Dermokosmetyki

Cera trądzikowa

Hebe
Skóra trądzikowa to problem powszechny i nie zawsze łatwy do szybkiego opanowania. Jednak warto zdać sobie sprawę z faktu, że o zwiększaniu się stanów zapalnych lub powracających kłopotach z cerą może decydować nieprawidłowo dobrana pielęgnacja cery. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez codzienne zabiegi na twarz, które ukoją Twoją cerę trądzikową.

Skóra trądzikowa to problem powszechny i nie zawsze łatwy do szybkiego opanowania. Jednak warto zdać sobie sprawę z faktu, że o zwiększaniu się stanów zapalnych lub powracających kłopotach z cerą może decydować nieprawidłowo dobrana pielęgnacja cery. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez codzienne zabiegi na twarz, które ukoją Twoją cerę trądzikową.

Czy wiesz, że jakość Twojej cery w bardzo dużej mierze zależy od tego, jak o nią dbasz i jakich kosmetyków pielęgnacyjnych używasz? Okazuje się, że wiele z nas, zamiast stosować produkty kompleksowo zaspokajające problemy skóry z niedoskonałościami, stosuje wyłącznie te, które przesuszają cerę. Nieświadomie tylko zaogniamy w ten sposób stany zapalne i doprowadzamy do tego, że z trądzikiem borykamy się przez kolejne kilka lat. Chcesz wiedzieć, jakie błędy popełniasz i jak krok po kroku dbać o swoją skórę? Przejdź wraz z nami przez codzienną pielęgnację

Codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej

Krok 1. Działanie przeciwzapalne

Trądzik pojawiający się na twarzy bądź plecach, to nic innego, jak nie wyleczony i powracający stan zapalny skóry. Ropa zbierająca się pod skórą w mieszkach włosowych to problem, który może się nasilać, jeśli nie zadziałamy w porę.

Tymczasem to właśnie to właśnie ona dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i gojącym świetnie uzupełni terapię problematycznej skóry z niedoskonałościami. W jaki sposób należy ją stosować? Codziennie rano rozprowadź na skórze twarzy serum z witaminą C. Powtórz czynność także wieczorem, bezpośrednio przed nałożeniem kremu pielęgnacyjnego.

Krok 2. Działanie regenerujące i nawilżające

Skóra trądzikowa daje czytelny i jasny sygnał, że nie spełnia wymogów bycia skuteczną barierą, przed wnikaniem składników pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Osłabiona skóra traci zdolność do regeneracji. Brakuje jej również odpowiedniego nawilżenia.

W codziennej pielęgnacji powinny się pojawić kosmetyki, które poprawią jakość płaszcza lipidowego, spójność naskórka oraz zabezpieczą ją przed wnikaniem zanieczyszczeń. Zapamiętaj jedną zasadę – kosmetyki o tym działaniu powinny nawilżać, ale nie zapychać. Wybieraj zatem te produkty, które mają składniki hydrofilowe, rozpuszczalne w wodzie. Do takich należą np. wyciągi roślinne lub kwas hialuronowy. Kremy z takim składem nie będą zapychać porów, ale jednocześnie skutecznie zadbają o odbudowę bariery hydrolipidowej.

Pamiętaj o dobraniu, kremu na dzień i na noc o działaniu nawilżającym i regenerującym. Stosuj go co najmniej 2 razy dziennie, jako poranną i wieczorną pielęgnację i zawsze bezpośrednio po serum.

Krok 3. Działanie antybakteryjne

W pielęgnacji cery problematycznej również ważne jest stosowanie kosmetyków antybakteryjnych, ale uważaj, by nie wysuszyć nimi nadmiernie skóry. To podstawowy błąd, który popełnia naprawdę wiele osób. W praktyce, zamiast wyposażyć domową kosmetyczkę w kremy pielęgnacyjne i serum przeciwzapalne, od razu sięgamy po silne toniki lub żele. Skóra pielęgnowana w tak monotonny sposób nie jest odżywiona, a stany zapalne tylko się pogłębiają.

Co prawda za rozwój trądziku w dużej mierze odpowiadają bakterie, ale to nie znaczy, że sama kuracja kosmetykami o takim działaniu wystarczy. Wysuszanie z dużą ilością kwasów to bardzo mało urozmaicona pielęgnacja.

Stosuj zatem 1 kosmetyk o takim działaniu np. raz dziennie – wieczorem. Możesz użyć płynu z kwasem salicylowym lub migdałowym. Dobrze sprawdzi się także płyn z retinolem.

Powtórzmy raz jeszcze przykładowy beauty plan dla cery trądzikowej:

Rano zastosuj najpierw serum z witaminą C, następnie krem nawilżający. Wieczorem przemyj twarz płynem złuszczającym z kwasem salicylowym, a następnie nałóż serum i krem nawilżający.

Pamiętaj, stosuj systematycznie te produkty, które się sprawdzą. Nie wymieniaj ich na nowe tylko dlatego, że zauważyłaś jakieś polecane nowości. Sprawdzona kuracja to klucz do sukcesu!

W pielęgnacji cery trądzikowej ważne jest ponadto:

  • Dokładne mycie twarzy – rano i wieczorem! Czym myć? Najlepiej zastosować najpierw olejek, potem delikatny płyn. Żele nie powinny zawierać mydła, które ma właściwości wysuszające.
  • Zamiast produktów typowo drogeryjnych, sięgnij po dermokosmetyki, których skład jest delikatny i bardziej skuteczny.
  • Czy stosować maseczki? Jak najbardziej tak, pamiętaj jednak, że to tylko dodatek do pielęgnacji. Nie powinny one zastępować dokładnego mycia twarzy.
  • Jaki krem do cery trądzikowej? Skóra trądzikowa powinna być przede wszystkim odpowiednio odżywiona oraz nawilżona. To dlatego lepiej sięgać po kremy po kremach o takich właściwościach.

Podstawowe zasady przy pielęgnacji cery trądzikowej

  • Nie dotykaj twarzy zbyt często – im mniej kontaktu cera/dłoń w ciągu dnia tym lepiej. Niebezpieczne dla tej skóry bakterie są na wszystkim, a przenosząc je na twarz łatwiej powodujesz powstawanie stanów zapalnych; ta sama zasada dotyczy także drapania – unikaj wyciskania i drapania wyprysków ponieważ będą się goić znacznie dłużej.
  • Odsączaj sebum z twarzy – co to oznacza? Jeśli zauważysz, że cera się błyszczy to nie dokładaj na makijaż pudru, ale zastosuj bibułkę matującą, a jeśli nie masz jej pod ręką to standardowy ręcznik papierowy.
  • Unikaj noszenia makijażu w domu – pozostaw sobie tę przyjemność na wyjścia do pracy, czy na spotkanie itp.
  • Przynajmniej 2x dziennie przemywaj twarz solą fizjologiczną lub delikatnym płynem; usuniesz tym samym zanieczyszczenia i uspokoisz stany zapalne.
  • Zbadaj hormony – to niewłaściwe proporcje hormonów mogą być przyczyną powstawania trądziku.

Zastosuj się do naszych wskazówek, a z pewnością szybko zauważysz efekty swojej codziennej i systematycznej pielęgnacji! Sprawdź w Hebe kategorię dermokosmetyków i ciesz się piękną cerą.