Zdrowie

Jak sobie radzić ze stresem? Sprawdzone metody

Hebe
Hebe

Stres wywołuje w organizmie prawdziwe spustoszenie, wpływając na pracę ważnych organów, poziom hormonów, wygląd. Jak funkcjonować, żeby skutecznie regulować napięcie? Zajrzyj do naszego przewodnika i naucz się zachowywać zdrowy balans w życiu prywatnym, w pracy i w relacjach z samą sobą. 

Jak sobie radzić ze stresem? Sprawdzone metody

Jakie są przyczyny stresu? Poznaj odpowiedź 

Stres jest naturalną reakcją organizmu, który za pośrednictwem zespołu charakterystycznych symptomów, takich jak podniesienie ciśnienia krwi czy przyspieszenie pracy serca, staje w gotowości do dwóch zadań: ucieczki lub walki. Towarzyszy człowiekowi od zawsze, ale nie szkodzi nam tylko wtedy, gdy jest krótkotrwały i sporadyczny. W dzisiejszych czasach coraz częściej stajemy w obliczu czynników stresogennych. Rywalizacja i deadline’y w pracy, rosnąca liczba samochodów i ludzi wokół, przyspieszone tempo życia, niestałość relacji międzyludzkich czy kryzys wartości oraz ideał sprawiają, że stres staje się (według WHO chorobą cywilizacyjną. Jak przeczytać można w komunikacie Państwowej Inspekcji Pracy, “Światowa Organizacja Zdrowia nazwała stres chorobą stulecia, ponieważ bardzo duży procent chorób cywilizacyjnych ma podłoże stresowe”.

 

Stres wywołać może bardzo wiele czynników. Zazwyczaj są one charakterystyczne dla danej jednostki, a ich wpływ może wiązać się z naszym temperamentem, doświadczeniem, usposobieniem, poziomem świadomości itd. Przykładowo, jedna osoba może czuć się jak ryba w wodzie podczas wystąpienia publicznego, inną będzie zjadać stres przed odebraniem telefonu.

Jak stres działa na organizm? Tego warto być świadomym

Stres, jak podkreśla WHO, jest powodem wielu chorób. Jego działanie na organizm jest szkodliwe i wyniszczające. Długotrwałe napięcie może przyczynić się między innymi do:

  • osłabienia układu odpornościowego,
  • wzrostu ciśnienia tętniczego krwi;
  • pojawienia się cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, migren, depresji;
  • problemów z mięśniowym napięciem;
  • zaostrzenia trądziku (również różowatego), alergii i innych chorób skórnych;
  • zwiększenia ryzyka wystąpienia zawałów serca czy wylewów;
  • negatywnego wpływu na relacje z ludźmi;
  • spadku libido.

Uwaga:

Tak naprawdę ilość skutków chronicznego (przewlekłego stresu) jest ogromna, a krótka lista wymienionych przez nas dolegliwości naświetla zaznacza ten rozległy problem. 

Jak niwelować stres? Zacznij od poznania jego przyczyn 

Chcesz radzić sobie ze stresem w pracy czy w sytuacjach związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie? Przede wszystkim poznaj powody swojego napięcia. Na pewno pomocne będzie wsparcie doświadczonego terapeuty, ale możesz też samodzielnie podjąć się autoanalizy. Zastanów się:

  • co na Ciebie wpływa najbardziej stresująco i z jakiego powodu?
  • czy możesz wyeliminować najbardziej stresujące czynniki?
  • czy lepiej działa na Ciebie unikanie stresujących sytuacji, czy wręcz przeciwnie – stawienie im czoła?
  • co najlepiej się sprawdza, kiedy jesteś zestresowana?
  • czy na pewno wszystkie ze stosowanych przez Ciebie metod “na stres” wpływają na Ciebie dobrze?

Najlepiej poradzisz sobie ze stresem wówczas, gdy będziesz świadoma tego, co się z Tobą dzieje. Kiedy pojawi się napięcie, nie zaskoczy Cię i nie wpadniesz przez nie w spiralę paniki – będziesz wiedziała, co jest powodem i jak sobie pomóc.

Wskazówka:

Warto wykorzystać na przykład tak zwany journaling, czyli metodę luźnego zapisywania swoich myśli. Notuj wszystko, co przyjdzie Co do głowy, a łatwiej Ci będzie przeanalizować emocje i powody, przez które się stresujesz.

Przydatne techniki relaksacyjne – przetestuj je i wybierz ulubioną

W przypadku stresu genialnym rozwiązaniem będą sprawdzone techniki relaksacyjne. Możesz je testować samodzielnie lub w grupie, na przykład na warsztatach dla kobiet. Najskuteczniejszą jest medytacja – wystarczy zapalić kadzidła lub świece, przygasić światło, wyłączyć telefon, usiąść w wygodnej pozycji i skupić się na swoim oddechu. Tylko tyle i… aż tyle. Staraj się nie skupiać na żadnej konkretnej myśli – pozwól im swobodnie przepływać przez głowę. Pamiętaj, że medytacja, czyli pozostawanie w głębokim odcięciu od czynników zewnętrznych, wbrew pozorom jest trudnym ćwiczeniem. Nie poddawaj się, jeśli nie wychodzi Ci tak, jakbyś tego oczekiwała – daj sobie szansę i czas. Inne techniki relaksacyjne to spokojne ćwiczenia fizyczne (joga, rozciąganie) czy ćwiczenia oddechowe.

Wskazówka:

W skupieniu może Ci pomóc powtarzanie mantry, na przykład dźwięku “om:, uznawanego w hinduizmie za sylabę, która wywołuje transcendentalne wibracje i uspokaja. Warto sprawdzić na sobie.

Odprężenie w domowym zaciszu. Oto pomysły na usunięcie stresu

W domowym zaciszu możesz nie tylko medytować, ale też zadbać o zmniejszenie wywołanego stresem napięcia za pomocą technik rodem ze spa. Długa, gorąca kąpiel z dodatkiem wonnej kuli Delia, soli czy pielęgnującego olejku, relaksacyjna muzyka w tle, masaż, który możecie sobie zrobić wzajemnie z partnerem/partnerką. Sposobem na stres może być też koloryzacja włosów, zrobienie sobie depilacji, makijażu (nawet do noszenia po domu) czy maseczki (na przykład normalizującej maski Tołpa Dermo Face Sebio, która “uciszy” Twoją skórę. Zadbanie o swoją urodę pozwoli skupić się na czymś innym niż stresogennym czynniku, a dodatkowo poprawi Ci samopoczucie. 

Wskazówka:

Jeśli czujesz się zestresowana, unikaj górnego, mocnego oświetlenia. Po powrocie do domu zapal świece, na przykład tę o zapachu dojrzałych owoców z kolekcji Yankee Candle Home Inspiration. Migoczący płomień zrelaksuje Cię, podobnie jak uwodzicielski zapach.

Dieta i suplementy na stres? Te składniki zalecają eksperci

Stres ma niestety zły wpływ również na to, jak się odżywiamy. Niektórzy “zajadają” napięcie ogromną ilością niezdrowego jedzenia, u innych żołądek jest z jego powodu tak ściśnięty, że nie ma mowy o spożywaniu normalnych posiłków. Warto o nie zadbać, bo pomogą wprowadzić organizm w stan równowagi. Poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu, pomogą obniżyć regularne, pełnowartościowe posiłki. Najlepiej sięgać po produkty bogate w witaminy A, C, E, D, B12, kwas foliowy, flawonoidy, cynk, magnez, miedź, wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe (WNKT). Jedz owoce, warzywa, orzechy, zdrowe węglowodany, białka i tłuszcze. W przypadku wystąpienia stresu możesz sięgnąć po ziołowe suplementy uspokajające na bazie melisy czy kozłka lekarskiego, a na co dzień łykać na przykład ashwagandę.

Wskazówka:

Chcesz obniżyć poziom stresu? Unikaj alkoholu, słodyczy, wysoko przetworzonego jedzenia, kawy. 

Podsumowując: stres w niektórych sytuacjach bywa mobilizujący i potrzebny, ale często niestety bierze nad nami górę i bywa przesadny. Niszczy organizm, wpływa na nasz nastrój i to, jak wyglądamy – właśnie dlatego warto nauczyć się regulować poziom napięcia. Ze wskazówkami, które zebraliśmy dla Ciebie w tym poradniku, będzie to przyjemne i łatwe zadanie.