kosmetyków, które źle wpływają na kondycję włosów. Mamy tu na myśli między innymi:

  • stosowanie niezbyt przyjaznych dla pasm grzebieni i szczotek;
  • używanie przesuszających włosy, agresywnych szamponów;
  • pomijanie etapu aplikowania odżywek czy masek;
  • częsta koloryzacja włosów (zwłaszcza rozjaśnianie) ;
  • nadmierne korzystanie z suszarki, lokówki czy prostownicy (zwłaszcza z pominięciem etapu ochrony termicznej)

Warto też pamiętać, że paradoksalnie przyczyną elektryzowania się włosów może być… nadmierna pielęgnacja, o ile nie zachowasz równowagi PEH.

Przeciążone kosmetykami proteinowymi włosy też mogą stać się łamliwe, słabe i mieć większą skłonność do elektryzowania się.

Jeśli chcesz, żeby Twoje włosy wyglądały pięknie, dbasz o ich równowagę PEH czy ochronę termiczną, koniecznie zajrzyj do oferty Hebe, w której czeka na Ciebie jeszcze więcej kosmetyków do pielęgnacji.